Վահան Հովհաննիսյանը` նախարարներին. «Ձեզ այնքան կծեծեն դալաններում, որ ոչ միայն ԱԺ-ում չեք լինի, այլեւ կարտագաղթեք»
«Ինչ ասես չլսեցինք այս 2 օրը. իշխանության ծրագիրը պաշտպանելու այնպիսի կրկեսային հնարքներ օգտագործվեցին, որ ես ցնցված եմ»,- կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը: Պատգամավորն ասաց, որ եթե տարիներ առաջ կառավարությունը բյուջե կամ ծրագիր ներկայացնելուց առաջ ասում էր` «տղերք, մենք լավն ենք», հետո առաջընթաց եղավ եւ ասացին` «տղերք, մենք լավն ենք, իսկ դուք վատն եք», հիմա էլ ասում են` «տղերք, մենք լավն ենք, իսկ դուք վատն եք, բայց եկեք համագործակցենք»:
Վահան Հովհաննիսյանն ասաց, որ պետք չէ խաբել, քանի որ «գտնվում ենք լինելիության սահմանի վրա»:
«Ես ուզում եմ հարց ուղղել իմ սիրելի ընկերոջը` պարոն Աշոտյանին, նրա կողքին նստած Հրայր Թովմասյանին, մի շարք այլ նախարարների եւ կառավարության անդամների՝ եթե դուք մի տեղ առանձին ձեր թեկնածությունը դնեք ու ձեզ չպաշտպանի հանրապետության նախագահը, Հովիկ Արգամիչը, գլխավոր դատախազը, ոստիկանապետը, հայկական բանակը, դուք քանի՞ ձայն կհավաքեք: Ձեզ այնքան կծեծեն դալաններում, որ ոչ միայն Ազգային ժողովում չեք լինի, այլեւ կարտագաղթեք: Դուք կարտագաղթեք, տղերք, դուք մեր ժողովրդի մեջ չեք կարող մեկ ձայն հավաքել: Ստեղծել եք մի սիստեմ, որտեղ անընդհատ վերարտադրվում եք եւ մեզ ասում եք, որ մենք հաղթել ենք»,- ասաց Վահան Հովհաննիսյանը:
Պատգամավորը վստահ էր, որ կառավարության անդամները տեսնում են բոլոր դժվարությունները, պարզապես անկեղծ չեն:
Վահան Հովհաննիսյանը փորձում էր օգտվել իր գրառումներից, սակայն ասաց, որ խայտառակ բաներ է գրել, երեւի դրանք չասի: «Հը, ասե՞մ Գրիգորիչ»,- դիմելով Գալուստ Սահակյանին՝ ասաց Վահան Հովհաննիսյանը:
«Ավարտեցի՞ք, պարոն Հովհաննիսյան»,- հետաքրքրվեց ԱԺ նախագահը:
«Չէ, չէ, ինչի՞ ավարտեցի, մտահոգվեցիք, հա՞»,- պատասխանեց Վահան Հովհաննիսյանը:
Այդ ընթացքում Գալուստ Սահակյանն ինչ-որ հարցեր էր լուծում եւ ջերմ զրույցի էր բռնվել պատգամավորների հետ, Վահան Հովհաննիսյանը նրան նկատողություն արեց. «Գրիգորիչ, դուք խանգարում եք նիստի հեզասահ ընթացքին»:

Ваан Ованнесян: «Вас будут столько избивать в арках, что вы не только не придете в НС, но и эмигрируете из страны»
«Что только нам не довелось услышать за эти два дня. Для защиты программы правительства использовались такие цирковые трюки, что я просто потрясен»,- заявил в ходе обсуждения программы правительства депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнесян. По его словам, если несколько лет назад правительство, представляя проект бюджета или какую-либо программу, говорило: «ребята, мы хорошие», потом в результате прогресса заявило: «ребята, мы очень хорошие, а вы плохие», то сейчас оно предлагает: «ребята, мы хорошие, вы плохие, но давайте сотрудничать».
«Я хочу спросить моего любимого друга – господина Ашотяна, сидящего рядом с ним Грайра Товмасяна, некоторых других министров и членов правительства: если где-нибудь вы выдвинете свою кандидатуру, но при этом президент страны, Овик Аргамыч, генпрокурор, начальник полиции, армянская армия не будут вас защищать, сможете ли вы набрать голоса? Вас будут столько избивать в арках, что вы не только в Национальное Собрание не придете, но и эмигрируете из страны. Ребята, вы эмигрируете, потому что от нашего народа вы не получите даже одного голоса. Создалась система, при которой вы постоянно репродуцируетесь, а нам заявляете: мы победили»,- сказал Ваан Ованнесян.
Депутат выразил уверенность, что члены правительства видят все трудности, однако они неискренни. Ованнисян попытался воспользоваться своими записями, но потом сказал, что написал ужасные вещи, которые, наверное, не сможет озвучить. «Ну что, Григорич, прочитать?» - спросил Галуста Саакяна Ваан Ованнесян.
«Вы закончили, господин Ованнесян?» - тут же поинтересовался глава парламента.
«Нет-нет, какое там закончил. Вы забеспокоились, да?» - ответил спикеру В.Ованнесян.
А в это время Галуст Саакян решал какие-то вопросы и вел теплую беседу с депутатами. Ваан Ованнесян сделал ему замечание: «Григорич, Вы мешаете плавному ходу заседания».