ԱԺ-ում թեժ քննարկումներ են. սեղանին «Այլընտրանքային ծառայության մասին» օրինագիծն է
Ազգային ժողովում քննարկվում է «Այլընտրանքային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին կառավարության ներկայացրած օրինագիծը:
Ըստ նախագծին` այլընտրանքային զինվորական ծառայության կարող է անցնել ՀՀ այն քաղաքացին, որի կրոնական դավանանքին կամ համոզմունքներին հակասում են միայն զենք կրելը, պահելը, պահպանելը կամ օգտագործելը: Իսկ այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության կարող է անցնել ՀՀ այն քաղաքացին, որի կրոնական դավանանքին կամ համոզմունքներին հակասում է ընդհանրապես զինվորական ծառայություն անցնելը:
Գործող օրենքով` այլընտրանքային զինվորական ծառայության ժամկետը սահմանվում է 36 ամիս, իսկ այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության ժամկետը` 42 ամիս: Կառավարությունն առաջարկում է կրճատել ժամկետները եւ այլընտրանքային զինվորական ծառայության ժամկետ սահմանել 30 ամիս, իսկ այլընտրանքային աշխատանքայինը` 36:
Նախագծով սահմանվում է, որ այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության վայրը որպես կանոն պետք է լինի այլընտրանքային ծառայողի հաշվառման վայրից /հաշվառման վայր չունենալու դեպքում` փաստացի բնակության վայրից/ ոչ ավել, քան 30 կմ հեռավորության վրա: Հակառակ դեպքում այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողին վճարվում է փոխհատուցում, որի չափը եւ վճարման կարգը սահմանում է կառավարությունը:
Նախագիծն ընդունվելու դեպքում այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողին տրվելու է ամսական դրամական բավարարում` մինչեւ 30 հազար դրամի չափով:
Կառավարության կարծիքով` գործող օրենքի էական թերություններից է , որ այլընտրանքային ծառայողների նկատմամբ սահմանվում է զինվորական վերահսկողություն, ինչը հակասում է այլընտրանքային ծառայության համար դիմող բազմաթիվ անձանց կրոնական համոզմունքներին: Ընդ որում, զինվորական վերահսկողություն է սահմանվում ոչ միայն այլընտրանքային զինվորական ծառայության, այլ նաեւ այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության դեպքում: Դրանով պարտադիր զինվորական ծառայության այլընտրանքի հնարավորությունից զրկվում են այն անձինք, որոնց կրոնական համոզմունքները հակասում են ոչ միայն զենք կրելուն, պահելուն կամ գործածելուն, այլ ընդհանրապես զինվորական ենթակայության ներքո ծառայություն անցնելուն:
Պատգամավորներն իրենց ելույթներում բուռն քննարկում էին նախագիծը: ԲՀԿ-ից Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց, որ նախագիծը պետք չէ ընդունել Եվրախորհրդի ճնշման արդյունքում, եւ պետք է խորհրդարանական լսումներ կազմակերպել: Ըստ Ն. Զոհրաբյանի` եվրոպական երկրներում էլ խնդիրներ կան, եւ նրանք առաջին հերթին թող իրենց խնդիրները լուծեն, հետո միայն Հայաստանին ինչ-որ բան պարտադրեն:
Անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանն էլ, օրինակներ բերելով իր փաստաբանական գործունեությունից, նշեց, որ պետք չէ բանակը համալրել` միայն գլխաքանակը հաշվի առնելով: Նա պատմեց, որ ԱՄՆ-ում ապրած եւ հայերենին վատ տիրապետող մի երիտասարդի հենց «Զվարթնոց» օդանավակայանից տարել են բանակ, ընդ որում` առաջին գիծ: Տղան, որ ԱՄՆ-ի դատարանի կողմից զրկվել էր զենք կրելու իրավունքից, դիրքերում զենք է կրել եւ սպանել իր 5 ծառայակից ընկերներին, իսկ վերջում ինքնասպան է եղել:
Է. Մարուքյանն ասաց, որ նման կերպ գլխաքանակ ապահովելու դեպքում զենք չկրելու համոզմունք ունեցողը բանակում խնդիր է առաջացնելու բոլորիս համար:
Պատգամավորը նշեց, որ պետք է հարգվի նաեւ այն քաղաքացիների իրավունքները, ովքեր իրենց կրոնական համոզմունքներից ելնելով հրաժարվում են զենք կրել: Ըստ պատգամավորի` նման անձանց թիվը մեծ չէ եւ նախագիծն ընդունվելու դեպքում չի կարող ազգային անվտանգության սպառնալիք ստեղծել:

В НС развернулись бурные дебаты: обсуждается законопроект «Об альтернативной службе»
В Национальном Собрании обсуждается представленный правительством законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА «Об альтернативной службе».
Согласно законопроекту, альтернативную военную службу могут проходить те граждане Армении, религиозному вероисповеданию и убеждениям которых противоречит ношение, хранение или использование оружия. Альтернативную трудовую службу могут проходить те граждане РА, вероисповеданиям и убеждениям которых противоречит прохождение военной службы в целом.
По действующему закону срок прохождения альтернативной военной службы составляет 36 месяцев, альтернативной трудовой службы – 42 месяца. Правительство предлагает сократить эти сроки и установить для альтернативной военной службы 30 месяцев, а для альтернативной трудовой службы – 36 месяцев.
Согласно проекту закона, место прохождения альтернативной трудовой службы должно находиться на расстоянии не более 30 км от места регистрации альтеративного служащего (в случае отсутствия места регистрации – от места фактического проживания). В противном случае альтернативному трудовому служащему выплачивается компенсация, размер и порядок выплаты которой устанавливает правительство.
В случае принятия проекта альтернативному трудовому служащему ежемесячно будет выдаваться денежное довольствие в размере до 30 тысяч драмов.
По мнению правительства, одним из существенных недостатков действующего законодательства является то, что в отношении альтернативных служащих устанавливается военный контроль, что противоречит религиозным убеждениям многочисленных лиц, обращающихся для прохождения альтернативной службы. При этом военный контроль устанавливается не только в случае альтернативной военной службы, но и альтернативной трудовой службы. В результате возможности прохождения обязательной альтернативной военной службы лишаются лица, религиозным убеждениям которых противоречит не только ношение или использование оружия, но и в целом прохождение службы в военном подчинении.
В парламенте развернулось бурное обсуждение проекта. Депутат фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян отметила, что не следует принимать проект под давлением Совета Европы, необходимо организовать парламентские слушания. По словам депутата, в европейских странах имеются определенные проблемы, поэтому пусть они сперва решат их, а потом уже навязывают что-либо Армении.
Независимый депутат Эдмон Марукян, приведя примеры из своей адвокатской деятельности, заметил, что не стоит пополнять армию только ради ее численности. Марукян привел случай, когда живший в США и плохо владевший армянским языком молодой человек прямо из аэропорта «Звартноц» был отправлен в армию, причем на переднюю линию. Парень, который американским судом был лишен права носить оружие, на позициях, имея при себе автомат, убил пятерых сослуживцев, а потом покончил с собой.
По словам депутата, в случае пополнения армии подобными способами лица, чьим убеждениям противоречит ношение оружия, создадут для всех нас проблемы.
Эдмон Марукян также отметил, что необходимо уважать права тех, кто в силу своих религиозных убеждений отказывается носить оружие. Таких людей немного, и в случае принятия законопроекта угроза национальной безопасности не возникнет, добавил независимый депутат.