Նրանք պատրաստ չեն զոհողությունների
Նախագահական ընտրություններից հետո սկսված համահասարակական շարժմանն առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը միանալ չի ցանկանում: Չնայած նա հայտարարեց, որ իրականում ընտրություններում հաղթել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, սակայն հավելեց, որ չի միանա այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի տեսնում շարժման ղեկավարների կոնկրետ գործողությունները:
Տեր-Պետրոսյանը հրաշալի հասկանում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի նկատմամբ իր առավելությունները. հռետորական ձիրք, հզոր խարիզմա, զանգվածի առաջնորդման ունակություն, բայց ամենակարևորը` ցանկացած պարագայում ծրագրավորված և հետևողական գործողություններ: Տեր-Պետրոսյանը ծրագրավորված էր գործում անգամ այն ժամանակ, երբ Կոնգրեսին տանում էր դեպի մարգինալացում և անփառունակ ու դժգույն վախճանի: Նա պարզ տեսնում է, որ Հովհաննիսյանի սկսած շարժումը նման է օվկիանոսի կենտրոնում փոթորիկի բերանն ընկած մի նավակի, որի նավապետը չգիտի` ինչպես փրկվել հսկա ալիքների երախից ու ափ ելնել: Բայց տեսնելով հանդերձ` նրան օգնել չի ցանկանում:
Օգնությունն, իհարկե, միակողմանի չի լինում: Հովհաննիսյանն այս ընթացքում ոչ մի բանով ցույց չի տվել, որ կոնկրետ Տեր-Պետրոսյանի օգնության, խորհրդատվության կարիքն զգում է: Նա բանակցեց նախագահական ընտրությունները բոյկոտած բոլոր ազդեցիկ ուժերի ղեկավարների հետ, բացի այլևս նախկին ՀԱԿ-ի ղեկավար Տեր-Պետրոսյանից, այսինքն այն մարդուց, ումից, թերևս ամենաշատ բանն ուներ սովորելու և ստանալու: Որովհետև ի տարբերություն մյուսների, վերջինս գործնականորեն է ապացուցել` ինչպես կարելի է զանգվածին հանել փողոց, հրապարակներ և այնտեղ պահել ուղիղ 4 տարի, ինչպես կարելի է չափ տալ ու կառավարել զանգվածի գիտակցությունն ու վարքագիծը: Հովհաննիսյանը թերևս կարծում է, որ եթե փորձի կոնտակտի մեջ մտնել Տեր-Պետրոսյանի հետ, ինչպես, ասենք Գագիկ Ծառուկյանի դեպքում էր, անուղղակիորեն խոստովանելու է, որ չգիտի` «ինչ անելու, ինչպես անելու և ումով անելու» հարցերի պատասխանը, այսինքն՝ չգիտի նավակը ափ հանելու ճանապարհն ու միջոցները: Մյուս կողմից՝ Հովհաննիսյանը հիմա փորձում է գրավել այն դաշտը, որն իր ետևից թողեց նախկին ՀԱԿ-ը և անձամբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Ի սկզբանե առաջին նախագահի հետ նրա «կռիվը» հենց այս կարգավիճակը նվաճելուն էր ուղղված: Դիրքային այդ պայքարում հաղթել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, և նա հիմա ուզում է վայելել այն, ինչ ձեռք է բերել հանգամանքների բերումով:
Բայց մյուս կողմից՝ Տեր-Պետրոսյանն ինքը շարժմանը միանալու ցանկություն չունի: Առաջինը նա հայտարարեց, որ դրան կմիանա միայն գործողություններ տեսնելուց հետո` պարզ հասկացնելով, որ այս շարժումն առայժմ ղեկավարվում է ընդամենը էմոցիոնալ անհրաժեշտ ֆոնի ապահովման շնորհիվ, որն էֆեկտիվ կարող է լինել միմիայն իրականության ռացիոնալ գնահատման և սառը քաղաքական հաշվարկների ու ենթատեքստային ծրագրերի վրա:
Բայց շարժումից նրա այս ինքնաօտարման հիմնական պատճառը դա չէ: Նա կարծես Րաֆֆուն փորձում է ասել. պատվիրել ես այդ քաշը, հիմա բարի եղիր բարձրացրու` ըստ էության սկսված այս շարժումն անցկացնելով հենց Հովհաննիսյանի անձի պրիզմայով: Եվ որպեսզի ապացուցի իր հետ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և ՀԱԿ-ի հետ «Ժառանգության» անհամեմատելիությունը, նա լուռ ու սառասրտորեն հետևում է, այս շարժման` արդեն ուրվագծվող դանդաղ մահվանը:
Մինչդեռ հիմա իրականությունը բոլորովին այլ է: 2008-ին շարժումը հիրավի Տեր-Պետրոսյանինն էր, որպես լիդերի. նա էր առաջ տանում համաժողովրդական շարժումը և դրա սիրտն ու հոգին էր: Դա անձնակենտրոն շարժում էր, որը ամրապնդվում ու դրսևորվում էր «Լևոն` նախագահ» վանկարկումների միջոցով: 2013-ին` Րաֆֆի Հովհաննիսյանն է, որպես լիդեր, շարժմանը. դրա համար էլ հիմա ոչ թե «Րաֆֆի` նախագահ» են վանկարկում, այլ` «Հայաստան»:
Արևմտյան քաղաքական մշակույթի և աշխարհըմբռնման կրողը լինելու հանգամանքը Րաֆֆի Հովհաննիսյանին բավականաչափ խորաթափանցություն տվեցին շարժումը հրապարակային մակարդակով իր անձից դուրս դնելու համար: Բայց միայն հրապարակային մակարդակով: Որովհետև ակնհայտ է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի պոտենցիալն օգտագործելուց հրաժարվելը, այլ քաղաքական ուժերի ֆոնին նրա գործոնի միտումնավոր անտեսումն ավելի շատ խոսում է ամբիցիաներին, անձնական վերաբերմունքին տուրք տալու մասին, որը ցանկացած դեպքում բավարարվում է շարժման արդյունավետության հաշվին: Մինչդեռ քաղաքացիականությունը հիմա միակ զոհասեղանն է, որին իմաստ ունի դնել առաջին հերթին հենց մասնավոր շահը, ամբիցաներն ու հետաքրքրությունները. քաղաքացիականության գաղափարի համատեքստում դրանք անհամատեղելի կատեգորիաներ են:
Նույնը վերաբերում է նաև Տեր-Պետրոսյանին, ով դեռ 2008-ին առաջարկում էր իրեն ընդունել որպես «ավազակապետական ռեժիմը» տապալելու գործիքի, իսկ 2011-ին պնդում էր, թե պատրաստ է միանալ այն ուժին, որը կկարողանա գրավել իրենց տեղը և առաջնորդել իշխանափոխության հանաժողովրդական գործընթացը: Հիմա այդ ուժը՝ լավ թե վատ, կա, բայց չկա դրանում Տեր-Պետրոսյանի մասը: Վերջինս պարզապես չի կարողանում համակերպվել այն մտքի հետ, որ արդեն իր հերթն է միանալու մի շարժման, որտեղ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի, «Ժառանգության», որևէ այլ քաղաքական ուժի գործոնը երկրորդական է և որտեղ քաղաքական ուժերից ու գործիչներից ընդամենը մեկ բան է պահանջվում. ճիշտ հունավորել ու նպատակային դարձնել ինքնաբուխ այս շարժումը: Չկա այն ըմբռնումը, որ դրան միանալով ոչ թե որևէ այլ մեկին, այլ իր իրավունքների հարգման պահանջով հրապարակ դուրս եկած հասարակությանն է ծառայություն մատուցվելու:

They're Not Ready for Sacrifices
The first president, Levon Ter-Petrosyan, doesn’t want to join the social movementthat started after the presidential elections. Although he announced that Raffi Hovannisian actually won, he also added that he has no desire to join the movement, so long as he did not see a concrete plan of action put forth by the movement's leaders.
Ter-Petrosyan perfectly understands his own advantages: rhetorical inclinations, great charisma, ability to lead the massesand more importantly, planned, consistent actions under any circumstances. Ter-Petrosyan's actions were planned even when he was leading the Armenian National Congress toward marginalization and an inglorious end. He clearly sees that Hovannisian's movement is like a boat on the ocean during the storm, and the captain doesn’t know how to overcome the giant waves and reach the coast. But seeing all that, he doesn’t want to help him.
The help surely can't be one-way. Hovannisian hasn'tdemonstrated in any way that he specificallyneeds Ter-Petrosyan's support and consultation. He negotiated with the leaders of all the influential powers that boycotted the presidential elections except Ter-Petrosyan, the person he probably has the most to learn from and obtain. Unlike others, Ter-Petrosyan realistically proved how to gather people in the streets and squares and keep them there for four years non-stop, and how to form and control people's consciousness and behavior. Hovannisian probably thinks that if he tries to contact Ter-Petrosyan, as he did Gagik Tsarukyan, he would indirectly admit that he doesn’t know what to do and how to do it, thus he doesn’t know what measures to take to reach land. ButHovannisian is trying to occupy the field that the Armenian National Congress and Ter-Petrosyan left. Initially the aim of his "fight" with the first president was to gain this status. Hovannisian won that battle and now he wants to enjoy what he has.
But the main reason for Ter-Petrosyan's self-imposed isolation from the movement is different. It's as if he's trying to tell Raffi that"you wanted that weight, now carry it,"displaying this movement through the prism of Hovannisian'spersona. And in order to prove the incomparability between him and Hovannisian as well as the Armenian National Congress and the Heritage Party, he is silently watching signs of this movement'sslow death.
Meanwhile, the situation is completely different. The 2008 movement belonged to Ter-Petrosyan as a leader; he was the heart and soul of the nationwide movement and was at the forefront. It was an egocentric movement, which was strengthened and demonstrated by the chant, "Levon is President." In 2013,Hovannisian is the leader, and nowpeople are chanting "Armenia" instead of "Raffi is President."
As the bearer of western political culture, Hovannisian had enough acumen to put the movement beyond himselfon a public level, but only on that level. Because it is obviousthat the refusal to use Ter-Petrosyan's potential and intentionally disregarding the role of other political forces demonstrates his ambition and gained respect for his position, which he hasdue to the effectiveness of the movement. Meanwhile, personal interests and ambitions should be put aside for the sake ofcivil rights, since they are incompatible.
The same holds true for Ter-Petrosyan as well, who wanted to use him as a tool for overthrowing the "plutocratic regime" in 2008 and claimed in 2011 that he was ready to join any force that could lead the nationwide movement of regime change. Now that force, good or bad,exists, but without Ter-Petrosyan's participation.He just can’t accept the idea that now it is his turn to join the movement where the role of Hovannisian, Heritage or any other political forceis secondary and only one thing is required of the politicians: to properly lead this spontaneous movement. The understanding isn't there that joining this movementwould mean serving society, whose rights need to be respected.