Ինչու և ինչպես եղան ապրիլի 9-ի բախումները
Գերլարված այն իրավիճակը, որն առաջացավ ապրիլի 9-ին Բաղրամյան պողոտայի և Դեմիրճյան փողոցի շրջակայքում, որի արդյունքում մի քանի երիտասարդներ բերման ենթարկվեցին ոստիկանություն, իսկ «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը բառի բուն իմաստով ծեծվեց ներքին զորքերի զինծառայողների կողմից, հասունացվել էր Ազատության հրապարակում` ապրիլի 9-ի ճակատագրականության գաղափարախոսության հենքի վրա:
Այն պահից սկսած, երբ Նիկոլ Փաշինյանը շրջանառության մեջ դրեց Րաֆֆիի այլընտրանքային ինագուրացիայի կազմակերպման գաղափարը, «Բարևի շարժումը» ծավալվում էր բացառապես այդ օրվան ընդառաջ, կարելի է ասել` հանուն միայն այդ օրվա: Թե՛ հասարակությանը մոբիլիզացնելուն և թե՛ իշխանության հետ երկխոսության եզրեր գտնելուն ուղղված բոլոր գործընթացների գեներատորի հիմքում միմիայն ապրիլի 9-ի գաղափարն էր: Ապրիլի 9-ը վերջնական նպատակակետն էր, իսկ թե ինչ էր լինելու դրանից հետո, մինչև վերջին պահը ոչ ոք նկարագրել, ձևակերպել չէր ցանկանում:
Մյուս կողմից` ինքնին երդմնակալությունը ենթադրում է քաղաքացիական անհնազանդություն: Առանց դրա այն կորցնում է իր քաղաքական նշանակությունը, և դա հրաշալի հասկանում էր նաև Հովհաննիսյանը: Հենց դա էր պատճառը, որ երդվելուց հետո նա հայտարարեց, թե չի ճանաչում Սերժ Սարգսյանի և նրա վարչակարգի իշխանությունը: Ակնհայտ է, որ եթե անհնազանդությանը միտված այս հայտարարությունը գործնական որևէ դրսևորում չունենար, հենց այդ պահին Հովհաննիսյանը, ուղղակի թե անուղղակի, հասկանալի էր դարձնելու, որ այդ ամենն ընդամենը քաղաքական-քարոզչական շոու է: Ահա թե ինչու նա որոշեց իր փաստացի նախագահ լինելը, Սերժ Սարգսյանի իշխանությունը չճանաչելը ապացուցել գործնականում` դեպի Բաղրամյան պողոտա մի քանի անգամ կազմակերպված «գրոհի» միջոցով:
Սակայն դրանք, մեծ հաշվով, ուղղակի փակուղի էին մտցնում շարժումն ընդհանրապես, որովհետև չնայած քաղաքացիական անհնազանդության տարրերի կիրառմանը, որը անկասելիորեն ենթադրում է բախում գործող իշխանության հետ, Հովհաննիսյանը պատրաստ չէր դրան և չէր կարող նման զարգացումների համար լիարժեք պատասխանատվություն ստանձնել` հաշվի առնելով 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական դասերը և բնավորության առանձնահատկությունները: Այսինքն՝ Հովհաննիսյանը հայտնվել էր փակուղային մի իրավիճակում, որից դուրս գալու միակ ելքը մնում էր հերթական ինքնազոհողության գնալը: Քանի որ հացադուլը, որպես ինքնազոհողության մեթոդ, այլևս կիրառելի չէր կարող լինել, մնում էր միայն մեկ միջոց՝ հասնել ոստիկանության կողմից ձերբակալությանը:
Դա երկու զուգակցված նպատակ էր հետապնդում. մի կողմից՝ այդ ձերբակալությունը վերածվելու էր «մարտիրոսացման»: Հովհաննիսյանը փորձում էր կիրառել այն մեթոդը, որ ժամանակին հաջողություն բերեց Մահաթմա Գանդիին: Այդպիսով նա ձգտում էր վերածվել լեգենդի և դրանով նոր թափ հաղորդել շարժմանը և ապահովել դրա երկարակեցությունը: Երկրորդ` սա նշանակելու էր, որ Հովհաննիսյանը, կամա թե ակամա, մեկուսանալու էր իրադարձություններից, հետևաբար նաև խուսափելու էր հետագա իսկապես խիստ անկանխատեսելի զարգացումների համար պատասխանատվությունից` «ես իմ անելիքն արեցի, մնացածը ձեր գործն է» սկզբունքով: Սա կարող էր անձամբ իրեն` Հովհաննիսյանին, դուրս բերել փակուղուց, սակայն դժվար է ասել, թե ինչ հետևանքներ կարող էր ունենալ, եթե ոստիկանությունը նրան ձերբակալելու որոշում ընդուներ, այսինքն՝ աներ այն, ինչ ուզում էր հենց Հովհաննիսյանը:
Բայց քանի որ դա տեղի չունեցավ, ամեն ագամ Հովհաննիսյանը ստիպված էր գնալ զիջումների: Դա տեղի ունեցավ թե՛ Պռոշյան փողոցում` ոստիկանության կառուցած պատնեշը հաղթահարել չկարողանալու և թե՛ երեկոյան հանրահավաքից հետո դեպի Բաղրամյան պողոտա կայացած և չարտոնված երթի ժամանակ, երբ կրկին բախվելով ոստիկանության ուժերի կառուցած պատնեշին՝ նա ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի հետ բանակցություններից հետո, ի վերջո, առանց տաքացած զանգվածին տրամադրելու, մի քանի հոգու ուղեկցությամբ առանձնացավ երթից ու, չգիտես ինչ տրամաբանությամբ, գնաց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր` փաստացի այդ պահին ամեն ինչի պատրաստ զանգվածին մեն-մենակ, առանց ղեկավարության թողնելով ոստիկանության ուժերի առջև:
Դժվար է ասել` եթե այնտեղ մնացած նրա կողմնակիցների զգուշավորությունը և ոստիկանական պատնեշից մարդկանց մի քանի մետր չհեռացնելու` տվյալ պահին չափազանց կարևոր որոշումը չլիներ, ինչ կարող էր տեղի ունենալ, և ինչպես էր կարողանալու Հովհաննիսյանն արդարացնել իր` որևէ տրամաբանության չենթարկվող քայլը: Ուշ երեկոյան Հովհաննիսյանին, ի վերջո, հաջողվեց հասնել ցանկալի Բաղրամյան 26 հասցե և վերադառնալ Ազատության հրապարակ: Սակայն ի՞նչ տվեց դա նրան և շարժմանը՝ դժվար է ասել: Որովհետև ինչպես դրանից առաջ ոչ ոք չգիտեր` ինչ է լինելու հետո, այնպես էլ հիմա՝ նման բախումների ֆոնին, չգիտի այդ հարցի պատասխանը:
Փաստացի այն պլանը, որը դրել էր իր առջև Հովհաննիսյանը երեկ տապալվեց և կարելի է ասել` տապալվեց գրեթե վերջնականապես: Եթե անգամ շարժումը շարունակի ծավալվել իներցիայի ուժով, ինչն առավել քան անհրաժեշտ է հանրային տրամադրությունները գեներացնելու և սկսված վերարթնացման պրոցեսի շարունակականությունն ապահովելու տեսանկյունից, ապա այն Հովհաննիսյան-գործոնի հետ այլևս կապ ունենալ չի կարող, որովհետև Հովհաննիսյանն ինքը կարծես թե համառորեն փորձում է կտրել այդ կապը: Այս մեկ օրվա ընթացքում խտացված կերպով դրսևորվեցին Հովհաննիսյան քաղաքական գործչի և առաջնորդի բոլոր բացասական հատկանիշները. անկանխատեսելիությունը, պահի տակ որոշումներ կայացնելու հակումը և դրանց համար պատասխանատվությունը չափազանց ուշ գիտակցելը, խիստ զգացմունքայնությունը, զանգվածներին կառավարելու փոխարեն զանգվածի, ավելի ճիշտ՝ իր շրջապատի ազդեցություններին տրվելը, պլանավորված չգործելը և այլն: Դեռ առավոտյան նա հայտարարել էր, թե երեկոյան կայանալիք հանրահավաքին ունենալու է ծրագրային ելույթ` հետագա անելիքների վերաբերյալ: Բայց պարզվեց, որ այդ ծրագրի ողջ էությունը միայն դեպի Բաղրամյան պողոտա երթ անցկացնելն էր, ընդ որում՝ հրապարակում «հիմա, հիմա» վանկարկումների ազդեցության ներքո:
Հ.Գ. Կեսօրից հետո Բաղրամյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում երիտասարդ ակտիվիստների, ապա երեկոյան արդեն հանրահավաքի մասնակիցների հետ Բաղրամյան պողոտայի սկզբնամասում տեղի ունեցած միջադեպերը բոլոր դեպքերում ի հայտ բերեցին մի կարևոր իրողություն. ոստիկանության ձեռագիրը, հատկապես ակնհայտ սադրիչներին հանրահավաքի մասնակիցներից, ակտիվիստներից տարբերակելու հարցում, լուրջ փոփոխություններ չի կրել: Այն վայրենի վերաբերմունքը, որին արժանանում էին բերման ենթարկվող քաղաքացիները, բնորոշում է ոստիկանության կողմից իր առաքելությունը` քաղաքացիների կյանքի, անվտանգության ապահովումը և իրավունքների պաշտպանությունը դեռևս խորապես չգիտակցելու իրողությունը: Սա ուժի հերթական և ցինիկ ցուցադրություն էր:

Почему и как произошли столкновения 9-го апреля
Сверхнапряженная ситуация, возникшая 9-го апреля в районе проспекта Баграмяна и улицы Демирчяна, в результате которой несколько молодых людей были подвергнуты приводу в отделение полиции, а заместитель председателя партии «Наследие» Армен Мартиросян избит военнослужащими внутренних войск, назрела 9 апреля на площади Свободы на основе идеологии судьбоносности.
С того момента, как Никол Пашинян ввел в обращение идею организации альтернативной инаугурации Раффи Ованнисяна, «Движение приветствий» разворачивалось буквально навстречу этому дню, можно даже сказать, исключительно ради этого дня. В основе генератора всех процессов, направленных как на мобилизацию общества, так и на поиск граней диалога с властями, лежала только идея 9-го апреля.
С другой стороны инаугурация сама по себе предполагает гражданское неповиновение. Без этого она теряет свое политическое значение, что прекрасно понимал и сам Раффи Ованнисян. Именно поэтому после приведения к присяге он заявил, что не признает власть Сержа Саргсяна и его режима. Очевидно, что если бы это заявление, направленное на неповиновение, на практике не имело бы никакого проявления, Ованнисян именно в тот момент прямо или косвенно дал бы понять, что все это – всего лишь политическое и пропагандистское шоу. Вот почему он решил доказать свое фактическое президентство и непризнание власти Сержа Саргсяна на деле – посредством организованного несколько раз «штурма» проспекта Баграмяна.
Однако по большому счету эти шаги просту загоняли движение в тупик, поскольку, несмотря на применение элементов гражданского неповиновения, что неотвратимо предполагает столкновение с действующей властью, Ованнисян, учитывая трагические уроки 1 марта 2008 года, а также в силу особенностей своего характера не был готов к этому и не мог взять на себя полную ответственность за подобное развитие событий. То есть Ованнисян оказался в тупиковой ситуации, единственным выходом из которого было пойти на очередное самопожертвование. А поскольку голодовка как средство самопожертвования больше не могла быть использована, оставался один способ – добиться задержания со стороны полиции.
Это преследовало две совмещенные цели. Во-первых, задержание Ованнисяна сделало бы его «мучеником». Он пытался применить метод, который в свое время принес успех Махатме Ганди. Тем самым Ованнисян стремился стать легендой и придать новый импульс движению, обеспечив его продолжительность. Во-вторых, это означало, что Ованнисян – вольно или невольно – был бы изолирован от событий, а значит избежал бы ответственности за дальнейшие действительно крайне непредсказуемые события. Это могло способствовать тому, что Раффи Ованнисян вышел бы из тупика, однако трудно сказать, какие последствия могло иметь решение полиции задержать его, то есть то, чего хотел сам Ованнисян.
Но поскольку этого не произошло, то Ованнисян каждый раз вынужден был идти на уступки. Это имело место и на улице Пршяна, когда не удалось преодолеть выставленный полицией кордон, и вечером после митинга, в ходе несанкционированного шествия к проспекту Баграмяна, когда Ованнисян, вновь столкнувшись с полицейским кордоном, после переговоров с начальником Полиции Владимиром Гаспаряном почему-то отделился от шествия и в сопровождении части людей направился к мемориалу в Цицернакаберде, фактически оставив готовую на все массу людей без руководства, один на один с силами полиции.
Трудно сказать, что могло бы произойти и как бы Ованнисян оправдал свой не укладывающийся в логические рамки шаг, если бы оставшиеся там его сторонники не проявили осторожность и не приняли чрезвычайно важное на тот момент решение отвести людей на несколько метров от полицейского кордона.
Поздно вечером Ованнисяну в конце концов удалось дойти до желанного здания по адресу Баграмяна, 26 и вернуться на площадь Свободы. Но что это дало ему и движению, сказать трудно. Потому что как до этого никто не знал, что будет потом, так и сейчас, на фоне подобного рода столкновений, никто не знает ответа на этот вопрос.
Фактически план, намеченный Раффи Ованнисяном, вчера провалился и, можно сказать, провалился окончательно. Если даже движение будет разворачиваться в силу инерции, что более чем необходимо для генерирования общественных настроений и обеспечения продолжительности процессов пробуждения, то оно уже не будет иметь отношения к фактору «Ованнисян», потому что сам Ованнисян упорно пытался разорвать эту связь. В тот день в концентрированной форме проявились все негативные качества Ованнисяна-политика и лидера: непредсказуемость, склонность принимать решения под воздействием момента и позднее осознание ответственности за них, чрезвычайная эмоциональность, вместо управления массами подпадание под влияние своего окружения, осуществление незапланированных действий и т.д. Еще утром он заявил, что предстоящий вечером митинг будет иметь программный характер, связанный с дальнейшими действиями. Однако выяснилось, что вся суть этой программы – проведение шествия к проспекту Баграмяна, причем под влиянием скандирования митнгующими лозунга «Сейчас! Сейчас!».
P.S. Инциденты, которые произошли после полудня с молодыми активистами на перекрестке Баграмяна и Демирчяна, а вечером – с участниками митинга в начальной части проспекта Баграмяна, выявили одну важную реалию: почерк полиции, особенно в вопросе разграничения явных провокаторов от участников митинга и активистов, не претерпел серьезных изменений. Дикое отношение, которого удостаивались подвергнутые приводу граждане, свидетельствует о глубоком неосознании полицией своей миссии – обеспечивать жизнь и безопасность граждан, защищать их права. Это была просто очередная и циничная демонстрация силы.