Պաշտոնյաները փոշիացրել են 170 մլն դոլար. իրավապահները լռում են
Մոտ յոթ ամիս ուսումնասիրել ենք «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի վերագործարկման համար ստացված մոտ 170 մլն դոլարի վարկային պատմությունը: Հայաստանյան տնտեսական խորը ճգնաժամ, պաշտոնապես արձանագրված 35% աղքատություն, սուրը ձեռքին կոռուպցիայի դեմ «պայքարող» իշխանություն եւ փոշիացված 170 մլն դոլար:
Հայաստանում կոռուպցիայի մասին խոսում են գրեթե բոլորը: Հանգիստ ասում են, որ իշխանությունները կոռումպացված են, նույնիսկ պաշտոնյաներն են խոսում այդ մասին: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի անցած տարվա ելույթները կառավարությունում, պաշտպանության նախարարությունում, գլխավոր դատախազությունում շատերն են հիշում: Պարզվել է՝ մեր պաշտոնյաները ամեն ինչից ու ամեն տեղից կարողանում են «փող աշխատել», նրանք գողանում են նույնիսկ մանկատներից, ծերանոցներից, հոգեբուժարաններից, բանակից: Բայց նախագահի ելույթից հետո կարծես թե որեւէ պաշտոնյա չի պատժվել, նրա հիշատակած «ատկատի» որեւէ դեպք առայսօր չի բացահայտվել: Սա նշանակում է, որ իրավապահ մարմինները պարզապես բանի տեղ չեն դրել նախագահի ասածները: Այնպես որ, անընդհատ կարող ենք խոսել, գրել՝ թալանում են, հարկերը չեն վճարում, մրցույթներում հաղթելու համար կաշառք են տալիս: Բայց անուններ չպետք է տալ, մանավանդ՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, մանավանդ նախարարների, դիվանագիտական կարգավիճակ ունեցող անձանց:
Նման փաստերի հրապարակման դեպքում դատախազն ինքնուրույն ոչինչ չի կարող անել, նա առանց հրահանգի երբեք ինքնուրույն նման գործերով չի զբաղվի, թե չէ կարող է ինքն էլ դառնալ զոհ: Բայց գալիս է մի պահ, երբ եթե դու չես ուզում զբաղվել, արդեն սկսում են զբաղվել քո գործերով, քո հսկայածավալ բիզնեսներով: Այնպես որ, «Նաիրիտի գործը» արդեն չբացվելու տարբերակ չունի:
Ավազի հատիկների նման այդ տեղեկություններ հավաքելով՝ հաջողվեց ավազահատիկներին տեսք տալ եւ կառուցել այն սխեման, որի խողովակներով հոսել են «Նաիրիտի» վարկային միջոցները եւ ոչ վարկային փողերը: Եւ հիմա մեր պաշտոնյաները, իրավապահ մարմինները չեն ուզում նկատել այս ամենը:
Առաջիկայում կներկայացնենք «Հետքի» կատարած հետաքննության վերջին հոդվածը: Իրավապահ մարմինները չեն կարող խուսափել, «չտեսնել» փաստերը, որոնք պետք է դառնան քրեական գործեր մի քանի հոդվածներով՝ փողերի լվացում, պաշտոնական դիրքի չարաշահում, կաշառքներ տալ:
Ի վերջո, այս ամենի համար պատասխանատու է Հայաստանի կառավարությունը` մասնավորապես էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարը, որը տնօրինում էր «Նաիրիտ գործարանի» 10% բաժնեմասը: Կառավարությունը տեղյակ էր այս գործարանի կողմից օֆշորում եւ Ռուսաստանում ստեղծված տասնյակ ձեռնարկությունների, բանկային փոխանցումների մասին: Միջպետական բանկի Հայաստանի ներկայացուցիչ Վահան Մելքոնյանը, որը վարկերի ստացման ժամանակ համատեղությամբ նաեւ «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի տնօրենն էր, մանրամասնորեն կարող է ներկայացնել այդ մեխանիզմը:
Մեր ջանքերը՝ խորհրդարանում բարձրացնել «Նաիրիտի» հարցը, դեռեւս արդյունք չեն տվել: Այս վարկային գործի միջոցով հանրությունը կտեղեկանա նաեւ, թե ինչպես են գոյանում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին պարտքերը: Քանի որ արդեն պարզ է դառնում, որ վարկ ստացած, օֆշորում գրանցված «Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթիդ» ընկերության բոլոր պարտավորություններն անցել են «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ին: Շուտով պարզ կդառնա նաեւ, որ այդ պարտավորությունն էլ իր հերթին անցնելու է պետությանը: Ռուսաստանում արդեն դատական գործընթացներ են սկսվել, եւ պատասխանող կողմը «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ն է:

Hetq has spent the last seven months tracking the trail of $170 million in loans received by the Nairit Plant to ostensibly get up and working again.
The money has literally vanished under the eyes of a government that daily proclaims to struggle against corruption and all its social ills.
Readers will surely remember the lofty speeches made by President Serzh Sargsyan last year at various government sessions, the Ministry of Defense and the Prosecutor General’s Office. “We must wage a relentless struggle against corruption in all its forms,” he boldly announced.
Sadly, our government officials didn’t get the message. More likely they didn’t believe in its sincerity.
It turns out that our government is capable of “making money” everywhere and from every possible situation. They even steal from orphanages, old age homes, psychiatric wards and the army.
Even after Serzh Sargsyan's litany of speeches, no one has been held accountable. No large-scale corruption cases have been brought to public scrutiny.
This just goes to show that law enforcement simply gives no importance to what the president has to say on the matter. Thus, we can speak and write about how they cheat and rob us, how they bribe to get lucrative government contracts, how they avoid paying taxes, how this and that, till we turn blue.
But naming names is a no-no, especially when the culprits are high-level government officials, members of the diplomatic corps and state ministers.
Even when we lay out the evidence in clear and concise fashion, our Prosecutor General can’t lift a finger. Aghvan Hovsepyan can’t take independent action without being instructed to do so. If he does, he might be the next victim of the system.
Hovsepyan has to protect his own interests and understands that the best way to do this is not to meddle in the affairs of others.
Thus, when it comes to the Nairit Plant scandal, he has no choice but to keep it under wraps.
Hetq has collected the bits and pieces of information surrounding the scandal like a jigsaw puzzle. What we end up with is a fairly comprehensive picture of all the nooks and crannies in which the millions of dollars of Nairit loans and other funds have disappeared like sinkhole victims.
We’ve laid the issue on the table for all to see. But the government and law-enforcement continue to turn a blind eye.
Soon, we will publish the last in our series of investigative articles regarding Nairit. Law enforcement cannot avoid seeing the facts staring them in the face. They prove that a number of criminal laws have been violated – money laundering, bribery, abuse of state power, etc.
In the final analysis, the government of Armenia is to blame; specifically the Minister of Energy and Natural Resources. Why? Because it holds 10% of the shares in Nairit Plant.
The government knew of the scores of offshore and Russian-based enterprises that Nairit created to siphon off the money and of the bank transfers involved.
Vahan Melkonyan, the Interstate Bank representative in Armenia, who also served as the Managing Director of Nairit when the loans were received, can testify in detail as to mechanism involved.
Our efforts to get the Nairit issue raised in the halls of the National Assembly have yet to meet with success.
Through this loan fiasco story, the public will also realize how Armenia’s foreign debt is piling up. This is because it is already clear that the all the debts of the offshore Rhinoville Property Limited have been assumed by Nairit Plant CJSC.
It will soon also become apparent that those debts, in turn, will be assumed by the government of Armenia. Court proceedings have already begun in Russia, and the defendant is Nairit Plant CJSC.