Պատգամավորի հորդորը. «Դու չպիտի ինձ ասես, թե ես ինչով զբաղվեմ»
Ազգային ժողովի պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Վահե Հակոբյանին գտնելը լուրջ փորձություն է ինչպես իր ընտրատարածքի (թիվ 38) բնակչության, այնպես էլ լրագրողների համար: Պատգամավորի պահվածքին չէինք անդրադառնա, եթե առիթը միայն ուրանի ծրագրով պարզաբանում ստանալը եւ նրա խուսափողական դիրքը չլիներ:
Վ. Հակոբյանը հազվադեպ է մասնակցում ԱԺ նիստերին, թեեւ արձանագրություններից երեւում է, թե մասնակցել է բոլոր քվեարկություններին: Իսկ ԱԺ-ում եղած ժամանակ փորձում է հնարավորինս աննկատ մնալ:
ԱԺ վերակառուցված դահլիճի տարբեր կողմերի 4 մուտքերը պատգամավորների համար լրագրողներից խուսափելու 4 հնարավորություն են ստեղծում:
Վահե Հակոբյանից մի քանի հարցերի պատասխաններ ստանալու համար «հերթապահում» էի մուտքերից մեկի դռան մոտ` հույս ունենալով, որ պատգամավորն այդ դռնից դուրս կգա: Այս անգամ «բախտս բերեց»:
Վահե Հակոբյանի ընտրատարածքի մեջ մտնում է Սյունիքի մարզի 51 համայնք, այդ թվում` Լեռնաձոր համայնքը, որի տարածքում տեւական ժամանակ է, ինչ ուրանի պաշարների հետախուզական աշխատանքներ են ընթանում:
Ուրանի ծրագրին դեմ են տարածաշրջանի բնակիչները: Այդ մտահոգությամբ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները մի քանի գրավոր նամակներ են ուղարկել պատգամավորին` խնդրելով հայտնել իր դիրքորոշումը Սյունիքի մարզում ուրանի ծրագրի վերաբերյալ: Վ. Հակոբյանն այդպես էլ ոչ մի նամակի չի արձագանքել:
«Ինչի՞ են պայքարում այդ ծրագրի դեմ: Բա որ չեն իմանում` ինչի են պայքարում, էլ ինչի՞ են բողոքում»,- ասաց Վ. Հակոբյանը:
Պատգամավորի խոսքով, եթե մարդիկ տեղյակ չեն, թե պետությունն այդ ուղղությամբ ինչ քաղաքականություն է որդեգրել, պետք չէ ակտիվություն ցուցաբերել:
«Ամեն ինչ ունի գին, եւ պետք է համադրել ուրանի եւ այլ հանքավայրի շահագործումը` արդյոք ժողովրդին օգո՞ւտ է, թե՞ վնաս: Ժողովրդի մի մասը լիարժեք պատկերացում չունի այս ծրագրի վերաբերյալ: Մտահոգվելու բան չկա»,-ասաց պատգամավորը:
Անդրադառնալով ընտրողների հետ հանդիպումներին` Վահե Հակոբյանը նշեց, թե նրանց հետ միշտ կապ ունի, թեեւ ապրում է եւ Երեւանում, եւ Դիլիջանում, եւ Կապանում:
Որտե՞ղ է պատգամավորը` ԱԺ քառօրյայից դուրս
Մինչ ԱԺ հերթական քառօրյան, որի ժամանակ նրան հանդիպեցինք, Վահե Հակոբյանի հետ կապ հաստատելու համար մեզանից մի քանի օր էր պահանջվել:
Նրա աշխատասենյակի հեռախոսը չէր պատասխանում, օգնականը նույնպես տեղում չէր: ՀՀԿ խմբակցությունից տրամադրեցին հեռախոսահամար` ասելով, որ պատգամավորի գրասենյակն այնտեղ է գտնվում:
Պարզեցինք, որ այդ հեռախոսահամարը պատկանում է «Վի Էյջ Սթոուն» ՍՊԸ-ին (նախկինում` «Սիսիան-Գրանիտ» ՍՊԸ): Այդ ընկերությունը հայտնի է բնական քարերի, տրավերտինի, գրանիտի մարմարի, բազալտի, հրաբխային տուֆի, մերգելի մշակմամբ եւ արտահանմամբ:
Սիսիանում ասում են, որ «Վի Էյջ Սթոուն» ՍՊԸ-ն պատկանում է պատգամավորի ընտանիքին: Ընկերության աշխատակցուհին տեղեկացրեց, որ Վահե Հակոբյանի գրասենյակը տեղափոխվել է, եւ տրամադրեց նոր գրասենյակի հեռախոսահամարը:
«Եթե ձեզ Վահե Հակոբյանն է պետք, ուրեմն զանգեք «Լամաքս գրուպ»,- ասաց աշխատակցուհին:
Իսկ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի երեւանյան գրասենյակից (պատգամավորի հայրը` Մաքսիմ Հակոբյանը, կոմբինատի գլխավոր տնօրենն է) ասացին, որ Վ. Հակոբյանի գրասենյակը Խանջյան փողոցի վրա գտնվող «Զանգեզուր մայնինգ» ընկերությունում է:
«Զանգեզուր մայնինգը» եւս պատկանում է Հակոբյանների ընտանիքին, եւ կոմբինատի բաժնետոմսերի մի մասը նրանց է պատկանում, իսկ Վահե Հակոբյանը 2003-2004 թթ. եղել է «Զանգեզուր մայնինգ»-ի գործադիր տնօրենը: «Լամաքս գրուպ»-ի գրասենյակը նույնպես Խանջյան փողոցի վրա է, եւ երկու ընկերությունների հասցեները համընկնում են:
Այցելեցի «Լամաքս գրուպ»: Ներս մտնել չհաջողվեց: Ընկերության աշխատակցուհին ինձ հետ խոսեց փակ դռների հետեւից, քանի որ «անկոչ հյուրերի» մուտքը գրասենյակի տարածք արգելվում է: Պատգամավորը տեղում չէր: Աշխատակցուհին հեռախոսահամար վերցրեց եւ խոստացավ կապ հաստատել մեզ հետ: Զանգ չստանալով` զանգահարեցի ընկերություն:
Վ. Հակոբյանը նորից տեղում չէր: «Չեմ կարող ասել, թե երբ կլինի, ինձ մոտ ժամերը գրված չեն: Ամեն օր այստեղ լինում է, բայց ինձ կոնկրետ ժամ չի ասվում, թե երբ է լինում»,- ասաց աշխատակցուհին:
Պատգամավորի հետ կապ հաստատելու համար հեռախոսահամար խնդրեցի Սյունիքի մարզի իմ գործընկերներից: Բոլորը խուսափում էին. «Մինչեւ իրեն չհարցնենք, չենք կարող տալ»: Վահե Հակոբյանը Սյունիքում մեծ ազդեցություն ունի, այդ թվում` տեղական լրատվամիջոցների վրա, ուստի ոչ ոք չէր ցանկանում ավելորդ խնդիրներ ունենալ պատգամավորի հետ:
Բիզնեսո՞վ, թե՞ պատգամավորական գործունեությամբ է զբաղվում
Օրվա վերջում պատգամավորի շրջապատից մեկը «համարձակվեց» տրամադրել նրա բջջային հեռախոսահամարը: Վ. Հակոբյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչու չի արձագանքում իր ընտրատարածքի բնակչության եւ հասարակական կազմակերպությունների նամակներին: Ասաց, որ հեռախոսով պարզաբանում չի տա եւ հանդիպման համար ուրբաթ օրը հրավիրեց գրասենյակ (զանգահարել էի չորեքշաբթի օրը):
Տեղեկացնելով, որ իր գրասենյակում արդեն եղել եմ, Վ. Հակոբյանը ժխտեց, որ դա իր գրասենյակն է:
«Խանջյան փողոցի վրա իմ եղբոր գրասենյակն է, ես ի՞նչ կապ ունեմ այդ գրասենյակի հետ: Նա իմ աշխատողը չի, եղբորս աշխատողն է, շփոթում եք: Ես պատգամավոր եմ, պատգամավորական գործունեությամբ եմ զբաղվում, դա իմ եղբոր բիզնես օֆիսն է: Այնտեղ երբեմն լինում եմ եղբորս տեսակցելու համար»,- ասաց Վ. Հակոբյանը: Հետո առաջարկեց ուրբաթ օրը գալ Ազգային ժողով եւ այդ մասին պայմանավորվել իր օգնականի հետ:
«Բայց ձեր օգնականն էլ ԱԺ չի գալիս, չեմ կարողանում նրան գտնել»,- ասացի պատգամավորին:
«Ես ի՞նչ անեմ: էս չես կարում անես, էն չես կարում, բա ի՞նչ ես կարում անես: Բա լրագրողի գործն էլ դա է, այդպես չի՞»,- ավելացրեց Վ. Հակոբյանը:
«Պատգամավորի եւ նրա օգնականի գործն էլ ԱԺ-ում լինելն է»,- պատասխանեցի: «Դու չպիտի ինձ ասես, թե ես ինչով զբաղվեմ, դու արդեն ուրիշ դաշտ ես մտնում: Կարծում եմ` ամեն ինչ ասացի»,- ավելացրեց Վահե Հակոբյանն ու անջատեց հեռախոսը:
Վահե Հակոբյանի օգնական Անահիտ Մակարյանը նույնպես չկարողացավ հանդիպում կազմակերպել պատգամավորի հետ: Երբ այդ խնդրանքով զանգահարեցի նրան, շփոթվեց, ասաց, թե պատգամավորը Հայաստանում չէ:
Հետո խոստացավ, որ երբ Վ. Հակոբյանը վերադառնա, նրան «ինչ-որ կերպ կփոխանցի», որ ցանկանում եմ հանդիպել: Ապա իմանալով, որ պատգամավորն անձամբ է ուրբաթ օրը հրավիրել հանդիպման, Ա. Մակարյանն ասաց. «Եթե իր հետ խոսել եք, կարծում եմ` պրոբլեմ չի լինի: Այսինքն` ոչինչ չեմ խոստանում, վերջին խոսքն իրենն է: Եթե ինքը հանրապետությունում է, մեկ օր հետո զանգեք ինձ, որ ստույգ ասեմ»:
Մեկ օր հետո պատգամավորը նորից երկրում չէր: Ա. Մակարյանը նաեւ ասաց, որ ինքն իրավասու չէ ճշտել, թե ինչ նպատակով է պատգամավորը երկրից բացակայում: Պարզ է, որ Վահե Հակոբյանը
Հայաստանում էր, պարզապես խուսափում էր հանդիպումից: Արդեն ԱԺ-ում պատգամավորն ասաց, որ հնարավոր է` օրը 10 անգամ էլ լինի նշված գրասենյակում:
«Կարամ ընդեղ նստեմ կամ չնստեմ, դա խիստ պայմանական է: Իմ եղբայրն էլ ինձ թույլ է տալիս, որ գնամ այնտեղ նստեմ»,- ավելացրեց նա:
Եթե Վ. Հակոբյանը պատգամավորական գործունեությամբ է զբաղված, եւ բիզնես գրասենյակներն իր հետ կապ չունեն, այդ դեպքում ի՞նչ միջոցներով է 2009 թ. ձեռք բերել 2 շենք-շինություն եւ կուտակել 1 մլրդ 664 մլն 283 հազար դրամ եկամուտ, երբ պատգամավորի մեկ տարվա աշխատավարձը մոտ 3 մլն 600 հազար դրամ է:
Փաստորեն, մեկ տարվա ընթացքում պատգամավորն իր աշխատավաձը 462 անգամ գերազանցող եկամուտ է ունեցել: Այժմ էլ եռահարկ առանձնատուն է կառուցում Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի Բաբայան փողոցում:
Անդրադառնալով իր եկամուտներին` Վ. Հակոբյանն ասաց, որ սեփականության իրավունքով տնտեսություններ ունի եւ այնտեղից եկամուտներ է ստանում, բայց բիզնեսով չի զբաղվում:
«Զբաղվում եմ օրենսդրաշինական եւ գիտական գործունեությամբ»,- ավելացրեց պատգամավորը:
Վ. Հակոբյանի աշխատասենյակը գրեթե միշտ գտնվել եւ այժմ էլ գտնվում է տարբեր ՍՊԸ-ների տարածքում, այլ ոչ Ազգային ժողովում: Մինչդեռ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի հոդված 8-ում նշված է, որ պատգամավորի աշխատավայրն Ազգային ժողովի նստավայրն է:

MP Vahe Hakobyan is a Hard Man to Track Down
Tracking down Vahe Hakobyan, a HHK MP (ruling Republican Party), is a difficult task not only for voters in his District 38, but also for reporters like me. I wouldn’t have bothered to broach the matter of his “secretive behavior” had it not been for the fact that I needed to elicit some comments from him regarding the mining of uranium. MP Hakobyan rarely attends parliamentary sessions, even though the record shows that he almost never absent for a vote. When he does show up at the National Assembly, he keeps what could be best called a “low profile”. There are four doors leading in and out of the newly refurbished National Assembly session hall. They provide four different getaways for MP’s who wish to avoid bumping into “nosy” reporters. In order to meet up with MP Hakobyan I took a chance and took up a position outside one of the four doors. I got lucky that day; he chose to exit from my door.
The MP is mum on uranium mining
51 Syunik communities are included in MP Hakobyan’s district. Lernadzor, the rural community, where exploratory uranium mining is being conducted, is one of them. The vast majority of local residents oppose the mining project. Area civic organizations have dispatched a number of letters to MP Hakobyan on the issue. They’ve simply requested that he make his opinion on uranium mining in Syunik publicly known. He is their MP after all. MP Hakobyan has never replied; not once. “Why are they fighting against that project? If they don’t know why, then why do they oppose it? Why are they complaining so much,” MP Hakobyan said when confronted. He argues that the local populace shouldn’t get so worked up if they have no clue as to the government’s policies in that sector. “Everything has a price. We have to weigh the benefits of uranium and other ore mining against any possible disadvantages. Will the people win out or lose? There’s one segment of people who really have no understanding of the project. There is nothing to worry about,” MP Hakobyan said. When I asked if he was informed about the public sentiment, MP Hakobyan assured me that he’s in constant contact with his electorate, despite residing in Yerevan, Dilijan and Kapan.
Office merry-go-round
Before catching up with him at the recent parliamentary session, it took me a few days to establish contact with MP Hakobyan. No one was answering the office phone. His assistant was nowhere to be found as well. The HHK parliamentary faction office gave me telephone number and told me it was for his office. Turns out the number belongs to VH Stone Ltd. (formerly Sisian Granite Ltd.) The company is known for cutting and polishing various natural stones like granite, volcanic tufa and basalt. In Sisian, people say that VH Stone is owned by the MP’s family. When I called the number provided, a clerical employee told me that Vahe Hakobyan’s office had moved. She gave me the new number. “If you want to get in touch with Vahe Hakobyan, you have to go to Lamax Group,” she advised me.
Zangezur mining interests
Employees at the Yerevan office of the Zangezur Copper and Molybdenum Combine told me that MP Hakobyan’s office was located on Khanjyan Street, at the offices of Zangezur Mining. (MP Hakobyan’s father, Maksim Hakobyan, is the Executive Director of the Combine) The Hakobyan family also owns Zangezur Mining and they own stock in the Combine as well. Back in 2003-2004, Vahe Hakobyan served as Zangezur Mining’s Director. The offices of Lamax Group are also located on Khanjyan Street. In fact the addresses of the two companies are the same. I went over to Lamax Group. I wasn’t allowed inside. An employee spoke to me through a closed door. It seems that company policy is to not let in people without a prior appointment; i.e. the uninvited. I was told that MP Hakobyan wasn’t around. The employee took my telephone number and promised to call me back. Never receiving the promised call, I phoned Lamax. Once again, MP Hakobyan was somewhere else. “I can’t say when he’ll be back. I don’t have his itinerary hours. He’s here every day, but they never tell me when that will be,” said the employee.
Playing phone tag
At the end of the day, one of MP Hakobyan’s acquaintances was brave enough to give me his cell phone number. Finally, I got to speak to him. I asked why he hadn’t responded to the letters sent by the civic organizations in his district. He said he wouldn’t discuss the matter over the phone, but invited me to his office that Friday; two days hence. When I told him I already had been to his office, MP Hakobyan denied that was his office. “The place on Khanjyan belongs to my brother. What connection do I have with it? He’s not my employee. The person you spoke to works for my brother. You’ve mixed the up. I am an MP and only engage in parliamentary affairs. That’s my brother’s business office,” Hakobyan told me on the phone. He then suggested that I visit the National Assembly on Friday and to make arrangements with his secretary. “But your secretary can’t be found at the National Assembly. She’s never there,” I said. To this, he responded, “So what can I do? You can’t do this, you can’t do that. What can you do? Isn’t this part of a reporter’s job?” I answered, “And the job of an MP and his secretary is to show up at the National Assembly; right?”
Don’t poke your nose where it shouldn’t belong
“Don’t tell me what I should be doing. You’re getting into matters that don’t concern you. I think that’s all I have to say,” he blurted out and hung up on me. Anahit Makaryan, MP Hakobyan’s assistant, also couldn’t arrange an appointment for me to see him. When I called her, she got all flustered and said the MP wasn’t even in Armenia. She then promised to relay my message when the MP returned. When I told Anahit Makaryan that MP Hakobyan had personally invited me to see him on Friday, she said, “If you’ve spoken to him, I don’t think there should be a problem. What I mean to say is I can’t guarantee anything, it’s up to him. If he is in the country, call me a day later so that I can tell you for sure.” A day later, I called. MP Hakobyan again wasn’t in Armenia. Anahit Makaryan also noted that she wasn’t authorized to check the reason for MP Hakobyan’s absence. Naturally, MP Hakobyan hadn’t left the country. He was simply avoiding me. He had already told me, in the National Assembly, that sometimes he only shows up once every ten days or so.
The numbers don’t add up
“I can sit there in my office or not. It depends,” he had said. The point I wish to make is this. If MP Hakobyan is only engaged in the affairs of parliament and those business offices have nothing to do with him, then how was he able to purchase two buildings and save up 1.6 billion AMD in income? The yearly salary of an Armenian MP is only 3.6 million AMD. Do the calculation. It turns out that in one year the MP had an income that exceeded his salary by 462 times. MP Hakobyan is currently building a three story home on Babayan Street in the Kanaker-Zeytoun district of Yerevan. As to his income, MP Hakobyan noted that, in accordance with his private property rights, he owns several enterprises from which he draws an income, but that he personally isn’t involved in the business operations. “I’m engaged in legislative and scientific pursuits,” he added. MP Hakobyan’s actual “business office” has almost always been and remains scattered in various companies, and not in the National Assembly. This, despite the fact that according to Article 8 (Activities of the Deputy) of the “National Assembly General Provisions”: Point1 - The working place of the Deputy shall be the residence of the National Assembly…