Շուշիում կառուցվում է երեխաների գիշերօթիկ խնամքի հաստատություն
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը երեխաների խնամքի հաստատություն է կառուցում Արցախի Շուշի քաղաքում: Շենքը կառուցվում է հիմնադրամի պատվո անդամ և մեծ բարեկամ, բարերար Հրայր Հովնանյանի հովանավորությամբ: Ծրագիրը համաֆինանսավորում է Արցախի կառավարությունը:
Հաստատությունում կբնակվեն Ստեփանակերտի մանկատանը ներկայումս օթևանող 1-ից 15 տարեկան շուրջ 80 երեխաները: Այս նախաձեռնությամբ հիմնադրամը նպատակ ունի բարելավել արցախցի անպաշտպան մանուկների բնակության պայմանները: Շուշիի առողջարանային բնակլիմայական պայմանները ևս նպաստավոր կլինեն մանուկների համար:
Եռահարկ նորակառույցում նախատեսվում են երեխաների բնակության և ժամանցի համար բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ ննջարաններ, խաղասենյակներ, ճաշարան, հանդիսության սրահ: Ջեռուցումն ու օդափոխությունը հարմարավետ պայմաններ կապահովեն մանուկների համար տարվա բոլոր եղանակներին:
Սպորտի հրապարակն ու փակ մարզասրահը ամբողջական ու հետաքրքիր կդարձնեն երեխաների առօրյան: Իսկ համակարգչային աշխատասենյակն ու գրադարանը, զուգակցվելով զարգացման ծրագրերի հետ, կխթանեն սաների մտավոր ու ստեղծագործական կարողությունները և կօգնեն նրանց գտնել իրենց ճանապարհը կյանքում:
Ներկայում ընթանում է երկրորդ հարկի շինարարությունը: Հաջորդ տարվա գարնանը նորակառույցն իր հարկի տակ կընդունի մանկատան խնամքին հանձնված երեխաներին:

В Шуши строят детский дом
Всеармянский фонд «Айастан» строит детский дом в городе Шуши (Арцах). Здание строится при финансовой поддержке почетного члена и большого друга фонда Грайра Овнаняна. Проект софинансируется правительством Арцаха.
Детский дом примет под свою крышу более 80 детей от года до 15 лет, которые в данный момент нашли приют в детском доме города Степанакерта. Фонд принял решение построить детский дом в Шуши, чтобы улучшить качество жизни самых незащищенных детей Арцаха. Курортный климат и чистая экология также будут способствовать оздоровлению детей.
В трехэтажном новом здании предусмотрены все условия для проживания и досуга: спальни, игровые комнаты, столовая, актовый зал. Отопление и вентиляция обеспечат детям комфортное проживание круглый год.
Спортивная площадка и закрытый спортзал сделают жизнь детей интересней и полноценней. Компьютерный кабинет и библиотека, наряду с образовательными программами, дадут стимул для развития интеллектуального и творческого потенциала воспитанников и помогут найти свой путь в жизни.
Сейчас строится второй этаж здания. Уже весной следующего года детский дом сможет принять под свой кров детей, нуждающихся в уходе и опеке.