«Մեր երկիրը նման է մի օրգանիզմի, որը կաթիլ-կաթիլ արնաքամ է լինում»
Հայաստանում մի խումբ մտավորականներ տագնապով են արձանագրում երկրում տնտեսական եւ ազգային աղետի վերածված մեծ թվերի հասնող արտագաղթը: Նրանք այսօր նամակ են հղել ՀՀ կառավարություն ու Ազգային ժողով, որտեղ նշում են փաստեր, որոնցից կառավարությունն ու ԱԺ-ն իրենք էլ տեղյակ են:
Հակառակ պաշտոնական վիճակագրության, երկրի բնակչությունը նկատելիորեն նվազել է: Գյուղերից և փոքր քաղաքներից դեպի Երևան միտված ներքին միգրացիան` ուրբանիզացիան, հիմնականում վերածվում է զանգվածային արտագաղթի:
Գյուղացիական վարկերի տպավորիչ թվերը իրականում արտագնա աշխատանքի ճանապարհածախսի են վերածվում` ստեղծելով բիզնես վարկերի իմիտացիա և խթանելով արտագաղթը:
Մտավորականներն առաջարկում են ԱԺ նախագահին անհապաղ խորհրդարանական լսումներ կազմակերպել՝ բարձրացված խնդրի շուրջ կառավարության պատասխանատու պաշտոնյաների ներկայութամբ և մտավորականների մասնակցությամբ: Իսկ վարչապետին կոչ են անում ամենամոտ ժամանակներում հասարակությանը և Ազգային ժողովին ներկայացնել Հայաստանում ժողովրդագրական իրավիճակը շտկելու կոնկրետ և վստահություն ներշնչող միջոցառումներ:
Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը համարում է, որ հայրենասիրություն ասվածն արդեն վաղուց չի կարող խոչընդոտել երկիրը չլքելուն. «Ինչ հայրենասիրության մասին է խոսքը, եթե մարդն ինքն իր հայրենիքում դեգրադացվում է, չի կարողանում սոցիալիզացվել: Մենք հաճախ լսում ենք արտահայտություններ, ինչպիսիք են՝ «սա իմ հայրենիքը չէ», «իմ երեխան գնաց բանակ զոհվեց, նրանց երեխաները տանն են», «իմ երեխան մի գործ չի կարողանում սկսել, նրանց երեխաները խոշոր բիզնեսների տեր են»... Հենց այդ «իմ»-ն ու «նրանց»-ը խոսում է այն մասին, որ մարդը այս երկիրն իրենը չի համարում, չի ռեալիզացվում այստեղ»:
Տնտեսագիտական գիտությունների պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանն էլ հավելեց, որ արտագաղթը ոչ միայն անձնական եւ քաղաքացիական բնույթ է կրում, այլ տնտեսական. «Բնակչության արտագաղթն ամենամեծ կորուստն է, բայց այսօր արտագաղթում է նաեւ երկրի կապիտալը: Բիզնեսմենները որոշում են իրենց բիզնեսը տեղափոխել երկրից դուրս, իսկ մանր գործարարները արտերկրում են բիզնես սկսում»:
Տնտեսագետը նշեց նաեւ, որ սահմանամերձ գյուղերին պետությունը պարտավոր է հարկային արտոնություններ տալ:
Մտավորականներն իրենց նամակում մեջբերում են նաեւ արտագաղթի պատճառները: Նրանց դիտարկմամբ` արտագաղթի հիմնական պատճառը ոչ միայն աղքատությունն է, այլև կառավարման համակարգին առնչվող հիմնախնդիրները, ինչպես նաեւ բարոյական և հոգեբանական վատթարացող միջավայրը: Հայաստանի իշխանությունները չեն կարողանում պայմաններ ստեղծել աշխատունակ բնակչության մտավոր և ֆիզիկական կարողությունները հայրենի երկրում լիարժեք օգտագործելու համար: Սոցիալապես ծայրահեղ բևեռացված ՀՀ քաղաքացին իրեն անպաշտպան է զգում մեծահարուստների և պետական ծառայողների կամայականությունների առջև:
Մտահոգված մտավորականներն իրենց նամակը դիտմամբ չեն հղել Սերժ Սարգսյանին, որպեսզի նախագահի մենիշխանությանը եւս մեկ անգամ չնպաստեն:
«Մենք գիտենք, որ երկրում իշխանությունը կենտրոնացած է նախագահի ձեռքում, բայց գիտակցված ուզում ենք յուրաքանչյուրին հասցեագրել իր պարտականությունները»,- նշեց Հրանուշ Խառատյանը:
Մտավորականներն իրենց նամակից մեծ արդյունք չեն ակնկալում, բայց չեն էլ կարող լռել:
«Մենք հույս ունենք, որ ԱԺ-ն լսումներ կձեւակերպի, կկազմվի աշխատանքային խումբ, գործողությունների ծրագիր կմշակվի: Սա լավագույն դեպքում»,- ասաց Հրանուշ Խառատյանը:
Բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ազատ Եղիազարյանն էլ նույնիսկ նամակի անարդյունավետ լինելու դեպքում անթույլատրելի է համարում մտավորականների լռությունը. «Միգուցե ոչ մի արդյունք էլ չտա, բայց մտավորականը չպետք է լռի: Ես Գավառից եմ, որ ժամանակին շատ ակտիվ քաղաք էր, իսկ հիմա ով գալիս-գնում է, ասում է` երեխա չկա ձեր քաղաքում: Մեր երկիրը մի օրգանիզմի է նման, որի արյունը կաթիլ-կաթիլ թափվում է»:
Կշտկվի՞ արդյոք այս իրավիճակը, թե՞ արդեն շատ ենք ուշացել: Հարցի առնչությամբ մտավորականների կարծիքները տարբեր են: Հրանուշ Խառատյանն ասաց. «Երբ իրավապահ մարմինները բացարձակ սելեկցիոն կերպով են գործում, այս իմաստով, կարծում եմ, իրավիճակն անդառնալի է»:

“Наша страна похожа на организм, который по капле истекает кровью”
Группа представителей армянской интеллигенции встревожена достигшей больших масштабов эмиграцией, которая уже превратилась в настоящее бедствие – экономическое и национальное. Сегодня они направили письмо в правительство и Национальное Собрание РА, в котором привели факты, известные и самому правительству.
Вопреки официальной статистике население страны заметно сократилось. Впечатляющие цифры крестьянских кредитов на самом деле превращаются в расходы на дорогу для тех, кто уезжает на заработки, создавая имитацию бизнес-кредитов и стимулируя эмиграцию.
Представители интеллигенции предлагают главе Национального Собрания в срочном порядке организовать парламентские слушания вокруг поднятых проблем с участием ответственных лиц и интеллигенции, а премьер-министра призывают в ближайшее время представить общественности и Национальному Собранию конкретные и внушающие доверия мероприятия по улучшению демографической ситуации в Армении.
По словам этнографа Грануш Харатян, то, что называют чувством патриотизма, давно уже не является препятствием для отъезда из страны. “О каком патриотизме можно говорить, если человек на своей родине деградирует, не может социализироваться. Мы часто слышим следующие выражения: “это не моя родина”, “мой ребенок погиб в армии, а их дети сидят дома”, “мой ребенок не может найти работу, а их дети владеют крупными бизнесами”... Вот это “мое” и “их” и говорит о том, что человек не считает эту страну своей”.
В свою очередь доктор экономических наук, профессор Татул Манасерян считает, что эмиграция носит не только личностный и гражданский, но и экономический характер. “Эмиграция населения – самая большая потеря, но сегодня из страны “эмигрирует” также капитал. Бизнесмены вывозят капитал из страны, а мелкие предприниматели развертывают бизнес за рубежом”. По словам экономиста, приграничным селам государство обязано предоставлять льготные кредиты.
В своем письме представители интеллигенции указали и причины эмиграции. По их мнению, основная причина не в бедности, а в проблемах системы управления и в ухудшающейся морально-психологической атмосфере. Власти Армении не могут создать условия для полноценного использования в стране интеллектуальных и физических возможностей трудоспособного населения. Крайне поляризованный в социальном отношении гражданин РА чувствует себя незащищенным перед лицом произвола олигархов и госчиновников.
Представители интеллигенции специально не адресовали письмо Сержу Саргсяну, чтобы лишний раз не способствовать монополизации власти президента.
“Мы знаем, что власть в стране сосредоточена в руках президента, но мы осознанно хотим адресовать каждому его обязанности”,- отметила Грануш Харатян.
Участники пресс-конференции не имеют больших ожиданий от своего письма, но в то же время они не могут молчать.
“Мы надеемся, что Национальное Собрание организует слушания, составит рабочую группу, разработает программу действий. Это в лучшем случае”,- сказала Г.Харатян.
Доктор филологических наук, профессор Азат Егиазарян говорит, что даже если письмо не даст результата, интеллигенция не имеет права молчать. “Я из Гавара, в свое время это был активный город. Но сейчас все, кто приезжают туда, говорят: в вашем городе нет детей. Наша страна похожа на организм, который по капле истекает кровью”,- отметил А.Егиазарян.
Можно ли исправить ситуацию или мы уже опоздали? По этому вопросу мнения участников пресс-конференции разошлись. “Если правоохранительные органы действуют абсолютно селекционным способом, то в этом смысле, я думаю, ситуация необратима”,- сказала Грануш Харатян. На это эколог Карине Даниелян отметила: “Я не такой пессимист”.