Նոր նախագիծ-առաջարկ. ազգերի տոհմածառը` հանրապետության հրապարակում
«ՓիԱր»-ի զարգացման հայկական կենտրոնը հայտնում է, որ հանդես է գալիս նոր նախագիծ-առաջարկով: Դրա շրջանակներում առաջարկվում է Հանրապետության Հրապարակում տեղադրել ազգերի տոհմածառը, որի համաձայն աշխարհի բոլոր ազգերը սերում են Հայաստանից և հայերից: Դեռևս 2004 թվականին հայտարարվել էր մրցույթ, որի նպատակն էր լուծումներ գտնել Լենինի արձանի տեղում առաջացած բաց տարածության համար: Մրցույթի արդյունքում, սակայն, որևէ նախագիծ չհաղթեց:
Ազգերի տոհմածառ ներկայացնող այս նկարը մեզ է հասել 1634 թվականին Լոնդոնում տպագրված ավետարանից: Այս բացառիկ տոհմածառում Հայաստանը ներկայացված է որպես մարդկության բնօրրան: Ծառի հիմքում տապանն է, որը կանգնած է Մեծ Մասիսի գագաթին, վերջինիս վրա կա գրություն "Armenia" և "Ararat": Մոտ 12 մետր բարձրությամբ ծառն իր տեսքով լիովին համապատասխանում է թամանյանական ոճին և ներդաշնակորեն լրացնում է այն:
Բացի ծառի խորհրդանշական մեծ նշանակությունը, այն նաև ունի տուրիստական, գիտական, կրթական և մշակութային մեծ արժեք: Ծառի հիմքում տեղակայված տապանը ունենալու է պատուհան-անցքեր, որոնցից ներս բոլոր ցանկացողները կարող են խորհրդանշական մետաղադրամներ գցել: Դա հանդիսանալու է յուրօրինակ «Ազգերի օգնության ֆոնդ», որում կուտակված գումարը ամեն տարի հատկացվելու է, որևէ այլ ազգի` օգնություն ցուցաբերելու համար: Ծառի մոտ լինելու են հատուկ մետաղյա ցուցանակներ, որոնց վրա աշխարհի բոլոր հիմնական լեզուներով գրվելու է հակիրճ տեղեկատվություն ծառի և նրա նշանակության մասին: Նախագծի իրականացումը կապված չէ չափազանց մեծ ծախսերի հետ և այն կարող է իրականություն դառնալ ինչպես պետական միջոցներով, այնպես էլ հետաքրքրված անհատների կամ կազմակերպությունների ֆինանսավորմամբ:

Новый проект-предложение: генеалогическое древо наций на площади Республики в Ереване
Армянский центр развития «ПиАр» представил проект-предложение об установке на площади Республики в Ереване генеалогического древа наций, согласно которому все нации мира берут начало из Армении и от армян. В 2004 г. был объявлен конкурс, цель которого состояла в том, чтобы найти решение для свободного пространства на площади Республики, где раньше находился памятник Ленину. Тогда ни один представленный на конкурс проект не стал победителем.
Этот рисунок, изображающий генеалогическое древо наций, содержится в Евангелияи, изданном в 1634 г. в Лондоне. На этом уникальном древе Армения представлена как колыбель человечества. Основой для генеалогического древа служит ковчег, стоящий на вершине Большого Масиса. Внизу имеются надписи «Armenia» и «Ararat». Вид этого 12-метрового древа полностью соответствует таманяновскому стилю и гармонично его дополняет.
Кроме символического значения генеалогическое древо представляет также туристическую, научно-образовательную и культурную ценность. На лежащим в основе древа ковчеге проделаны окошечки, через которые можно бросать символические металлические монеты. Это будет своеобразный Фонд помощи нациям.
Проект не требует больших расходов и может быть реализован как на государственные средства, так и на пожертвования заинтересованных лиц и организаций.