Դատախազությունն ուսումնասիրում է ընտրախախտումների վերաբերյալ ԵԱՀԿ դիտորդի նամակը
Փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրություններին վերաբերող հարուցված քրեական գործերից 4 քրեական գործերն ուղարկվել են դատարաններ: Գործերը վերաբերում են թիվ 6/16, թիվ 9/02, թիվ 12/16 եւ թիվ 17/31 ընտրատեղամասերում կատարված դեպքերին: Այս մասին Սահմանադրական դատարանում հայտարարեց գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչը` Կորյուն Փիլոյանը: Նրա հետ է նաեւ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Թամազյանը:
ՍԴ անդամներից մեկը հետաքրքրվեց արդյոք գլխավոր դատախազությունը քննության առարկա դարձրել է ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության անդամ, Իռլանդիայի հանրապետության արտաքին գործերի նախկին նախարար Դերմոտ Ահերնի նամակը՝ ուղղված Հայ իրավաբանների միության ատենապետ Գարո Ղազարյանին, որը տարածվել է նաեւ ինտերնետային կայքերում:
Հիշեցնենք, որ դիտորդի բարձրացրած թերությունները եւ մտահոգությունները վերաբերում են Եղվարդի թիվ 3 տարրական դպրոցում տեղակայված 26/1 ընտրատեղամասին:
«Այս հաղորդումը խոսում է հանցագործության փաստի մասին»,- դիմելով դատախազության ներկայացուցչին՝ ասաց ՍԴ անդամը:
«Դատախազությունը զբաղվում է. այդ հրապարակումն ուղարկվել է տարածքային դատախազություն, ուսումնասիրվում է, թեեւ տեղամասային հանձնաժողովից որեւէ հաղորդում չի ստացվել»,- պատասխանեց Կ. Փիլոյանը:

It appears that a letter written by Dermot Ahern, a former Irish Foreign Affairs Minister who served as an OSCE election observer for the February 18 presidential election in Armenia, has finally prompted a reaction by the Prosecutor General’s Office.
In the letter, addressed to Armenian Bar Association Chairman Garo Ghazaryan, Ahern writes about the fraud he witnessed on election day, particularly in Precinct 26/1.
The Constitutional Court of Armenia is now reviewing a petition by Raffi Hovannisian and former candidate Andreas Ghoukasyan to have the vote annulled dut to widespread fraud and other violations.
Today, the Court raised the issue of Ahern’s publicized letter, saying that it “refers to the fact that laws were violated.”
In response, Prosecutor General representative Koryoun Piloyan told the court that his agency was following up on the matter and that the letter had been sent to the regional attorney.