Մանվել Սարգսյան. «Սերժ Սարգսյանի առջեւ կոշտ ուլտիմատում է դրված»
Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Մանվել Սարգսյանը, «Հետքի» հետ զրույցում անդրադառնալով ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի երեկ սկսած հացադուլին, որին միացել են նաեւ մի քանի շարքային քաղաքացիներ, նշեց, որ ՀՀԿ-ի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի առջեւ կոշտ ուլտիմատում է դրված, որպեսզի նա ամեն գնով ապրիլի 9-ին չգնա երդման արարողության: Իսկ իշխանությունը տարբեր քաղաքական խաղերով փորձում է այնպես անել, որ ճնշվի ժողովրդի պահանջը:
«Հացադուլը քաղաքական պայքարի հայտնի տեխնոլոգիա է, եւ այդ տեխնոլոգիան օգտագործվել է ամբողջ աշխարհում: Պարզ է մի բան, որ կա ժողովրդի ընդվզում, եւ լայն զանգվածները գտնում են, որ գործող իշխանությունը կեղծել է ընտրությունները, եւ հիմա փորձում են լեգիտիմացնել, ինչ-որ ձեւով օրինականացնել դրանք»,- ասաց Մանվել Սարգսյանը:
Թե հացադուլը որքանով արդյունավետ կլինի, կախված է նաեւ հասարակության աջակցությունից:
Հարցին, թե Սերժ Սարգսյանն արդյոք այն քաղաքական գործիչն է, ում հնարավոր է հացադուլներով ճնշել, Մանվել Սարգսյանը պատասխանեց, որ քաղաքական գործիչներ են եղել աշխարհում, այդ թվում` Եվրոպայում, որ տեղի են տվել նման ճնշումներին: «Հայաստանում այն լիդերը չէ, որի պարագայում բացառություններ լինեն, մանավանդ հասարակությունը նոր ձեւեր է գտնում պայքարի համար: Հետեւենք, տեսնենք ինչ զարգացումներ կլինեն»,- ավելացրեց Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրենը:
Ինչ վերաբերում է նախագահի թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի եւ Անդրիաս Ղուկասյանի՝ Սահմանադրական դատարանում դիմումների քննությանը, որը սկսվել է այսօր, Մանվել Սարգսյանը նշեց, թե ՍԴ-ն գրեթե միշտ կարողացել է այդ խնդիրներն իր վրայից հանել: Այդպես է եղել նաեւ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակ: «Հիմա իրենց շանս է տրված, տեսնենք՝ ինչ կլինի»,- ավելացրեց Մ. Սարգսյանը:

Манвел Саркисян: “Сержу Саргсяну выдвинут жесткий ультиматум”
Директор Армянского центра стратегических и национальных исследований Манвел Саркисян, касаясь в беседе с “Hetq” начавшейся вчера голодовки бывшего кандидата в президенты РА Раффи Ованнисяна, к которой присоединились и несколько рядовых граждан, отметил, что кандидату в президенты РА Сержу Саргсяну выдвинут жесткий ультиматум с тем, чтобы любой ценой не допустить его участия в инаугурации 9 апреля. Между тем власти посредством различного рода политических интриг пытаются подавить требования народа.
“Голодовка – это известная технология политической борьбы, которая используется во всем мире. Ясно одно: народ протестует, широкие массы считают, что действующая власть сфальсифицировала выборы, а сейчас пытается каким-то образом легитимировать, узаконить их результаты” ,- сказал М.Саркисян.
Говоря о том, насколько эффективно проведение голодовки, эксперт отметил, что это будет зависеть также от поддержки общества.
На вопрос, является ли Серж Саргсян тем политическим деятелем, на которого можно оказать давление с помощью голодовок, Манвел Саркисян ответил, что в мире, в том числе в Европе, были политические деятели, которые под таким давлением шли на уступки. “В Армении не тот лидер, который может стать исключением, тем более, что общество находит новые формы борьбы. Поэтому давайте следить за развитием событий”,- добавил директор АЦСНИ.
Что касается рассмотрения в Конституционном суде заявлений бывших кандидатов в президенты Раффи Ованнисяна и Андриаса Гукасяна, которое начнется сегодня, то, по словам Манвела Саркисяна, КС почти всегда удавалось избавляться от этих проблем. “Сейчас им предоставлен шанс. Посмотрим, что будет”,- добавил аналитик.