ՍԴ-ում անեկդոտ ու առակ պատմելուց հետո գնացին ճաշի ընդմիջման
Քաղաքացու տնից գողություն են կատարում նա դիմում է ոստիկանություն: Ոստիկանը ասում է. «Ինչու՞ դռանդ փականը անգլիական արտադրության չես դրել, այլ տեղական է»:
Քաղաքացին պատասխանում է.
-Հնարավորություն չեմ ունեցել:
Ոստիկանը հակադարձում է.
-Բա դուռն ինչու՞ երկաթյա չէ:
Քաղաքացին ասում է.
-Սա է եղել իմ հնարավորությունը:
-Բա ինչու՞ ահազանգման մեխանիզմի հետ միացված չի եղել, որ ոստիկանությունը ժամանակին արձագանքեր:
-Դե, կներեք, իմ մեղքն է:
-Բա որ այդքան մեղք ունես, էլ ինչու՞ ես եկել ոստիկանություն:
-Կներեք, գողը սկի մեղք չունի՞:
Այս անեկդոտը Սահմանադրական դատարանում պատմեց ՍԴ անդամ Կիմ Բալայանը, երբ հարցեր էր տալիս ոստիկանության ներկայացուցչին: Նա տարակուսանք հայտնեց, երբ նախագահական ընտրություններից հետո մինչ օրս ընտրակաշառք բաժանելու կապակցությամբ որեւէ բացահայտում արված չէ, ինչը հասարակության մոտ կարող է նվազեցնել վստահությունը:
«Խախտումներ որ եղել են, ազդել են ընդհանուր արդյունքների վրա, թե չեն ազդել՝ այլ խնդիր է, բայց որ խախտումներ եղել են, ակնհայտ է: Բայց հայտնաբերման առումով չե՞ք տեսնում, որ լրացուցիչ լծակներ են պետք, որպեսզի իրավախախտումները հայտնաբերվեն, եւ պատասխանատվության ենթարկվեն այն մարդիկ, ովքեր թույլ են տալիս իրավախախտումներ, որոնք մեծ վնաս են հասցնում հասարակությանը եւ մեր պետությանը»,- անեկդոտից հետո հարցը շարունակեց ՍԴ անդամը:
Ոստիկանության ներկայացուցիչն էլ ՍԴ անդամին հակադարձեց առակով. «Դուռդ փակ պահիր, հարեւանիդ էլ գող մի անվանիր: Դա էլ կա»:
Ըստ նրան` հասարակության մի խումբ ասում է, որ կատարվել են բազմաբնույթ համակարգային խախտումներ, մեկ այլ խումբ էլ ասում է, որ համակարգային չի եղել:
«Ես կարծում եմ՝ յուրաքանչյուր անձ իր գործընկերների հետ պետք է ազնիվ լինի եւ օբյեկտիվորեն ներկայացնի այն, ինչն ինքը կարող է եւ ինչը ինքը չի կարող: Նման պայմաններում, կարծում եմ, վստահությունը հավասարակշռված կլինի: Բոլորս իրավաբաններ ենք եւ բավականին պրակտիկ փորձ ունենք: Կաշառք տալը եւ բազմաթիվ այլ հանցագործություններ իրենց բնույթով լատենտային են, երկու կողմն էլ շահագրգռված են, եւ օբյեկտիվորեն հասկանում ենք դա: Ընտրակաշառք տվողը եւ վերցնողը շահագրգռված կողմեր են: Այդ տեղեկատվության առումով, իհարկե, ոստիկանությունը ձեռնարկում է օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ»,- նշեց ոստիկանության ներկայացուցիչը:
Ըստ նրան` եթե պատկերացնենք, որ հաղորդում տվող կազմակերպությունը, ֆիզիկական անձը կամ լրատվամիջոցը չի փորձում իր մոտ եղած տեղեկությունը փոխանցել ոստիկանությանը, արդյունքն էլ այնքան դրական լինել չի կարող:
Նիստն ընդհատվեց. մեկ ժամ ճաշի ընդմիջում է:
Հիշեցնենք, որ ՍԴ-ում քննվում է նախագահի թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի եւ Անդրիաս Ղուկասյանի դիմումները` ԿԸՀ-ի փետրվարի 25-ին կայացրած 61-Ա եւ 62-Ա որոշումները վիճարկելու մասին, որով ցանկանում են անվավեր ճանաչել փետրվարի 18-ին կայացած ՀՀ նախագահի ընտրությունները:

В КС рассказали анекдот, процитировали афоризм и ушли на обеденный перерыв
Почему ты установил на двери замок не английского, а местного производства? – спрашивает полицейский.
У меня не было возможности,- отвечает потерпевший.
А почему дверь не железная?
Какую смог, такую и поставил.
А почему не была установлена сигнализация, чтобы полиция смогла вовремя отреагировать?
Извините, виноват,- говорит человек.
А если ты кругом виноват, почему пришел в полицию?
А что, вор совсем не виноват?
Этот анекдот рассказал член Конституционного суда Ким Балаян, задавая вопросы представителям полиции. Он выразил недоумение тем, что до сих пор не раскрыт ни один случай раздачи взяток избирателям, что уменьшает доверие со стороны общества.
“То, повлияли нарушения на общие результаты выборов или нет, другой вопрос. Однако то, что нарушения были, очевидно. А вы не думаете, что нужны дополнительные рычаги для выявления правонарушений и привлечения к ответственности лиц, которые допустили эти нарушения и нанесли большой ущерб нашему обществу и нашему государству?”,- спросил член КС.
В ответ на рассказанный им анекдот представители Полиции процитировали афоризм: “Держи дверь на замке, чтобы не называть соседа вором”.
По их словам, часть общества заявляет, что имели место многочисленные системные нарушения, другая часть говорит, что нарушения не носили системный характер.
«Все мы юристы с большой практикой и опытом. Дача взяток и многие другие преступления по своему характеру латентны. Заинтересованность имеют обе стороны, и мы объективно это понимаем. И тот, кто дает взятку, и тот, кто ее берет, являются заинтересованными сторонами. В этом плане полиция осуществляет оперативно-розыскные мероприятия»,- отметил представитель Полиции.
Заседание КС прервалось в связи с обеденным перерывом.
Напомним, что в Конституционном суде рассматриваются иски бывших кандидатов в президенты РА Раффи Ованнисяна и Андриаса Гукасяна, которые требуют признать недействительными прошедшие 18 февраля выборы президента Армении.