«Գերմանիայում օրենքն աշխատում է, եւ լրագրողներին սպառնալը հետեւանքներ կունենա»
Հարցազրույց գերմանացի հետաքննող լրագրող, լրագրության դասախոս եւ գերմանական «Գրինփիսի» աշխատակից դոկտոր Մանֆրեդ Ռեդելֆսի հետ:
-Պարոն Ռեդելֆս, հե՞շտ է լրագրող եւ մասնավորապես հետաքննող լրագրող լինել Գերմանիայում:
-Այս պահին դժվար է, քանի որ ինչպես այլ երկրներում, այնպես էլ մեզ մոտ բավականին խնդրահարույց վիճակ ունենք տպագիր մամուլի ոլորտում: Տպագիր մեդիան կորցնում է գովազդային եկամուտները, իսկ ոմանք՝ նաեւ ընթերցողներին: Ֆինանսական խնդիրները հանգեցնում են աշխատակազմի եւ ռեսուրսների կրճատմանը: Երկարատեւ հետազոտություններ եւ նախագծեր իրականացնելը բարդ է: Սակայն մյուս կողմից՝ հետաքննական լրագրության զարգացմանը նպաստող մեկ այլ բան ունենք՝ ինտերնետը: Քանի որ համացանցը հնարավորություն է տալիս բազմազան ինֆորմացիա ստանալ վերջին իրադարձությունների մասին, ընթերցողի համար ավելի հեշտ է կիրառել ինտերնետային աղբյուրները: Եվ այս պարագայում խոշոր տպագիր լրատվամիջոցները ստիպված են ընթերցողին առաջարկել ավելի խորը, վերլուծական նյութեր: Մենք օրինակներ ունենք, երբ թերթերը անցել են հետաքննական լրագրության, որով նախկինում չէին զբաղվում. այսինքն՝ նրանք գիտակցում են, որ դասական լրագրության դեպքում չեն կարող գոյատեւել ինտերնետի հետ մրցակցության պայմաններում:
-Իսկ հեռուստատեսությունը եւ ռադիո՞ն:
-Գերմանիայում հանրային հեռարձակողները առավելություն ունեն: Մասնավոր կայանները քիչ են հետաքննություններ կատարում, քանի որ ֆինանսների խնդիր կա: Այնպես որ հանրային ընկերությունների համար ավելի հեշտ է, եւ բացի դրանից՝ նրանք պարտավոր են դա անել, քանի որ միայն համապարփակ եւ խորը լրատվության դեպքում կարող են արդարացնել իրենց կայանների բաժանորդավճարները:
-Հետաքննություն կատարելու նպատակով գումար գտնելը մասնավոր ընկերությունների համար հե՞շտ է:
-Ինչպես նշեցի, քանի որ դեպի համացանց շարժը գնալով մեծանում է, մյուսների համար գովազդային մուտքերը կրճատվում են: Եվ այդ բացը հնարավոր չէ լրացնել թերթի գնի թանկացմամբ, քանի որ այդ դեպքում նոր կորուստներ կունենաս:
-Որպես լրագրող երբեւէ ի՞նչ արգելքների եք բախվել Ձեր գործունեության ընթացքում: Ստացե՞լ եք, օրինակ, սպառնալից զանգեր կամ նամակներ:
-Ոչ: Պետք է հիշել, որ Գերմանիայում օրենքն աշխատում է, եւ լրագրողներին սպառնալը հետեւանքներ կունենա: Ինքս նման փորձ չեմ ունեցել, սակայն գործընկերներիցս ոմանք ներքաշվել են դատական գործերում, երբ, ասենք, ուրիշները նրանց մեղադրել են զրպարտության մեջ: Նման խնդիրներ կան, սակայն դրանք չեն վնասում հետաքննական լրագրությանը: Գերմանիայում լրագրողները ագրեսիվ են, ու նրանց սպառնալ ցանկացողները գիտեն, որ շատերն իրենց խոսքերը կհրապարակվեն, ինչը հիանալի հակագրոհ կլինի եւ հակազդեցություն բոլոր նրանց, ովքեր կփորձեն դիմել այդ քայլին:
-Բացի ֆինանսական խնդիրներից՝ կարո՞ղ եք հետաքննական լրագրության այլ խնդիրներ մատնանշել:
-Հիմնական խնդիրը փորձառությունն է, գիտելիքները: Անշուշտ մարդուն օգնում են ուժն ու հետաքրքրասիրությունը: Բայց կարծում եմ՝ լավագույն մոտեցումն այն է, երբ դու լրագրությանը նայում ես իբրեւ արհեստի, այսինքն՝ սովորում ու յուրացնում ես դրա մեթոդաբանությունը: Սրան նախկինում Գերմանիայում ուշադրություն չէին դարձնում, քանի որ կենտրոնանում էին գրելու վրա: Կարող էիր մեծ նյութեր կամ վերլուծություններ գրել: Սակայն այդպես կարող ես սկսել քո կարիերան կամ երբ, ասենք, մեկնաբանություններ ես անում երեկոյան լուրերի ժամանակ, իսկ հետաքննական լրագրության պարագայում այլ է: Ի տարբերություն նախկինի՝ այժմ երիտասարդ թղթակիցները դեմքով շրջվում են դեպի հետաքննությունները, ինչը դրական երեւույթ է:
-Ինչու՞ որոշեցիք լրագրական դաշտից տեղափոխվել «Գրինփիս»:
-Մինչ այդ ես ռադիոյում էի աշխատում: Իսկ այդտեղ ժամանակը կարճ է. դու լավագույն դեպքում 3 րոպե ունես՝ քո ասելիքն ունկնդրին հասցնելու համար: Ես ուզում էի կեսժամանոց վավերագրություններ ու իսկապես խոր վերլուծական նյութեր պատրաստել: Անշուշտ, տեղափոխվելով հասարակական կազմակերպություն, ես թողել եմ դասական լրագրությունը: Սակայն երբ նայում ենք, թե ինչ եմ անում հիմա, պարզ է դառնում, որ ավելի լավ հնարավորություն ունեմ խորանալու թեմայի մեջ՝ շնորհիվ «Գրինփիսի» հետազոտությունների:
-Դուք հիմա փորձագե՞տ, թե՞ լրագրող եք «Գրինփիսում»:
-Երբ գործի ընդունվեցի, «Գրինփիսում» բնապահպանական ուղղվածության պրոֆեսիոնալ լրագրող էին փնտրում, որը մասնագիտացած կլիներ հետաքննությունների մեջ: Ես հիմա դասական լրագրությամբ չեմ զբաղվում, բայց իմ աշխատանքի համար ավելի երկար ժամանակ ու ավելի շատ աղբյուրներ ունեմ:
-Որպես դասախոս եւ ոլորտի մասնագետ ի՞նչ խորհուրդ կտաք երիտասարդ լրագրողներին եւ հատկապես նրանց, ովքեր ցանկանում են վարպետանալ հետաքննական ոլորտում:
-Կարելի է լրագրական լավ դպրոցներում սովորել, բայց շատ կարեւոր է փորձառությունը աշխատանքում: Պետք է ուշադրություն դարձնել գործնականին, վարպետացած այլ լրագրողների, մասնավորապես՝ հետաքննողների հետ համագործակցությանը, ներգրավվել պրոֆեսիոնալ ցանցերի մեջ: Վերջինս հատկապես օգտակար է միջազգային հեռանկարի տեսանկյունից, քանի որ շատ թեմաներ այսօր դուրս են գալիս ներազգային մակարդակից:

“В Германии закон работает, и угрозы в адрес журналистов будут иметь последствия”
Интервью с немецким журналистом-расследователем, преподавателем журналистики и сотрудником немецкой организации “Гринпис” доктором Манфредом Редельфсом
Господин Редельфс, легко ли в Германии быть журналистом и в частности журналистом-расследователем?
Сейчас уже трудно, так как у нас, как и в других странах, в сфере печатной прессы сложилась довольно тяжелая ситуация. Печатная пресса теряет доходы от рекламы, а кое-кто – даже читателей. Финансовые проблемы приводят к сокращению сотрудников и ресурсов. Осуществлять продолжительные изучения и проекты становится сложно. С другой стороны у нас есть нечто другое, что способствует развитию расследовательской журналистики, - интернет. Это обусловлено тем, что сеть дает возможность получать разностороннюю информацию о последних событиях, кроме того читателю легче использовать интернет-источники. У нас есть примеры, когда газеты переходят к расследовательской журналистике, которой раньше не занимались. То есть они осознают, что в случае с классической журналистикой они не выдержат конкуренцию с интернетом.
А телевидение и радио?
В Германии общественные вещатели имеют преимущества. Частные компании редко занимаются расследовательской деятельностью, поскольку существует финансовая проблема. Общественным компаниям легче. Кроме того, они обязаны это делать, поскольку только в случае предоставления всесторонней и глубокой информации они могут оправдывать взимаемую абонентскую плату.
А частным компаниям легко находить деньги на проведение расследования?
Как я уже отметил, с увеличением числа пользователей интернетом рекламные потоки у остальных сокращаются. И заполнить этот пробел посредством повышения стоимости газеты невозможно, поскольку в этом случае последуют новые потери.
Вы как журналист сталкивались с какими-либо препятствиями в своей деятельности? Например, получали звонки или письма с угрозами?
Нет. Следует помнить, что в Германии закон работает, и угрозы в адрес журналистов будут иметь последствия. У меня у самого такого опыта нет, однако некоторые из моих коллег, когда их, скажем, обвиняли в клевете, втягивались в судебные процессы. Такие проблемы бывают, однако они не мешают расследовательской журналистике. В Германии журналисты агрессивны, и желающие угрожать им знают, что их высказывания будут опубликованы, что явится прекрасной контратакой и противодействием всем тем, кто попытается пойти на такой шаг.
Какие еще проблемы, кроме финансовых, существуют в расследовательской журналистике?
Основной проблемой являются опыт и знания. Но я считаю, что правильнее всего подходить к журналистике как к ремеслу, то есть усваивать ее методологию. Раньше в Германии обращали на это внимание, поскольку были сосредоточены на том, чтобы писать. Могли написать очень пространный материал и большую аналитическую статью. Однако так можно начинать карьеру или, скажем, комментировать вечерние новости. В случае с расследовательской журналистикой нужен другой подход. Сейчас молодые журналисты поворачиваются лицом к расследованиям, что можно считать положительным явлением.
А почему Вы решили перейти из журналистики в «Гринпис”?
До этого я работал на радио, а там на то, чтобы довести до слушателя то, что ты хочешь сказать, дают в лучшем случае три минуты. Я же хотел готовить получасовые документальные передачи и глубокие аналитические материалы. Перейдя в общественную организацию, я, естественно, оставил классическую журналистику. Но когда я смотрю на то, чем занимаюсь сейчас, то понимаю, что благодаря изучениям “Гринпис” у меня больше возможностей углубиться в тему.
Кем Вы сейчас являетесь в “Гринпис” – экспертом или журналистом?
Когда я поступал на работу в “Гринпис”, там искали профессионального журналиста, специлизировавшегося в расследованиях по экологическим вопросам. Я уже не занимаюсь классической журналистикой, но сейчас у меня больше времени и больше источников для работы.
Как преподаватель и опытный журналист что Вы посоветуете молодым журналистам и в частности тем, кто хочет специализироваться в расследовательской журналистике?
Можно учиться в самых лучших журналистских школах, но опыт в работе имеет очень важное значение. Необходимо обращать внимание на практику, на других опытных журналистов и в частности на сотрудничество с журналистами-расследователями, вовлекаться в профессиональные сети. Последнее особенно полезно с точки зрения международной перспективы, поскольку сегодня многие темы уже выходят за национальные рамки.