Ընտրական կոտրած տաշտակի սինդրոմը, կամ եղավ այն, ինչ պիտի լիներ
Երևանը կրկին ՀՀԿ-ական քաղաքապետ կունենա, և դա անպայման կլինի նախկին քաղաքապետը: Երևանցին մայիսի 5-ին գնաց ընտրատեղամաս և քվեարկեց իր ներկա սոցիալ-կենցաղային պայմանների պահպանման, քաղաքն անծրագիր, զուտ իներցիայի ուժով կառավարելու օգտին: Եվ այդ ընտրությունը կատարելու հարցում, որքան էլ տարօրինակ թվա, նրան ՀՀԿ-ից առավել օգնեցին բոլոր այն մասնակից ուժերը, որոնք ընտրապայքարի մեջ մտան Երևանի կառավարման մասշտաբով գոնե իշխանությանը «մենաշնորհից» զրկելու կարգախոսով: Այլ կերպ ասած` այս ուժերն ավելի քիչ բան չարեցին Տարոն Մարգարյանին քաղաքապետ դարձնելու համար, քան ՀՀԿ-ն առանձին վերցրած:
Որպեսզի դա ավելի ընկալելի դառնա, պետք է պատասխանել ընդամենը մեկ հարցի. ի՞նչ էին նրանք առաջարկում երևանցիներին: Իսկ նրանք փաստացի առաջարկում էին ընդամենը մեկ բան. հավատալ, որ իրենք` ընդդիմադիր կամ իրենց այդպիսին հռչակող ուժերը, ունակ են լուծելու իշխանափոխության խնդիրը այնպիսի ներքին հակասություններ ունենալով, որոնք հնարավոր չեղավ հաղթահարել անգամ քվեարկությունից հետո: Այսինքն՝ ընդդիմությունն առաջարկում էր ձայնը տալ բացարձակ անորոշությանը և քաոսային իրավիճակին, որովհետև առավել քան ակնհայտ էր, որ փոխադարձ անվստահության և փոխբացառման այն ռեսուրսով, որով այս ուժերը մասնակցում էին ընտրություններին, երբեք հնարոր չէր լինի կազմել խոստացված հետընտրական այլընտրանքային դաշինքը:
Կամա թե ակամա, ընտրություններին մասնակցող ուժերի համախումբը առաջարկում էր ընտրություն կատարել ՀՀԿ-ի` «մի քիչ էլ կվատանա ու այդպես կմնա» և ընդդիմության` «այդ մասին հաջոդ դասին» մոտեցումների միջև: Եվ օրվա ռեալությամբ դատող միջին ընտրողը նախընտրեց գոնե կայուն վատ, բայց որոշակիություն առաջարկող կողմի հետ կանխիկով գործարքի տարբերակը:
Երևանյան և անցած նախագահական ընտրությունների համեմատությունը զուտ արդյունքների տեսանկյունից ցույց տվեց, որ իշխանության վերարտադրումը կանխելու միակ տարբերակը ոչ թե ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի միավորումն է կամ մրցակցության ապահովումը, այլ, կարծես թե, նրանց ինքնամեկուսացումը, մարգինալացումը: Փաստորեն, ստացվեց այնպես, որ երբ ԲՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը, ՀՅԴ-ն որոշեցին չմասնակցել ընտրություններին, իշխանությունը հաղթելու ավելի քիչ հնարավորություն ունեցավ ու ավելի շատ ցայտնոտի մեջ ընկավ, քան այն ժամանակ, երբ այս ուժերը մասնակցեցին գործընթացին: Սա նշանակում է, որ որքան ընտրությունների միջոցով ընդդիմադիր դաշտում ինքնադրսևորման խնդիր լուծող քաղաքական ուժերի շրջանակը մեծ է, այնքան ձեռնտու է իշխանությանը, որովհետև դրանով ոչ թե նոր գաղափարներ, հայացքներ, տեսլականներ են մտնում շրջանառության մեջ ու մեծացնում ընտրության հնարավորությունը, այլ ընդամենը ընդլայնվում է ընդդիմադիր ընտրազանգվածի ձայները փոշիացնելու դաշտը:
Այս ընտրություններով Սերժ Սարգսյանը գրեթե ավարտեց իշխանությունը մոնոլիտ դարձնելու երկամյա օպերացիան: Դա նրան հաջողվեց ամբողջությամբ ու նվազագույն կորուստներով: Դրա առաջին ազդանշանները եղան ՀՔԾ պետ Անդրանիկ Միրզոյանի, ավելի վաղ՝ նաև Երևանի ոստիկանապետ Ներսես Նազարյանի պաշտոնանկությունները, ինչպես նաև Գյումրիում արյունալի բախումները կանխելուն ուղղված ոստիկանության աննախադեպ միջոցառումները:
Դրանք իրավապահ համակարգն իր բացարձակ իշխանության գլխավոր երաշխավորը դարձնելուն ուղղված քայլեր էին: Այժմ արդեն Սերժ Սարգսյանը կարող է և կասկած չկա` միանձնյա է որոշելու գործադիր իշխանության կաբինետը: Եթե նույնիսկ Կառավարությունը ձևավորվի կոալիցիոն տարբերակով, ինչի հավանականությունը չափազանց փոքր է, ապա դա լինելու է միմիայն Սերժ Սարգսյանի քաղաքական հաշվարկների արգասիք, բայց ոչ երբեք քաղաքական անհրաժեշտությամբ պայմանավորված լուծում:
Անգամ ՕԵԿ-ն այլևս ՀՀԿ-ին պետք չէ: Կարծես թե եկել է օգտագործված լաթի սինդրոմով այս կցորդին դեն նետելու ժամանակը: Համենայնդեպս, խախտելով պարիտետը, ՀՀԿ-ն այս անգամ ՕԵԿ-ին ոչնչով չօգնեց, ու վերջինս ավագանիում գոնե սիմվոլիկ տեղեր ունենալու իրավունք չստացավ: Չի բացառվում, սակայն, որ այդ լաթը ոչ թե դեն է նետվելու, այլ պահվելու է անհրաժեշտ դեպքերում ձեռքերը կեղտից մաքրելու համար: Չմոռանանք, որ այս ընտրություններից հետո սկսվում է մի բոլորովին նոր էպոպեա, որը պայմանականորեն կարելի է անվանել «ժառանգորդի փնտրտուք ու հասունացում»` 2018-ին իշխանության փոխանցումն անցնցում իրականացնելու համատեքստում: Սա նոր հարաբերակցությամբ ընդդիմադիր դաշտ ձևավորելու խնդիր է առաջադրում, իսկ այն առանց կեղտոտ ձեռքերի միջամտության լուծել հնարավոր չէ պատկերացնել:
Իսկ կարճաժամկետ հեռանկարում ամեն ինչ լինելու է առավել քան պրոզայիկ ու կանխատեսելի: Ընդդիմությունը, հատկապես «Բարև Երևան» դաշինքը, մի քանի փորձեր կանի՝ վիճարկելու ընտրությունների արձանագրված արդյունքները, բայց դրանք կրկին կմատնվեն անհաջողության: Որովհետև արդյունքի հասնելու համար ընդդիմությունից պահանջվելու է ապացուցել, որ խախտումները եղել են այնպիսի մասշտաբի, որ ազդել են վերջնական արդյունքների վրա, ինչին այն պատրաստ չէ ընդհանրապես. իրական խախտումները կատարվում են ոչ թե ընտրատեղամասում, այլ դրանցից դուրս ու մինչև քվեարկությունը: Մինչդեռ ոչ միայն դրանք բացահայտելու, մերկացնելու մեխանիզմներ չկան, այլև զգալի չէ այդ մեխանիզմները գտնելը պարտադրելու կարողությունը: Ու «Բարև Երևանը», ինչպես ողջ ընդդիմությունը, նստելու է կոտրած տաշտակի առաջ:
Այս անգամ, սակայն, ի տարբերություն նախորդ նման իրավիճակների՝ առջևում, մոտակա հեռանկարում նոր ընտրություններ չեն լինելու ու դժվար է ասել` ինչի հիման վրա և ինչպես է ընդդիմությունը կառուցելու իր գործունեությունը, պայքարը: Սա նշանակում է, որ առկա է ընդդիմության մարգինալացման խիստ իրատեսական վտանգ, թեև, մյուս կողմից, գուցե սա միակ ճանապա՞րհն է դաշտը թարմացնելու, որակապես փոխելու համար:
Ինչ վերաբերում է Երևանի կառավարմանը և ավագանիում ԲՀԿ-ի ու «Բարև Երևանի» դերակարատությանը, ապա այստեղ ամեն ինչ շատ ավելի տխուր է: Ընդդիմադիր այս երկու ուժերը, որոնք անգամ զուտ տեսականորեն միավորվելու դեպքում ոչ մի կերպ չեն կարող ազդել կայացվող որոշումների վրա, շարունակելու են փոխադարձ մեղադրանքների` վաղուց սկսած «փոխհրաձգությունը», իսկ ՀՀԿ-ն ամեն ինչ անելու է դրանից իսկական «թամաշա» սարքելու համար: Ու քանի դեռ նրանք կփորձեն ինքնահաստատվել մեկը մյուսի հաշվին, Երևանը կկառավարվի և կկառավարվի «տարոնջանական» սկզբունքներով:

Синдром разбитого избирательного "корыта", или случилось то, что должно было случиться
У Ереване вновь будет мэр-республиканец, и им обязательно будет бывший градоначальник. 5 мая ереванцы пошли на избирательные участки и проголосовали за сохранение своих нынешних социально-экономических условий, за управление городом без программы, по инерции. И, как ни странно, сделать такой выборы ереванцам больше Республиканской партии Армении помогли все те участвовавшие в выборах силы, которые вступили в борьбу под лозунгом лишить власть "монополии" хотя бы в масштабе Еревана. Иными словами, для переизбрания Тарона Маркаряна эти силы сделали не меньше, чем отдельно взятая РПА.
Чтобы лучше понять сказанное, нужно ответить лишь на один вопрос: что они предлагали ереванцам? А предлагали они фактически одно: верить, что провозгласившие себя или на самом деле являющиеся оппозиционными силы способны решить вопрос смены власти, имея такие внутренние разногласия, которые не удалось преодолеть даже после выборов. То есть оппозиция предлагала проголосовать за полную неопределенность и хаос, потому что более чем очевидно, что с тем ресурсом взаимного недоверия и взаимопонимания, с которым эти силы участвовали в выборах, нельзя образовать обещанный поствыборный альтернативный блок.
Вольно или невольно объединение участвовавших в выборах сил предлагало сделать выбор между подходом РПА «еще чуть-чуть ухудшится и на этом остановится» и подходом оппозиции «об этом на следующем уроке».
Поэтому руководствующийся сегодняшними реалиями средний избиратель предпочел вариант наличной сделки с силой, предлагающей пусть стабильно плохую, но определенность.
Сравнение в плане результатов ереванских и прошедших президентских выборов показало, что единственный вариант пресечения воспроизводства власти – не объединение или соперничество оппозиционных политических сил, а их самоизоляция, маргинализация. Фактически когда партия «Процветающая Армения», Армянский национальный конгресс, АРФ ДАшнакцутюн решили не участвовать в выборах, власть получила меньше шансов на победу и оказалась в большем цейтноте, чем когда эти силы приняли участие в избирательном процессе. Это означает, что чем шире круг политических сил, решающих в оппозиционном поле вопрос самопроявления посредством выборов, тем это выгоднее власти, потому что тем самым в обращение вводятся не новые идеи, взгляды, видения, не увеличивается возможность выбора, а всего лишь расширяется поле распыления голосов оппозиционного электората.
Этими выборами Серж Саргсян почти завершил двухлетнюю операцию по приданию монолитности власти. Ему удалось сделать это полностью и с минимальными потерями. Первым сигналом стала отставка начальника Специальной следственной службы Андраника Мирзояна, а ранее – начальника полиции Еревана Нерсеса Назаряна, а также беспрецедентные действия полиции, направленные на предотвращение кровавых столкновений в Гюмри.
Это были шаги, направленные на то, чтобы сделать правоохранительную систему главным гарантом своей абсолютной власти. Сейчас Серж Саргсян может и – вне всяких сомнений – будет единолично формировать исполнительную власть. И если даже правительство сформируется по коалиционному принципу, вероятность чего крайне мала, то это будет всего лишь результат политического расчета Сержа Саргсяна, но никак не решение, обусловленное политической необходимостью.
РПА уже не нужна даже партия «Оринац еркир». Пришло как будто время выкинуть этот придаток с синдромом использованной тряпки. Во всяком случае РПА, нарушив паритет, на этот раз ничем не помогла ПОЕ, в результате последняя даже не получил право на то, чтобы иметь в совете старейшин хотя бы символические места. Однако не исключено, что эта тряпка будет не выброшена, а сохранена с тем, чтобы при необходимости почистить ею руки от грязи. Не будем забывать, что после этих выборов начинается совершенно новая эпопея, которую можно условно назвать «поиск преемника» в контексте осуществления в 2018 году передачи власти без потрясений. Это ставит задачу формирования оппозиционного поля с новым соотношением сил, осуществить которую без марания рук невозможно.
Ну а в краткосрочной перспективе все будет происходить максимально прозаично и предсказуемо. Оппозиция и в частности блок «Здравствуй, Ереван» предпримет несколько попыток оспорить итоги выборов, но они вновь потерпят неудачу. А все потому что для достижения результа от оппозиции потребуют доказать, что нарушения были допущены в таком масштабе, который повлиял на окончательные итоги голосования. Между тем оппозиция к этому совершенно не готова, потому что реальные нарушения допускались не на избирательных участках, а за их пределами и до голосования. Механизмов для их выявления и разоблачения нет, да и способность заставить найти эти механизмы не видна. Так что блок «Здравствуй, Ереван», как и вся оппозиция, окажется у разбитого корыта.
Однако на этот раз, в отличие от предыдущих аналогичных ситуаций, новых выборов в обозримом будущем не будет, и трудно сказать, на какой основе и как оппозиция будет строить свою деятельность и борьбу. Это означает, что существует реальная угроза маргинализации оппозиции. Хотя, с другой стороны, возможно, это и есть единственный путь обновления и качественного изменения поля?
Что касается управления Ереваном и роли партии «Процветающая Армения» и блока «Здравствуй, Ереван» в совете старейшин, то здесь все очень грустно. Эти две оппозиционные силы, которые даже в случае чисто теоретического объединения не смогут влиять на принимаемые решения, будут продолжать давно начатую «перестрелку» взаимными обвинениями. А РПА сделает все, чтобы устроить из этого настоящее шоу. И покуда они будут пытаться самоутверждаться за счет друг друга, Ереван будет управляться по принципу «Тарон джан».