ԱԺ-ն մերժեց Մարտի 1-ի դեպքերն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու որոշման նախագիծը
Քիչ առաջ Ազգային ժողովը 48 կողմ, 57 դեմ, 2 ձեռնպահ ձայներով մերժեց ՀԱԿ-ի ներկայացրած «2008թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տասը անձանց սպանությունների կամ մահ պատճառելու քաղաքացիական անձանց, ոստիկանության աշխատակիցներին ու զինծառայողներին հրազենային ու այլ մարմնական վնասվածքներ պատճառելու դեպքերով ՀՀ ոստիկանության, Հատուկ քննչական ծառայության եւ ՀՀ գլխավոր դատախազության ձեռնարկած միջոցառումների ու գործողությունների հիմնավորվածության եւ օրինականության հարցը ուսումնասիրող ՀՀ Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» որոշման նախագիծը:
Դեմ են քվեարկել ՕԵԿ եւ ՀՀԿ-ական պատգամավորները: ՀՀԿ-ի դեմ քվեարկելու մասին հայտարարեց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը:
Նշենք, որ որոշման նախագծին կողմ են քվեարկել ընդդիմադիր բոլոր խմբակցությունները եւ այլընտրանք հայտարարած ԲՀԿ-ն` Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ:
ԱԺ նախագահը քվեարկեց ձեռնպահ:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը նշեց, որ որոշման նախագծի վերաբերյալ ստացել են 7 առաջարկություն, որից 6.5-ը ընդունվել է եւ հիմա անհասկանալի է իշխանության որդեգած դիրքորոշումը:

НС отклонило проект решения о создании временной комиссии по изучению событий 1 марта 2008 г.
Несколько минут назад Национальное Собрание 48-ю голосами “за”, 57-ю – “против” и при двух воздержавшихся отклонило представленный фракцией Армянского национального конгресса проект решения о создании временной комиссии по изучению обоснованности и законности действий полиции, прокуратуры и Специальной следственной службы по фактам убийства 10 граждан во время событий 1 марта 2008 г. в Ереване.
Против проекта проголосовали депутаты фракций “Оринац еркир” и Республиканской партии Армении. Документ поддержали все оппозиционные депутаты и объявившая себя альтернативой фракция “Процветающая Армения” во главе с Гагиком Царукяном. Спикер НС от голосования воздержался. Депутат фракции АНК Гагик Джангирян отметил, что по проекту решения поступило 7 предложений, 6,5 из которых было принято, поэтому позиция властей вызывает недоумение.