Լրագրողական Էքսպեդիցիա դեպի Արցախ
Հարավային Օսիայից, Աբխազիայից, Վրաստանից և ՀՀ-ից մի խումբ լրագրողներ hունիսի 20-23-ին եռօրյա այցով Արցախում էին, որտեղ էլ խմբին միացան տեղացի լրագրողներ: Այցը կազմակերպել էր վրացական GO Group Media-ն «Ինտերնյուս-Հայաստանի» աջակցությամբ: Ծրագիրը ֆինանսավորել են ֆիննական «Վիկես» և բրիտանական «Հիմնախնդիրների կանխարգելման» հիմնադրամները:
Այս այցելությունը GO Group Media-ի տնօրեն և խմբագիր Մարգարիտա Ախվլեդիանին անվանում է լրագրողական էքսպեդիցիա կամ լրագրողական առաքելություն: Գաղափարն է տարածաշրջանի տարբեր երկրներում բնակվող մարդկանց, ովքեր անտեղյակ են միմյանց խնդիրներից, դժվարություններից, ուրախություններից, հնարավորություն տալ ճանաչել միմյանց: Իսկ դա անելու միակ միջոցն, ըստ տիկին Ախվլեդիանիի, լրատվամիջոցներն են:
«Ըստ իս, շատ ռացիոնալ և պրակտիկ բան է, երբ մի խումբ լրագրողների տարբեր շրջաններից և երկրներից տանում ես մի բնակավայր, որտեղ իրենք երբեք չեն գնա, կամ էլ դեռ չեն եղել ֆինանսական սուղ պայմանների կամ ազգային-էթնիկական պատճառներով, քանի որ իրենց համար դժվար է հաղթահարել այդ խոչընդոտը: Մեզ հաջողվում է պայմանավորվել, բերել լրագրողներին. նրանք տեսնում են իրավիճակը իրենց աչքով, հնարավորություն են ունենում ասելու իրենց կարծիքը, հարցեր տալու»,- նշում է Մ. Ախվլեդիանին:
GO Group Media-ն նման այցելություներ շատ է կազմակերպել, բայց սա առաջին այցելությունն է այս կազմով Արցախ: Սա կազմակերպության թվով ութերորդ այցելություն է և Արցախի ընտրությունը, ինչպես վստահեցնում են կազմակերպիչները, ինքնանպատակ չէ:
«Հիմնական պատճառներից մեկը հեռավորությունն է: Ղարաբաղը թերևս Կովկասի ամենահեռավոր կետն է, որտեղ լրագրողները, բացառությամբ Հայաստանի, գալիս են շատ հազվադեպ: Ես չեմ հիշում, որ վրացական, աբխազական կամ էլ օսական լրատվամիջոցներով կարդացած կամ էլ տեսած լինեմ ինչ-որ նյութ կամ ռեպորտաժ` Ղարաբաղի մասին»,- ասում է զրուցակիցս` հավելելով, որ վերջերս, այսպես կոչված, աշխուժացած հայ-թուրքական հարաբերություններում ակտիվ խոսվում է նաև Ղարաբաղի մասին, քանի որ Ղարաբաղը հիմնական խաղաքարտերից մեկն է:
Մ. Ախվլեդիանին համոզված է, որ ինչպես էլ ընթանա գործընթացը, այն անպայման ազդելու է Ղարաբաղի վրա: Իսկ ազդելով հայ-թուրքական գործընթացի վրա` այն կազդի հայ-ադրբեջանական գործընթացի վրա նույնպես` փոխելով ողջ տարածաշրջանը այս կամ այն ուղղությամբ: Հենց դա էլ պատճառներից մեկն է, թե ինչու հենց Ղարաբաղ ու ինչու հենց հիմա:
Ըստ նախնական պայմանավորվածության` խմբի մեջ պիտի լինեին նաև լրագրողներ Ադրբեջանից, սակայն նրանք վերջին պահին հրաժարվել էին մասնակցելուց:
Այցելության առաջին օրը լրագրողները հանդիպեցին Արցախի հանրային հեռուստառադիոընկերության տնօրինության հետ: Այստեղ հյուրերին ներկայացրին ընկերության պատմությունը, անցած ճանապարհը ու ներկա վիճակը: Լրագրողներն իրենց հերթին հետաքրքրվեցին խոսքի ազատության, տեղեկատվության հասանելիության, ընտրարշավների լուսաբանման և պատերազմական տարիներին կատարված աշխատանքների մասին:
Հանդիպում եղավ նաև ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Գեորգի Պետրոսյանի հետ: Քննարկվեցին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկա փուլն ու հեռանակարները:
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե կա՞ արդյոք մի մոդել, որը հնարավոր կդարձնի հիմնախնդրի լուծումը` Գ.Պետրոսյանն ասաց. «Նախ և առաջ պետք է խոսել և դրա ընթացքում ինչ-որ վստահություն ձեռք բերել միմյանց նկատմամբ: Ատելության մթնոլորտում, թշնամու կերպարի ստեղծման պարագայում անհնար է խոսել, դրա համար էլ բանակցային գործընթացում առաջընթաց չի եղել: Միջնորդները հորդորել են նախագահներին իրենց երկրներում ստեղծել խաղաղության մթնոլորտ, այնինչ ադրբեջանական կողմը ոչինչ չի անում: Արդյունքում լրագողները վախենում են այցելել Արցախ` ելնելով իրենց ապահովությունից և իրենց հասարակության մեջ առկա ճնշումներից»:
Լրագրողների պատվիրակությանը ընդունեց նաև Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը: Հանդիպման ժամանակ հիմնականում խոսվեց ԱԺ կառուցվածքի, գործելաոճի, պատգամավորական կազմի մասին: Վերջում պրն Ղուլյանն առաջարկեց գնալ ու տեսնել նիստերի դահլիճը, որտեղ և աշխատում են պատգամավորները:
Պաշտոնական մասն այդքանով ավարտվեց, և հաջորդ օրերին լրագրողները հանդիպեցին ոչ պետական կառույցների ներկայացուցիչներին: Այցելեցին Շուշի, Հադրութի և Մարտունու շրջաններ, որտեղ էլ հանդիպեցին Արցախյան պատերազմի ակտիվիստներին, ֆերմերների, շրջանային երիտասարդական դիսկուսիոն ակումբի ներկայացուցիչների:
Այցելության վերջին օրը խումբը եղավ Վանք գյուղում` Գանձասարում, և Դրմբոնի հանքարդյունաբերական կոմբինատում:
Աբխազական «Աբազա» հեռուստաընկերության լրագրող Լևոն Գալստյանը խոստովանում է, որ իսկույն ևեթ համաձայնեց գնալ Արցախ` ոչ միայն լրագրողական հետաքրքրությունից դրդված, այլև որովհետև որպես հայ` միշտ հետաքրքիր էր այցելել պատմական հայրենիքը, տեսնել, թե ինչպես է դասավորվել հետպատերազմյան կյանքն Արցախում:
«Աբխազների և ղարաբաղցիների ճակատագրերի զուգահեռ կա: Նրանք հերոսաբար կռվել են իր ազատության և անկախության համար, և ինձ հետաքրքիր էր տեսնել, թե ինչպես է զարգանում քաղաքացիական հասրակությունը, և այն համեմատել Աբխազիայում տեղի ունեցող գործընթացների հետ»,- ասում է Լևոն Գալստյանը:
Նրա խոսքերով` երբ Աբխազիայի ներքաղաքական կյանքում ինչ-որ բան է արվում, որպես օրինակ բերվում է Լեռնային Ղարաբաղը: Պետական չինովնիկները միշտ ասում են` գնացեք Ղարաբաղ և տեսեք, թե ինչպես են մարդիկ աշխատում, ստեղծում:
«Այցելությունը շատ կարևոր էր ինձ համար, և զգացողություններն էլ դրական են: Ճիշտ է` այստեղ էլ մարդիկ ունեն որոշակի խնդիրներ, բայց ինձ թվում է` այդ ամենը կարելի է հեշտությամբ հաղթահարել, միայն թե լինի ցանկություն և նպատակ, ու գնալ այդ նպատակի ուղղությամբ»:
«Ինտերնյուս-Վրաստանի» Media G նախագծի լրագրող Լիվան Ժորժոլյեն խոստովանում է, որ մինչ Արցախ գալը կարծում էր, թե ամեն ինչ քարուքանդ է, ոչ լույս կա, ոչ ջուր, տները ավերված են: Տեսնելով, որ այդ ամենը չի համապատասխանում իրականությանը` բոլոր կարծրատիպերը իսկույն անհետացան:
«Ավելի շատ ինձ դուր եկավ Շուշին` իր հին տներով ու կառույցներով: Ինչպես հասկացա, այստեղ լրատվամիջոցները որոշակի խնդիրներ ունեն: Մարդիկ թերթեր շատ քիչ են կարդում, համացանցից նույնպես քիչ են օգտվում, և տեղեկատվության աղբյուրը հեռուստատեսությունն է»,- ասում է լրագրողը:
Լրագրողական առաքելությունը ավարտված է, մնում է սպասել լրագրողների նյութերին, որոնք ևս մեկ անգամ առիթ կտան Կովկասում (և ոչ միայն) խոսել Արցախի և արցախցի հայերի մասին:

Журналистская экспедиция в Арцах
С 20-го по 23-е июня группа журналистов из Южной Осетии, Абхазии, Грузии и Армении побывала в Арцахе (Нагорном Карабахе), где к группе присоединились местные журналисты. Визит был организован при содействии грузинской организации “GO Group Media“ и “Интерньюс-Армения”. Программу финансировали финнский фонд “Викес” и британский Фонд профилактики проблем.
Директор и редактор “GO Group Media” Маргарита Ахвледиани называет этот визит журналистской экспедицией или журналистской миссией. Идея состоит в том, чтобы дать возможность проживающим в различных странах региона людям лучше узнать о проблемах, трудностях, радостях друг друга. А сделать это можно только с помощью средств массовой информации.
“Я думаю, это очень рационально и практично, когда группу журналистов из различных регионов и стран везешь в такое место, куда они сами никогда бы не поехали или где они не были по финансовым либо по национально-этническим причинам, поскольку им трудно было преодолеть это препятствие. Нам удалось договориться и привезти журналистов. Они своими глазами видят ситуацию, имеют возможность высказать свое мнение, задать вопросы”,- отмечает Маргарита Ахвледиани.
Эта поездка – 8-я по счету, организованная ”GO Group Media”. Вместе с тем это первый визит в Арцах в таком составе. Организаторы уверяют, что приезд в Арцах не является самоцелью. “Одна из основных причин – отдаленность. Карабах, пожалуй, самая отдаленная точка Кавказа, куда журналисты, за исключением армянских, приезжают редко. Я не помню, чтобы мне приходилось читать в грузинских, абхазских или осетинских СМИ какой-либо материал или репортаж о Карабахе”,- говорит моя собеседница, добавляя, что в активизировавшихся в последнее время армяно-турецких отношениях много говорится о Карабахе, поскольку Карабах – один из основных козырей.
Маргарита Ахвледиани убеждена, что как бы ни осуществлялся процесс, он обязательно скажется на Карабахе. А оказав воздействие на армяно-турецкий процесс, повлияет и на армяно-азербайджанский, что приведет к тем или иным изменениям во всем регионе. И в этом одна из причин того, почему именно Карабах и почему именно сейчас.
По предварительным договоренностям, в группу должны были войти также журналисты из Азербайджана, однако в последний момент они отказались от поездки.
В первый день визита журналисты встретились с дирекцией Общественной телерадиокомпании Арцаха. Здесь гостям представили путь, пройденный ОТРК, ее нынешнюю деятельность. А журналисты поинтересовались ситуацией в сфере свободы слова, доступностью информации, освещением избирательных кампаний, работой в поствоенные годы.
Состоялась также встреча с министром иностранных дел НКР Георгием Петросяном. Обсуждались нынешний этап и перспективы урегулирования карабахского конфликта.
Отвечая на вопрос журналистов, существует ли модель, которая позволила бы решить проблему, глава МИД НКР сказал: ”В первую очередь нужно вести разговор, в процессе которого необходимо добиться установления взаимного доверия. Разговаривать в атмосфере ненависти и создания образа врага невозможно. Поэтому в переговорном процессе не было прогресса. Посредники призывают президентов создать в своих странах атмосферу мира, однако азербайджанская сторона ничего не делает. В результате журналисты, исходя из вопросов своей безопасности и существующего в их обществе давления, боятся посещать Арцах”.
Делегацию журналистов принял также председатель Национального Собрания НКР Ашот Гулян. В ходе встречи разговор шел в основном о структуре, деятельности, депутатском составе парламента Арцаха. В заключение встречи г-н Гулян предложил посмотреть зал заседаний, где работают депутаты.
На этом официальная часть закончилась. На следующий день журналисты встретились с представителями негосударственных структур, посетили Шуши, Гадрутский и Мартунинский районы, где провели встречи с ветеранами Арцахской войны, фермерами, членами местных дискуссионных клубов.
В последний день визита группа побывала в монастыре Гандзасар в селе Ванк и на Дрмбонском горно-обогатительном комбинате. Журналист абхазской телекомпании “Абхазия” Левон Галстян признался, что согласился приехать в Арцах не только из журналистского интереса, но и потому, что как армянин всегда хотел посетить историческую родину, увидеть, как сложилась послевоенная жизнь в Арцахе.
“Между судьбами абхазов и карабахцев есть общности. Они героически сражались за свою свободу и независимость, и мне было интересно посмотреть, как развивается гражданское общество, сравнить этот процесс с процессами, происходящими в Абхазии”,- сказал Левон Галстян.
По его словам, когда во внутриполитической жизни Абхазии осуществляются какие-либо шаги, в пример всегда приводится Нагорный Карабах. Государственные чиновники всегда говорят: поезжайте в Карабах и посмотрите, как там люди работают, созидают.
“Для меня визит имел очень важное значение, ощущения у меня положительные. Правда, у людей здесь есть определенные проблемы, но мне кажется, если есть желание и цель, то все можно легко преодолеть. Надо идти к этой цели”,- добавил Л.Галстян.
Журналист проекта “Media G“ “Интерньюс-Грузия“ Ливан Жоржолия признается, что до приезда в Арцах ему казалось, что здесь царит разруха, нет света, нет воды, дома разрушены. Когда оказалось, что эти представления не соответствуют действительности, все стереотипы мигом исчезли.
“Больше всего мне понравился Шуши со своими старинными домами и постройками. Как я понял, СМИ здесь имеют определенные проблемы. Люди мало читают газеты, мало пользуются и интернетом, источником информации является телевидение“,- отметил Жоржолия. Журналистская миссия завершена. Остается ждать журналистских материалов, которые дадут возможность еще раз заговорить на Кавказе (и не только) об Арцахе и арцахских армянах.