Հովիկ Աբրահամյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանին. «Դարձել եք միահեծան ղեկավար այս երկրում»
Այսօր Ազգային ժողովում քննարկվում է «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2012 թվականի մայիսի 6-ի ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման, ընտրական օրենսգրքի խախտումների, առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ» Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հաղորդագրությունը, որը ներկայացնում էր ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
Թեժ ընթացավ հատկապես Նիկոլ Փաշինյան և Տիգրան Մուկուչյան հարցուպատասխանը:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը մի շարք հարցերում մեղադրեց Տիգրան Մուկուչյանին, որ վերջինը, լինելով ԿԸՀ նախագահ, պատշաճ ուշադրություն չի դարձրել մամուլի հրապարակումներին, տպագրած դիմում-բողոքներին և անձամբ է կեղծել խորհրդարանական ընտրությունները, մեկ ամիս առաջ անցկացված նախագահական ընտրությունները և կեղծելու է նաև մայիսին կայանալիք Երևանի ավագանու ընտրությունները:
«Նկատի ունենալով իմ դաստիարակությունը, որ չեմ կարող իջնել այդ մակարդակին և նույն ոճով խոսել, երևի դա է ձեզ թույլ տալիս նման կերպ վարվել: Բայց ես գիտակցում եմ, որ գտնվում եմ ՀՀ խորհրդարանում և կփորձեմ առավելագույնս պարկեշտ պատասխանել այն հարցերին, որ ձեր կողմից բարձրացվեցին»,- ասաց Տիգրան Մուկուչյանը:
ԿԸՀ նախագահը նշեց, որ իրենք բազմիցս կոչ են արել խախտումների վերաբերյալ ներկայացնել ապացույցներ, փաստեր, սակայն չեն ներկայացվել: Տիգրան Մուկուչյանը նաև նշեց, որ ուշադրություն են դարձվել մամուլի հրապարակումներին և հրապարակված այլ տեղեկությունների ևս: Տիգրան Մուկուչյանի ասելով՝ Սահմանադրական դատարանն իր որոշումներով անդրադարձել է նաև պատգամավորի բարձրացրած խնդիրներին:
«Եթե ձեզ թվում է, որ շուտասելուկ բառակույտերով տպավորություն եք թողնում, դուք չարաչար սխալվում եք: Դաստիարակության մասին եք խոսում, բայց ձեր դաստիարակությունը հերիքում է, որ Ազգային ժողովի ամբիոնից մի ամբողջ ժողովրդին և հասարակությանը ստեք և սուտ փաստեր ներկայացնեք»,-պատասխանեց Նիկոլ Փաշինյանը և հավելեց. «Ասում եք՝ դիմումներ ներկայացրեք: Բա հաշվետվության մեջ ինչի՞ չեք գրել, որ մի բնակարանի վրա գրանցված է եղել ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող 100-ից ավելի մարդ: Իսկ Սահմանադրական դատարանը դեռ պետք է իր հարգանքը վաստակի»:
Պատգամավորը նշեց, որ իր ամեն խոսքը պատրաստ է ապացուցել, և ԿԸՀ-ի նախագահին հրավիրեց բանավեճի, որպեսզի ապացուցի իր ամեն բառի ճշտությունը և Տիգրան Մուկուչյանի ասածների կեղծ և ստահոդ լինելը:
Տիգրան Մուկուչյանն էլ պատասխանեց, թե առիթ եղել է ծանոթանալ պատգամավորի նշած և ներկայացված ապացույցներին, նենգափոխված փաստերին և այլն:
«Այս պարագայում ավելորդ հիմնավորումներ ներկայացնելը, որը կարծում եմ՝ ձեր մոտ կփոխի կարծրատիպ դարձած տեսակետը կամ կարծիքը, թերևս հակված չեմ այդպես կարծելուն: Ինչ վերաբերում է մեր հաղորդագրությանը՝ կապված խորհրդարանական ընտրության հետ, այո, ևս մեկ անգամ ԿԸՀ անունից նշում եմ, որ 2012թ. մայիսին տեղի ունեցած ԱԺ ընտրություններն իրականացվել են ընտրական օրենսգրքի պահանջների լիակատար պահանմամբ»,- եզրափակեց Տ. Մուկուչյանը:
Քանի որ խոսափողն անջատելուց հետո ևս Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում էր Տիգրան Մուկուչյանին բանավեճի հրավիրել, խոսակցությանը միջամտեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Դարձել եք միահեծան ղեկավար այս երկրում: Ի՞նչ է պատահել: Էս ի՞նչ ես ուզում անես. չեմ հասկանում»,- Նիկոլ Փաշինյանին ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:

Овик Абрамян Николу Пашиняну: «Вы стали единоличным руководителем в этой стране»
Сегодня в Национальном Собрании обсуждается сообщение Центральной избирательной комиссии «Об организации и проведении выборов в Национальное Собрание РА 6 мая 2012 г., о нарушениях Избирательного кодекса и предлагаемых законодательных изменениях», которое представил председатель ЦИК Тигран Мукучян.
Особенно бурно проходил диалог между депутатом оппозиционной фракции Армянского национального конгресса Николом Пашиняном и Тиграном Мукучяном.
Пашинян обвинил Тиграна Мукучяна в том, что он, будучи председателем ЦИК, не обращал должного внимания на публикации в прессе, заявления, жалобы и лично сфальсифицировал парламентские выборы и прошедшие месяц назад президентские выборы, а также сфальсифицирует предстоящие в мае выборы в совет старейшин Еревана.
«В силу своего воспитания я не могу опуститься до такого уровня и говорить в том же стиле. Видимо, это и позволяет Вам поступатьподобным образом. Но я осознаю, что нахожусь в парламенте страны и попытаюсь максимально корректно ответить на поднятые Вами вопросы»,- сказал Т.Мукучян.
По словам председателя ЦИК, они неоднократно призывали представить доказательства нарушений, факты, которые, однако, не были представлены. Тигран Мукучян также отметил, что вопросов, поднятых депутатом, коснулся своими решениями и Конституционный суд.
«Вы говорите о воспитании, но Вашего воспитания хватает на то, чтобы с трибуны Национального Собрания врать всему народу и обществу, представлять ложные факты»,- заявил Никол Пашинян. И добавил: «Почему в отчете ничего не написано о том, что в одной квартире было прописано более 100 человек, не являвшихся гражданами РА? Что касается Конституционного суда, то он еще должен заслужить уважение».
Депутат заявил, что готов доказать любое свое слово, и пригласил председателя ЦИК на дебаты, чтобы доказать ложность его заявлений.
В свою очередь Тигран Мукучян сказал, что имел повод ознакомиться с указанными депутатом доказательствами, искаженными фактами и т.д.
Поскольку Никол Пашинян и после отключения микрофона продолжал приглашать Тиграна Мукучяна на дискуссию, в разговор вмешался спикер НС Овик Абрамян.
«Вы стали единоличным руководителем в этой стране. Что случилось, что тебе нужно, не могу понять», сказал, обращаясь к Н.Пашиняну, Овик Абрамян.