Նաիրա Զոհրաբյան. ինչպե՞ս է ստացվում, որ ընտրությունների օրն արտագաղթը լինում է զրոյական
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն այսօր Ազգային ժողովում իր ելույթում նշեց, որ խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու «Ժառանգության» պատգամավորների ներկայացրած, Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների նախագծին, որով առաջարկում են հրապարակել ընտրողների ստորագրած ընտրացուցակները:
«Տպավորությունն այնպիսին է, որ երբ մեզ պետք է հղում անել միջազգային կառույցներին, Վենետիկի հանձնաժողովին, այդ կառույցները մեզ համար դառնում են Բրյուսել, Տիզբոն, Մոսկվա, իսկ երբ այդ կառույցների կողմից Հայաստանի իշխանությունների համար ոչ բարեհունչ գնահատականներ են լինում, պարզվում է, որ մենք ինքնաբավ պետություն ենք, և բացարձակապես միջազգային կառույցների խորհրդատվությունից կամ ցուցումներից օգտվելու անհրաժեշտություն չկա»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ Վենետիկի հանձնաժողովականները որևէ կերպ չեն կարող պատկերացնել, թե ինչպես է լինում, որ ընտրությունների օրը Հայաստանից արտագաղթը հասցվում է զրոյական մակարդակի, այսինքն' քվեարկում են բոլորը՝ անկախ նրանից, որ տևական ժամանակ Հայաստանում չեն:
«Վենետիկի հանձնաժողովը և միջազգային այլ կառույցներ որևէ կերպ չեն կարող հասկանալ մեր և մեր մի քանի քաղաքական գործընկերներ կուսակցությունների այն առաջարկը, որ մեծամասնական ընտրակարգը պետք է վերացվի: Որովհետև նրանց համար կա մեկ հստակ չափանիշ. անկախ նրանից, թե ինչ ընտրակարգով են անցկացվում ընտրությունները՝ ընտրությունները պետք է լինեն ազատ, արդար և թափանցիկ: Ահա սա է այն չափանիշը, որ նրանք որևէ կերպ չեն կարող հասկանալ և ընկալել մեր ազգային մտածելակերպը և խոհանոցը, ինչքան էլ փորձում ենք նրանց բացատրել»,- նշեց Նաիրա Զոհրաբյանը:

Наира Зограбян: «Как получается, что в день выборов эмиграция достигает нулевой отметки?»
Секретарь парламентской фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян, выступая сегодня в Национальном Собрании, отметила, что ППА проголосует за представленный депутатами фракции «Наследие» проект изменений в Избирательный кодекс, которым предлагается обнародовать подписанные списки избирателей.
«Такое впечатление, что когда нам нужна ссылка на международные структуры или Венецианскую комиссию, они становятся для нас Брюсселем, Тизбоном, Москвой, а когда со стороны этих структур звучат неблагоприятные для властей Армении оценки, оказывается, что мы – самодостаточное государство, и никакой необходимости в консультациях с международными структурами или в выполнении их рекомендаций нет»,- отметила Наира Зограбян.
По ее словам, члены Венецианской комиссии не могут понять, как получается, что в день выборов эмиграция из Армении снижается до нулевой отметки, то есть голосуют все, даже те, кто уже долгое время отсутствует из страны.
«Венецианская комиссия и другие международные структуры не могут понять выдвигаемое нами и некоторыми другими нашими политическими партнерами предложение об устранении мажоритарной избирательной системы. Для них существует один четкий критерий: независимо от того, по какой системе проходят выборы, они должны быть свободными, справедливыми и прозрачными. Именно в силу этого критерия им непонятен наш национальный менталитет, наша «кухня», как мы ни пытаемся им это объяснить»,- добавила Н.Зограбян.