Վանաձորի մանկավարժական ինստիտուտի դոկտոր, պրոֆեսոր ռեկտորն «անասուն» է անվանել դասախոսին
ՎՊՄԻ-ի նախկին դասախոս Լուսինե Աշուղյանը, ով արդեն 2 տարի պայքարի մեջ է նույն բուհի ռեկտոր Գուրգեն Խաչատրյանի հետ, մինչ օրս դատարանում փորձում է ապացուցել, որ չի զրպարտել նրան` բարձրաձայնելով ռեկտորի օրինախախտումների և բուհի հետ կապված այլ խնդիրների մասին: Ռեկտորի կողմից նախկին դասախոսի դեմ զրպարտության հիմքով հարուցված դատական գործով արդեն երրորդ անգամ փոխվում է դատարանի կազմը, բայց սույն գործով դեռևս վճիռ չկա: Ռեկտորի` դասախոսի կողմից զրպարտություն դիտված արտահայտություններից մեկն էլ վերաբերում է նրա նախկին հայցորդ Լուսինե Սարգսյանի և մոր` Լիզա Սարգսյանի` Աշուղյանի դեմ ոստիկանությունում տված հաղորդման հետ ռեկտորի հնարավոր առնչությանը:
«Ես որևէ մեկին չեմ մեղադրել, դրա համար հիմքեր են անհրաժեշտ, պարզապես եղած փաստերից որոշակի եզրահանգումներ եմ կատարել, իսկ եզրակացությունները չեն կարող դիտվել որպես զրպարտություն»,-ասում է նախկին դասախոսը:
Անդրադառնալով նախորդած դեպքերին` մտաբերում է, որ մինչև 2011 թվականի մարտի 24-ը ռեկտորի օրինախախտումների վերաբերյալ դիմումներ էր հղել ՀՀ վերադաս բոլոր մարմիններին, որի հիման վրա ԿԳ նախարարության հանձնաժողովը եկել էր ինստիտուտ` ստուգումների: Նրա խոսքով` հանձնաժողովի անդամներն ամեն ինչ արեցին բուհի ղեկավարության հետ իրեն հաշտեցնելու և նորմալ աշխատանքային պայմանները վերականգնելու համար:
«Թվում էր, որ ամեն ինչ հարթվել է, սակայն մի քանի օր անց` մարտի 29-ին, ռեկտորը կանչեց իր կաբինետ և պրոռեկտոր Սուսաննա Թումանյանի և ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Հասմիկ Հարությունյանի ներկայությամբ սպառնաց, որ եթե սրանից հետո էլ շարունակեմ գրել, բողոքել, ինձ վարչական պատասխանատվության կենթարկի, անգամ դատական գործ կսկսի իմ դեմ»,-պատմում է Լուսինե Աշուղյանը: Ապա մարտի 30-ին դիմում էր հասցեագրել գլխավոր դատախազին, ԿԳ նախարարին, նախագահի վերահսկողության ծառայության ղեկավարին, ԱԺ նախագահին` ահազանգելով ինստիտուտում կատարվող օրինախախտումների և ռեկտորի սպառնալիքների մասին: «Հետաքրքիր է, իմ կատարած այդ որ օրինախախտման համար է պարոն Խաչատրյանը պատրաստվում ինձ պատժել, գուցե պատրաստվում է ինչ-որ օրինախախտում հորինել կամ կազմակերպել` ինձ լռեցնելու նպատակով: Խնդրում եմ ձեր իրավասությունների սահմաններում վերահսկողություն իրականացնել մեր բուհում օրինականությունը վերականգնելու, իմ անձի նկատմամբ միտումնավոր կերպով որևէ սադրանք չթույլատրելու և օրինախախտ վարչական աշխատողին իր պաշտոնական դիրքը չարաշահել չթույլատրելու նպատակով»,-նշել էր Լ. Աշուղյանն իր դիմումում:
Այդ գրության հիման վրա ոստիկանության Վանաձորի բաժնում նյութեր էին նախապատրաստվել: Բացատրություն էր վերցվել Աշուղյանից և ռեկտոր Խաչատրյանից: Աշուղյանը հայտնել էր, որ իր աշխատանքային պայմանագրի ժամկետը լրանալու կապակցությամբ իր և ռեկտոր Խաչատրյանի միջև ստեղծվել էր լարված իրավիճակ, ռեկտորն իրեն կանչել էր աշխատասենյակ և վիրավորել ոչխար ու անասուն բառերով: Ինքը վիրավորված` դիմումներ էր հղել ՀՀ վերադաս մարմիններին, որից հետո ռեկտորն սպառնացել էր, որ եթե նորից բողոքի, վարչական պատասխանատվության կենթարկի և դատական գործ կհարուցի իր դեմ: Իրեն ապահովագրելու նպատակով ինքը նորից դիմումներ էր ուղղել վերադաս մարմիններին: Պահանջն այն էր, որ իր և ռեկտորի միջև տարաձայնությունները ոչ թե վերածվեն կոնֆլիկտի, այլ իր կողմից առաջ քաշված հարցերը լուծվեն ըստ օրենքի:
Օրերս` ապրիլի 26-ին, ի պատասխան Աշուղյանի դիմումի` ոստիկանության Վանաձորի բաժնից նրան են տրամադրվել ռեկտորի կողմից իրեն սպառնալիքներ տալու կապակցությամբ նախապատրաստված նյութերը: Ըստ այդմ` ռեկտորը ոչ միայն չի հերքել Աշուղյանի նշած փաստերը, այլև հաստատել է նրան «անասուն» անվանելու հանգամանքը: Ոստիկանությունում տված բացատրության մեջ ռեկտորը նշել է, որ իր և Աշուղյանի միջև իրոք եղել են լարված հարաբերություններ: Նրա աշխատանքային պայմանագրի ժամկետը լրանալուց հետո նոր մրցույթ չի հայտարարվել, այլ 1 տարով երկարաձգվել է պայմանագիրը: Նշել է, որ նույն ամբիոնում էր աշխատում նաև իր հայցորդ Լուսինե Սարգսյանը, որը պատրաստվում էր գիտական թեզի պաշտպանության:
«Քանի որ Աշուղյանն այդ աշխատանքի մասին լուրեր էր տարածել, թե իբր գրվել է մեկ այլ անձի կողմից, ես այն ընդունեցի իմ անձի հանդեպ մեծ վիրավորանք և Աշուղյանին հրավիրելով իմ աշխատասենյակ` հարցրի, թե նա ինչու է նման լուրեր տարածում, երբ իրականում այդ աշխատանքի հեղինակը Լուսինե Սարգսյանն է: Պատասխանեց, որ ինքը պատրաստ է դա ապացուցել նաև հրապարակային պաշտպանության ժամանակ: Քանի որ վիրավորանքս, իրոք, հնարավոր չէր զսպել, ես նրան դուրս հրավիրեցի` անասուն անվանելով»,-նշել է ռեկտոր Խաչատրյանն իր գրավոր բացատրության մեջ: Իր ձեռքով արձանագրել է նաև, որ Աշուղյանի բողոքների հիման վրա ԿԳ հանձնաժողովի ուսումնասիրության արդյունքում նախարարի կողմից ստացվել է հանձնարարական, որում արծարծված էին բուհում նկատված 2 թերություններ:
«Չփորձելով բարոյական նկարագիրը ներկայացնելու մի մարդու, որը կարող է կնոջը անասուն անվանել, այն էլ դասախոսին և աշխատողին` ուզում եմ նշել, որ հավանաբար այդ պահին մեր պարոն ռեկտորը մոռացել էր, որ իրենց գյուղում չի գտնվում, և իր առջև ոչ թե կենդանի, այլ մարդ է կանգնած: Ինչևէ, կարծում եմ, որ դա բանական էակին, մարդուն անհարիր արարք է, և պարոն Խաչատրյանը պարտավոր է հրապարակավ ինձնից ներողություն խնդրել: Ամեն ինչ անելու եմ, որ Խաչատրյանը պատասխանատվութան ենթարկվի իր այս լկտի արտահայտության համար: Դիմելու եմ ոչ միայն դատարան, այլև բոլոր վերադաս մարմիններին, հրապարակելու եմ նրա այս բացատրությունը, որտեղ ձեռագիր գրել է այս արտահայտությունը»,-ասում է վիրավորված Լուսինե Աշուղյանը:

Ректор Ванадзорского пединститута назвал преподавателя "скотиной"
Бывшая преподавательница Ванадзорского педагогического института Лусине Ашугян, которая уже два года ведет борьбу против ректора Гургена Хачатряна, по сей день пытается доказать в суде, что, говоря о нарушениях закона и других проблемах, связанных с ВПИ, не клеветала на руководителя вуза. Уголовное дело, возбужденное на основании жалобы ректора, обвиняющего бывшую преподавательницу в клевете, рассматривает уже третий состав суда.
"Я никого не обвиняла, для этого нужны основания. Я всего лишь сделала определенные выводы из фактов, а выводы не могут рассматриваться в качестве клеветы",- говорит Л.Ашугян.
Касаясь прошедших событий, она вспоминает, что до 24 марта 2011 г. направила во все вышестоящие органы жалобы на нарушения закона со стороны ректора, на основании которых комиссия Министерства образования и науки РА провела в институте проверки. Члены комиссии сделали все возможное, чтобы помирить руководство вуза и преподавателя и восстановить нормальные рабочие отношения.
"Казалось, проблема разрешилась, однако спустя несколько дней, 29 марта, ректор вызвал меня к себе и в присутствии проректора Сусанны Туманян и и.о.заведующей кафедрой Асмик Арутюнян пригрозил, что если я буду продолжать жаловаться, то он привлечет меня к административной ответственности и даже инициирует судебное дело",- рассказывает Лусине Ашугян. 30 марта она направила генпрокурору, министру образования и науки, спикеру Национального Собрания заявления, в которых сообщала о нарушениях со стороны ректора и его угрозах. На основе этих заявлений в отделении полиции Ванадзора были подготовлены материалы. Л.Ашугян и ректор Хачатрян дали объяснения. Ашугян сообщила, что в связи с истечением срока ее трудового договора между ней и ректором Хачатряном сложилась напряженная ситуация, ректор вызвал ее к себе в кабинет, оскорбил, назвал "скотиной". После этого он в ответ на жалобы Ашугян, адресованные в вышестоящие органы, пригрозил привлечь ее к административной ответственности.
С целью обезопасить себя преподавательница вновь обратилась в высшие инстанции. Она требовала разрешить возникшие между ней и ректором разногласия в рамках закона.
26 апреля полиция в ответ на заявление Лусине Ашугян предоставила ей материалы, подготовленные по поводу угроз ректора в ее адрес. Согласно этим документам, ректор не только не отрицал указанные Ашугян факты, но и подтвердил, что назвал ее "скотиной". Хачатрян отметил, что по истечении срока ее трудового договора он не стал объявлять конкурс, а продлил договор на год. Сообщил, что на той же кафедре работает его аспирантка Лусине Саркисян, которая собирается защитить диссертацию. "Ашугян распространила слухи о том, что якобы диссертация написана другим лицом, что я воспринял как личное оскорбление. Пригласив Ашугян к себе в кабинет, я спросил, почему она распространяет подобные слухи, если автором работы является Лусине Саркисян. Она ответила, что готова доказать это и во время публичной защиты. Не сумев сдержать обиду, я вывел ее из кабинета, назвав скотиной",- написал в своей объяснительной ректор Хачатрян. При этом он не отрицал, что в результате проверки, проведенной комиссией МОН, ему было дано поручение устранить два обнаруженных недочета.
"Не желая представлять моральный облик человека, который может назвать скотиной женщину, да еще преподавателя, своего работника, хочу отметить, что в тот момент господин ректор, наверное, забыл, что находится не в своем селе и что перед ним стоит не животное, а человек. Я сделаю все, чтобы Хачатрян был привлечен к ответственности за свои наглые выражения. Я обращусь не только в суд, но и во все вышестоящие органы",- возмущенно сказала Лусине Ашугян.