ԲՀԿ-ի համար ընդունելի չէ ՀՀԿ-ի տեքստը. «Այն «լավ կլինի, որ լավ լինի» սերիայից է»
Հանրապետական կուսակցությունը երեկ քաղաքական ուժերին է ներկայացրել հետընտրական վիճակին վերաբերող հայտարարության տեքստ, որը հնարավոր արտահերթ նիստի ժամանակ պետք է քննարկվի եւ դառնա խորհրդարանի հավաքական տեսակետը` հետընտրական վիճակը հաղթահարելու վերաբերյալ:
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար, պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը քննարկել է տեքստը, եւ իրենց համար ընդունելի չէ այն:
«Մենք ներկայացրել էինք կոնկրետ առաջարկներ, այն է` Ընտրական օրենսգիրքը պետք է օր առաջ բարեփոխվի, եւ հիմնաքարը պետք է լինի անցումը 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգին: Այն տեքստը, որ առաջարկել է Հանրապետականը, դեկլարատիվ, ոչինչ չասող, բարի ցանկությունների հայտարարություն է, եւ որեւէ գործնական, կիրառական քայլ` ինչպես անել երկրում ստեղծված համակարգային ճգնաժամը հաղթահարելու, համակարգային խնդիրները լուծելու համար, չի առաջարկվում»,-ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Պատգամավորի տեղեկություններով` մյուս քաղաքական ուժերը եւս չեն միանում այս տեքստին, հավանաբար, բացառությամբ ՕԵԿ-ի, ուստի արտահերթ նիստ հրավիրելու հարցը օրակարգից դուրս է գալիս:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարը նշեց, որ բաժանված տեքստում չկան կոնկրետ քայլեր, թե ինչը ինչին պետք է հաջորդի, եւ ամբողջ տեքստը «լավ կլինի, որ լավ լինի» սերիայից է:
Նաիրա Զոհրաբյանի ասելով` այնուամենայնիվ, եթե ՀՀԿ-ն կամ որեւէ քաղաքական ուժ արտահերթ նիստ հրավիրի, իրենք պատրաստ են ներկա գտնվել այդ նիստին եւ հայտնել իրենց դիրքորոշումը: Պատգամավորն ասաց, որ իրենք չեն պատրաստվում արտահերթ նիստ հրավիրելու նախաձեռնությամբ հանդես գալ:

Текст РПА неприемлем для ППА
Правящая Республиканская партия Армении вчера представила политическим силам текст заявления о поствыборной ситуации в стране, которое предусматривается обсудить на внеочередном заседании, если таковое состоится, чтобы стать выражением коллективного мнения о путях преодоления поствыборной ситуации.
В беседе с "Hetq" секретарь парламентской фракции "Процветающая Армения" Наира Зограбян сказала, что ППА, обсудив текст, пришла к выводу о ее неприемлемости для себя.
"Мы представили конкретные предложения о скорейшей реформе Избирательного кодекса, переходе на 100-процентную пропорциоональную избирательную систему. Текст, который предлагает Республиканская партия, является декларативным, выражает благие намерения и не содержит никаких действенных шагов по преодолению возникшего в стране системного кризиса",- отметила Наира Зограбян.
По сведениям депутата, остальные политические силы тоже не присоединятся к этому тексту. Исключение, по всей видимости, составит партия "Оринац еркир", поэтому вопрос о созыве внеочередного заседания сойдет с повестки.
Секретарь фракции ППА также отметила, что в розданном тексте не предлагаются конкретные шаги и весь он из серии "было бы хорошо, чтобы было хорошо".
И все же, добавила Наира Зограбян, если РПА или какая-либо другая политическая сила предложат созвать внеочередное заседание, они примут в нем участие и представят свою позицию.