«Դուք չեք պատկերացնում, թե եվրոպացի կոմպոզիտորները որքան են հետաքրքրված եղել Տիգրան Մեծով»
«Մենք մեր երկրում չգիտենք, որ մեր Տիգրան Մեծ թագավորի համար օպերաներ են գրվել բազմաթիվ եվրոպացի հայտնի կոմպոզիտորների կողմից»,- ասում է ֆրանսաբնակ օպերային երգիչ Մուրադ Ամիրխանյանը:
Նա անկեղծանում է, որ միայն Ֆրանսիայում է բացահայտել, որ այնպիսի կոմպոզիտորներ, ինչպիսիք են Ադոլֆ Հասսեն, Անտոնիո Վիվալդին, Նիկոլլո Պիչչինին և այլք, անրադարձել են Տիգրան Մեծին՝ նրան նվիրելով օպերաներ:
Օպերային երգչի խոսքով՝ գերմանական հրատարակչություններն այժմ հետաքրքված են մասնավորապես Ա. Հասսեի «Տիգրան» օպերայով, և գուցե այն առաջիկայում լույս տեսնի: Միակ խնդիրն այն է, որ օպերան վերջաբան չունի, սակայն դա մեծ դժվարություն չի առաջացնի, քանի որ գործը շատ լավն է, և այժմյան տեսքով էլ կարող է «ապրել»:
«Դուք չեք պատկերացնում, թե եվրոպացի կոմպոզիտորները որքան են հետաքրքրված եղել մեր թագավորով,- ասում է Մ. Ամիրխանյանը: - Եվ ինձ՝ օպերային երգչիս, անհրաժեշտ էր ապրել Փարիզում, որպեսզի հայտնաբերի այս ամենը»:
Հայ մեծ թագավոր Տիգրան Երկրորդի մասին գրել են հատկապես 17-18-րդ դարերի կոմպոզիտորները: Հայտնի է ավելի քան 20 օպերա՝ նվիրված հայոց թագավորին:
Այսպես, Տիգրան Մեծին նվիրված մեզ հայտնի օպերաներից առաջինը Տոմազո Ջովաննի Ալբոնիի գործն է, որն առաջին անգամ ներկայացվել է 1697 թ. Վենետիկում: Ալեսանդրո Սկարլատին գրել է «Տիգրան, թագավոր Հայոց» օպերան, որի պրեմիերան կայացել է 1715 թ. Նեապոլում: Անտոնիո Վիվլադին առաջին անգամ իր «Տիգրան» օպերան ներկայացրել է Համբուրգում 1719 թ.: Իսկ Ա. Հասսեն «Տիգրան» օպերան ներկայացրել է 1723 թ. Նեապոլում:

«Вы не представляете, как образ Тиграна Великого интересовал зарубежных композиторов»
«В нашей стране мы не знаем о том, что многие известные европейские композиторы писали оперы о Тигране Великом»,- сказал сегодня на пресс-конференции проживающий во Франции оперный певец Мурад Амирханян.
По его словам, великому армянскому царю посвятили оперы такие композиторы, как Йохан Адольф Хассе, Антонио Вивальди, Никколо Пиччини и другие.
В настоящее время немецкие издательства интересуются оперой Хассе «Тигран», которая, возможно, в ближайшее время выйдет в свет.
Оперы о Тигране Великом писали, в частности, композиторы 17-18 вв. Известно о более 20 операх, посвященных армянскому царю.
Так, первая из известных нам опер о Тигране Великом была написана Томазо Джованни Альбинони. Впервые она была поставлена в 1697г. в Венеции. Алессандро Скарлатти написал оперу «Тигран, царь Армянский», премьера которой состоялась в 1715 г. в Неаполе. Антонио Вивальди написал свою оперу «Тигран» в 1719 г. в Гамбурге. А опера А.Хассе «Тигран» была поставлена в Неаполе в 1723 г.