Արամ Խաչատրյանի կիսանդրու բացմանը Մերուժան Կոջարաբյանին չէին հրավիրել
Երևանի Արամ Խաչատրյան-Վահրամ Փափազյան խաչմերուկի հարակից հատվածում՝ Խաչատրյան 19 շենքի մոտ, ապրիլի 30-ին հանդիսավոր բացվեց հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի կիսանդրին՝ նրա 110-ամյակի առթիվ:
Ըստ քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տարածած մամուլի հաղորդագրության և լուսանկարների՝ քանդակագործ Գևորգ Գևորգյանի հեղինակած կիսանդրու բացմանը մասնակցել են քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Արաբկիրի թաղապետ Հրայր Անտոնյանը, իսկ Կոմպոզիտորների միության նախագահ Ռոբերտ Ամիրխանյանը ընդգծել է հուշարձանի տեղադրման կարևորությունը մեծ ժառանգություն թողած արվեստագետներին մեծարելու հարցում և շնորհակալություն հայտնել քաղաքապետին Երևանում Արամ Խաչատրյանի ևս մեկ հուշարձան ունենալու նախաձեռնությանն աջակցելու համար:
Արամ Խաչատրյանի կիսանդրու բացումը, լուսանկարները՝ yerevan.am-ից |
Կիսանդրուց մի քանի մետր հեռու՝ Արամ Խաչատրյան 17 շենքի առջև, կա կոմպոզիտորին նվիրված մեկ այլ անկյուն, որը ստեղծել է նույն շենքի բնակիչ, 88-ամյա թոշակառու Մերուժան Կոջարաբյանը: Նրան, սակայն, ոչ Արաբկիրի թաղապետարանի, ոչ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակիցները չէին հրավիրել կիսանդրու բացմանը:
Մերուժան Կոջարաբյանն իր կյանքի վերջին 10 տարին նվիրել է Արամ Խաչատրյանի հիշատակին: Նա և կոմպոզիտորը հանդիպել են պատահաբար: 1972թ. կոմպոզիտորը, իմանալով, որ Արաբկիրի 42 փողոցը վերանվանել են Արամ Խաչատրյանի փողոց, կնոջ հետ գնացել է այդ փողոց: Մերուժան Կոջարաբյանի կինը պատուհանից տեսել է կոմպոզիտորին: Մերուժանն անմիջապես դուրս է վազել և Արամ Խաչատրյանին ու կնոջը հրավիրել իր տուն: Կոմպոզիտորի հետ զրույցը Մերուժան Կոջարաբյանը հիմա էլ է հիշում: Այդ օրն Արամ Խաչատրյանը Մերուժանին նվիրել է իր լուսանկարը:
Կոմպոզիտորին նվիրված անկյունը Արամ Խաչատրյան 17 շենքի առջև |
Մերուժան Կոջարաբյանը կնոջ հետ, լուսանկարները՝ Հակոբ Պողոսյանի |
2003թ. հունիսի 6-ին՝ կոմպոզիտորի 100-ամյակի օրը, նրա անունը կրող փողոցում ոչ մի միջոցառում չկար: Ուստի, Մերուժան Կոջարաբյանը որոշել է իր լուսամուտի առջևի փոքրիկ հողակտորի վրա կոմպոզիտորին նվիրված անկյուն ստեղծել: Նա Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի աշխատակիցների օգնությամբ մեծացրել է կոմպոզիտորի նվիրած լուսանկարը և կախել շենքի պատից, պատին գրել կոմպոզիտորի անունը, թիթեղից պատրաստել կոմպոզիտորի անվան տառերը, դրել հողի վրա, սերմեր ցանել և կանաչապատել հողակտորը:
Հողակտորի առջև Արամ Խաչատրյանին նվիրված ցայտաղբյուրը կառուցելու թույլտվություն ստանալու համար Մերուժան Կոջարաբյանը դիմումներ է գրել տարբեր մարմինների և քաշքշուկի մեջ ընկել: Նա ցայտաղբյուրը մենակ է կառուցել մեկ գիշերվա ընթացքում և դիտավորյալ ցածր՝ 60 սմ, որպեսզի ջուր խմելիս մարդիկ խոնարհվեն Արամ Խաչատրյանի առաջ: 10 տարի առաջ ցայտաղբյուրի բացմանը մասնակցել են Մերուժանի հարևանները: Մերուժանը նաև նկարազարդել է հողակտորի հանդիպակաց մայթի աղբամանների հենապատը և ուրախությամբ է ասում, որ դրանից հետո աղբամաններից դուրս աղբ չեն գցում:
Մերուժան Կոջարաբյանը ցայտաղբյուրի բացմանը | Լուսանկարները տրամադրել է Մերուժան Կոջարաբյանը |
Մերուժան Կոջարաբյանը դեռ չի տեսել կողքի շենքի մոտ բացված կիսանդրին: Ամիսներ առաջ նա հողակտորը մաքրելիս ընկել է, կոտրվածք ստացել, վիրահատվել և այժմ դժվարությամբ է քայլում, թեև կիսանդրու բացման օրը նրան արարողությանը մասնակցելու եկած անձանցից որևէ մեկի ավտոմեքենայով հարևան շենքի մոտ տանելը րոպեներ, գուցե վայրկյաններ կպահանջեր:
«Օրենքով պիտի հրավիրեին, իհարկե»,- ասում է Մերուժան Կոջարաբյանը: Նրա կինը՝ 88-ամյա Վարդուշ Պողոսյանը, սակայն, ավելի շատ է ափսոսում, որ ամուսնուն չեն հրավիրել կիսանդրու բացմանը:

Меружана Коджарабяна не пригласили на открытие бюста Арама Хачатуряна
В связи со 110-летием Арама Хачатуряна 30 апреля в Ереване состоялось торжественное открытие бюста выдающегося композитора. Бюст установлен возле дома номер 19, расположенного недалеко от перекрестка улиц Арама Хачатуряна и Ваграма Папазяна.
Согласно пресс-релизу и фотографиям, распространенным пресс-службой ереванской мэрии, на открытии бюста, созданного скульптором Геворком Геворкяном, присутствовали мэр Тарон Маркарян, глава административного округа Арабкир Грайр Антонян, председатель Союза композиторов Роберт Амирханян. Последний выразил благодарность Тарону Маркаряну за содействие в осуществлении инициативы по установке в Ереване еще одного памятника Араму Хачатуряну.
Открытие бюста Арама Хачатуряна. Фото yerevan.am |
В нескольких метрах от бюста, перед зданием номер 17 по улице Арама Хачатуряна, есть уголок, созданный жильцом этого дома, 88-летним пенсионером Меружаном Коджарабяном. Однако ни администрация Арабкирского округа, ни столичная мэрия не пригласили его на открытие памятника.
Последние 10 лет своей жизни Меружан Коджарабян посвятил увековечению памяти Арама Хачатуряна. Его встреча с композитором состоялась случайно. В 1972 г. Хачатурян, узнав, что 42-я улица Арабкирского района названа его именем, решил вместе с супругой побывать там. Жена Меружана Коджарабяна увидела композитора из окна своей квартиры. Меружан сразу выбежал не улицу и пригласил Арама Хачатуряна с супругой к себе домой. Беседу с композитором Меружан Коджарабян помнит до сих пор. В тот день Хачатурян подарил Меружану свою фотографию.
Уголок, посвященный Араму Хачатуряну, перед домом номер 17 |
Меружан Коджарабян с супругой. Фото Акопа Погосяна |
6 июня 2003 года, в день 100-летия композитора, мероприятия на улице, носящей его имя, не проводились. Коджарабян решил создать на маленьком участке под окном своей квартиры уголок, посвященный композитору. С помощью сотрудников дома-музея Арама Хачатуряна он увеличил снимок, подаренный ему композитором, и повесил его на стене дома. Рядом прикрепил табличку с именем и фамилией выдающегося музыканта м и озеленил территорию.
Для получения разрешения на строительство питьевого фонтанчика Меружан Коджарабян обратился в различные инстанции, но вместо помощи натолкнулся на бюрократическую волокиту. В результате он сам за одну ночь построил фонтанчик, причем сделал его специально низким, высотой 60 см, чтобы люди, которые будут пить из него, преклоняли головы перед Арамом Хачатуряном. 10 лет назад на открытии фонтанчика присутствовали соседи Меружана.
Меружан Коджарабян на открытии фонтанчика | Фото предоставил Меружан Коджарабян |
Пожилой пенсионер пока не видел установленный рядом с соседним зданием бюст. Несколько месяцев назад он упал, получил перелом и сейчас, после операции, передвигается с трудом. Но если бы кто-нибудь из приглашенных на открытие бюста гостей подвез его на машине, это заняло бы несколько минут.
“Конечно, они должны были меня пригласить”,- говорит Меружан Коджарабян. Его супруга, 88-летняя Вардуш Погосян, переживает по этому поводу больше мужа.