ԲՀԿ-ն էթիկայի հանձնաժողովից հետ կկանչի՞ իր անդամին
Ազգային ժողովն այսօր սկսեց իր աշխատանքները: Այս նիստին եւս ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորները չէին մասնակցում:
Այսօր 52 կողմ, 32 դեմ, 2 ձեռնպահ ձայներով ընդունվեց «ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱԺ պատգամավորներ Դավիթ Հարությունյանի եւ Արփինե Հովհաննիսյանի ներկայացրած օրենքի նախագիծը, ըստ որի՝ որոշակի լիազորություններ է տրվում ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովին, մասնավորապես՝ անհարգելի բացակայությունների դեպքում պատգամավորներին «պատժելը»:
Նախագծին դեմ են քվեարկել ԲՀԿ, «Ժառանգություն» եւ ՀՅԴ խմբակցությունների պատգամավորները:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար, պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարեց, թե իրենք չեն ցանկանում «քաղաքական մահակի» դերում տեսնել ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովին: Պատգամավորը նշեց, որ շատ հնարավոր է ԲՀԿ-ն դադարեցնի իր աշխատանքները էթիկայի հանձնաժողովում, ինչին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն այսպես արձագանքեց. «Շատ խիստ եք»:

ППА отзовет своего члена из комиссии по этике?
Национальное Собрание сегодня продолжило работу. Фракция Армянского национального конгресса не присутствовала и на сегодняшнем заседании.
Парламент 52-мя голосами «за», 32-мя – «против» и при двух воздержавшихся принял представленный депутатами Давидом Арутюняном и Арпине Ованнисян законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон «Регламент НС», согласно которому комиссии по этике НС предоставляются определенные полномочия, в частности, право «наказывать» депутатов в случае их неуважительного отсутствия.
Фракции «Процветающая Армения», «Наследие» и АРФ Дашнакцутюн проголосовали против законопроекта.
Секретарь фракции ППА Наира Зограбян заявила, что они не хотят видеть комиссию по этике в роли «политической дубины». В ответ спикер НС Овик Абрамян заметил: «У Вас очень строгий подход».