Գազի թանկացման հարցը` Ազգային ժողովում
Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ իր նախաձեռնությամբ մայիսի 23-ին տեղի է ունենալու գազի գնի վերաբերյալ քննարկում` վարչապետի եւ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարի մասնակցությամբ:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը մի քանի հարցերով փորձում էր ԱԺ նախագահից ճշտել իր վերաբերմունքն ու կարծիքը գազի գնի վերաբերյալ:
«Դուք գիտեք, որ գազը ապրանք է եւ ներմուծվում է արտերկրից եւ յուրաքանչյուր ապրանք ունի իր գինը: Այնպես չէ, որ Հայաստանի իշխանությունները միանձնյա, միահեծան կարող է որոշում կայացնել եւ ոնց ձեռնտու է մեր ժողովրդին, պետությանը այդ գնով էլ ներմուծել: Հասկանալի է, որ իշխանությունները, վարչապետը քննարկումներ են իրականացնում Ռուսաստանի պատկան մարմինների հետ, եւ ամեն ինչ անում ենք, որ Ռուսաստանից գազը ներմուծվի ցածր սակագնով»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Զարուհի Փոստանջյանը ԱԺ նախագահից հետաքրքրվեց` արդյո՞ք գազի գնի թանկացումը պայմանավորված չէ՞ Հայաստանի իշխանությունների վարած ապաշնորհ արտաքին քաղաքականության հետ: Ըստ Փոստանջյանի` երբ ԱԺ-ում քննարկվում էր Ռուսաստանի ռազմաբազաների հարցը, որոնք տեղակայված են Հայաստանում, դրանք ռուսներին տրվեցին անվճար, այդ թվում` զբաղեցրած հողատարածքները:
«Մենք ունենք ապրանք, մեր ապրանքն անվճար տվել ենք Ռուսաստանին, տվյալ դեպքում Ռուսաստանն ունի ապրանք, եւ այդ ապանքը վաճառում է ահռելի գնով: Չե՞ք կարծում, որ Ձեր ապաշնորհ քաղաքականության արդյունքն է սա»,-հետաքրքրվեց Զ. Փոստանջյանը:

НС обсудит вопрос о подорожании газа
По инициативе спикера Национального Собрания Овика Абрамяна 23 мая состоится обсуждение вопроса о повышении стоимости газа, в котором примут участие премьер-министр и министр энергетики и природных ресурсов РА.
Депутат фракции “Наследие” Заруи Постанджян попыталась уточнить у спикера, как он относится к подорожанию голубого топлива.
“Вы знаете, что газ – это товар, который поступает из-за границы, а любой товар имеет свою цену. И не так, что власти Армении могут единолично принимать решение и импортировать газ по той цене, которая выгодна нашему народу и нашему государству. Понятно, что власти, премьер-министр обсуждают этот вопрос с компетентными органами России, и мы делаем все возможно, чтобы получать российский газ по низким тарифам”,- сказал О.Абрамян.
Заруи Постанджян поинтересовалась у главы Национального Собрания, обусловлено ли подорожание газа проводимой властями бездарной внешней политикой. Депутат напомнила о том, что когда в парламенте обсуждался вопрос размещенных в Армении российских военных баз, то они были предоставлены русским безвозмедно, в том числе и территория, на которой они находятся.
“У нас есть товар, который мы предоставили России бесплатно. А Россия в данном случае продает свой товар по огромной цене. Вы не считаете, что это результат бездарной политики властей?”,- спросила Заруи Постанджян.