Սահմանադրական դատարանը խորհրդակցական սենյակում է
Այս պահին Սահմանադրական դատարանի անդամները խորհրդակցական սենյակում են: Նրանք քննարկում են Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչներ փաստաբան Կարեն Մեժլումյանի եւ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի միջնորդությունները, որոնք մի քանիսն են:
Կարեն Մեժլումյանը միջնորդեց գործը կասեցնել, քանի որ իրենք վիճարկում են ԿԸՀ-ի կայացրած որոշման դեմ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի բողոքի վերաբերյալ վարչական դատարանի կիրառած օրենքների սահմանադրականության հարցը, որը մուտք է արվել 07.03.2013 թ.: Հիշեցնենք, որ Ր. Հովհաննիսյանը վարչական դատարանում վիճարկել է Սերժ Սարգսյանին որպես թեկնածու գրանցելու ԿԸՀ-ի որոշումը եւ մերժում է ստացել:
Զարուհի Փոստանջյանն էլ մի քանի միջնորդություններ ներկայացրեց, նախ` որպես վկա դատարան հրավիրել նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանին, քանի որ կոնկրետ մի քանի հարցերի պատասխաններ միայն նա կարող է տալ: Հետո միջնորդեց դատարան բերել 1988 ընտրատեղամասերի պարկերը, որպեսզի տեղում բացվեն եւ ստուգվեն դրանց պարունակությունները:
Զ. Փոստանջյանը նաեւ միջնորդեց, որպես վկա դատարան հրավիրել մի քանի անձանց եւս, այդ թվում՝ ԹԻ տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանին, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցին եւ այլն:
Պատասխանող կողմից ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը, ինչպես նաեւ երրորդ անձ հանդես եկող Սերժ Սարգսյանի ներկայացուցիչներ, արդարադատության նախարար Հարայր Թովմասյանն ու ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանը դեմ արտահայտվեցին միջնորդություններին եւ դատարանից խնդրեցին ամբողջությամբ մերժել դրանք:

Конституционный суд удалился в совещательную комнату
В эти минуты члены Конституционного суда находятся в совещательной комнате, где обсуждают несколько ходатайств представителей Раффи Ованнисяна – адвоката Карена Межлумяна и депутата фракции “Наследие” Национального Собрания Заруи Постанджян.
Карен Межлумян ходатайствовал приостановить рассмотрение дела, поскольку они оспаривают вопрос конституционности законов, примененных Административным судом в связи с жалобой Раффи Ованнисяна на решение ЦИК. Напомним, что лидер партии “Наследие” Р.Ованнисян оспаривал в Административном суде решение ЦИК зарегистрировать Сержа Саргсяном кандидатом в президенты РА и получил отказ.
Заруи Постанджян представила несколько ходатайств: во-первых, пригласить в суд в качестве свидетеля кандидата в президенты Сержа Саргсяна, поскольку только он может дать ответы на некоторые вопросы, во-вторых, доставить в суд мешки с бюллетенями с 1988 избирательных участков, чтобы на месте вскрыть и проверить их содержимое.
З.Постанджян также ходатайствовала пригласить в суд в качестве свидетелей нескольких лиц, в том числе директора “Транспаренси Интернешнл” Варужана Октаняна, руководителя Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артура Сакунца и др.
Ответчик – председатель ЦИК Тигран Мукучян, а также высупающие в качестве третьих лиц представители Сержа Саргсяна – министр юстиции Грайр Товмасян и депутат парламента Давид Арутюнян высказались против всех ходатайств и попросили суд отклонить их.