Անդրիաս Ղուկասյան. «Սրանք հերթական շինծու ընտրություններն են մեր երկրում»
Հանրապետական կուսակցությունն այսօր անցկացվող Երևանի ավագանու ընտրություններում հաղթեց այն պահին, երբ մյուս կուսակցությունները համաձայնեցին մասնակցել այդ ընտրություններին, և նրանցից ոչ ոք չվիճարկեց այդ ընտրություններին ևս մասնակցելու ՀՀԿ-ի իրավունքը: «Հետքի» հետ զրուցում այսպիսի կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Անդրիաս Ղուկասյանը:
«Բոլորի համար ակնհայտ է, որ Հանրապետական կուսակցությունը ընտրախախտումներ կատարող կուսակցություն է, բոլորի համար ակնհայտ է, որ որպես երկիրը կառավարող ուժ՝ դա կոռուպցիային հովանավորող քաղաքական ուժ է: Ուստի, հասկանալի է, որ եթե ընդդիմադիր ուժերը ճանաչում են այդ ուժի իրավունքը՝ ընտրություններում մասնակցել, արդեն պարտված են»,- ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը:
Նա համոզված է, որ ընտրակաշառք բաժանող, Սահամադրությունը գիտակցաբար խախտող ուժերի մասնակցությունն այսօրվա ընտրություններին այդ ընտրությունների իրական լինելն արդեն իսկ վերածում է շինծուի:
Անդրիաս Ղուկասյանը, սակայն, այսօր երեկոյան մասնակցելու է ընտրություններին: Հարցին, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ է գնալու քվեարկության, նա պատասխանեց, որ դա իր ընտրական իրավունքն է, միայն այդ իրավունքը պաշտպանելով՝ քաղաքացիները կարող են Հայաստանում ինչ-որ բան փոխել, քանի որ նրանց ամեն կերպ համոզում են, թե ընտրական իրավունքը ոչ կարևոր իրավունքներից է:
«Սրանք հերթական շինծու ընտրություններն են մեր երկրում: Շինծու ընտրությունները քայքայում են մեր երկիրը ու բերելու են մեր ազգային անկախության կործանման: Եթե մենք շրջադարձ չանենք, եթե հանրությունը չփորձի ընդդիմանալ, ընդվզել այս դրությանը, ապա մենք, ամեն անգամ զիջելով մեր քաղաքական ապագա ընտրելու հարցը ուրիշներին՝ դրսի ուժերին, մեր երկրում հանցավոր ինչ-որ խմբերին, բնականաբար, կորցնելու ենք այն արժեքը, որը ձեռք ենք բերել պատմականորեն՝ մեր անկախությունը, մեր ինքնիշխանությունը»,- ասաց Անդրիաս Ղուկասյանը:
Հիշեցնենք, որ Անդրիաս Ղուկասյանն առաջադրված էր փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրություններում: Նա փետրվարի 19-ին դադարեցրեց իր 30-օրյա հացադուլը, որն անցկացնում էր «Ոչ շինծու ընտրություններին» պահանջով և վիճարկում ՀՀԿ-ական թեկնածուի՝ նախագահական ընտրություններին մասնակցելու իրավունքը:

Андриас Гукасян: "Это очередные сфальсифицированные выборы в нашей стране"
На сегодняшних выборах в совет старейшин Еревана Республиканская партия одержала победу уже тогда, когда остальные партии согласились участвовать в них, и никто не оспорил право РПА участвовать в этих выборах. Такое мнение высказал сегодня в беседе с "Hetq" политолог Андриас Гукасян.
"Для всех очевидно, что Республиканская партия – это партия, осуществляющая избирательные фальсификации. Для всех очевидно, что, являясь правящей в стране силой, она покровительствует коррупции. Поэтому если оппозиционные силы признали право этой партии на участие в выборах, значит они уже потерпели поражение",-отметил А.Гукасян.
Он выразил убежденность, что участие в сегодняшних выборах сил, которые раздают взятки избирателям и сознательно нарушают Конституцию, уже ставит под сомнение их законность.
Тем не менее политолог примет участие в выборах. На вопрос, почему в таком случае он хочет идти на голосование, Гукасян ответил, что это его избирательное право, и только защищая свое избирательное право, граждане могут что-то изменить в Армении.
"Это очередные сфальсифицированные выборы, которые разрушают нашу страну и приводят к гибели нашу национальную независимость. Если мы не повернем вспять эти процессы, если общественность не попытается противодействовать этому, то мы, каждый раз уступая выбор нашего политического будущего другим – внешним силам, преступным группировкам в нашей стране, утратим ту ценность, которую приобрели исторически, - нашу независимость и наш суверенитет",- сказал Андриас Гукасян.