Սահմանադրական դատարանը մերժեց. անվավեր ճանաչեց միայն մեկ ընտրատեղամասի արդյունքները
Քիչ առաջ Սահմանադրական դատարանը մերժեց նախագահի թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի եւ Անդրիաս Ղուկասյանի դիմումները`ԿԸՀ-ի փետրվարի 25-ին կայացրած 61-Ա եւ 62-Ա որոշումները վիճարկելու մասին, որով ցանկանում էին անվավեր ճանաչել փետրվարի 18-ին կայացած ՀՀ նախագահի ընտրությունները:
Դատարանը ուժի մեջ թողեց ԿԸՀ-ի փետրվարի 25-ին կայացրած 62-Ա որոշումը, ըստ որի` նախագահ է ընտրվել Սերժ Սարգսյանը: Անվավեր ճանաչվեց միայն մեկ ընտրատեղամասի քվեարկության արդյունքները:
Ըստ ՍԴ որոշման` թիվ 17/05 ընտրատեղամասի ընտրությունների արդյունքները չեն կարող հավաստի լինել, եւ ընտրական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի պահանջով այդ տեղամասի արդյունքները ճանաչեց անվավեր, իսկ մասնակիցների թիվը դիտարկվեց որպես անճշտություն:
Ընտրատարածքային հանձնաժողովի կողմից այդ ընտրատարածքի ընտրություններին վերաբերող բոլոր նյութերը պետք է ուղարկվեն դատախազություն:

Конституционный суд отклонил иски. Недействительными признаны результаты выборов лишь на одном избирательном участке
Только что Конституционный суд огласил решение, которым отклонил представленные экс-кандидатами в президенты РА Раффи Ованнисяном и Андриасом Гукасяном заявления о признании недействительными прошедших 18 февраля выборов президента Армении.
Суд оставил в силе принятое 25 февраля решение ЦИК N 62-А, согласно которому президентом избран Серж Саргсян. Недействительными признаны результаты голосования лишь на одном избирательном участке.
Согласно решению КС, результаты выборов на избирательном участке 17/05 не могут быть достоверными, и по требованию соответствующей статьи Избирательного кодекса результаты голосования на данном участке были признаны недействительными.
Все материалы, касающиеся выборов на избирательном участке 17/05, должны быть направлены избиркомом в прокуратуру.