Հանրապետական կուսակցությունը մշակութային ցեղասպանություն է իրականացնում Երևանում
Նախօրեին օրինախախտները նորից ներխուժել են Վիշապների այգի, որը ամիսներ շարունակ Նոր Նորքի բնակիչների կողմից պաշտպանվում և խնամվում է։ Սկսել են ցանկապատել այգին, որտեղ գտնվում են վիշապաքարեր։ Այն բարեկարգվել է ՀՀԿ կողմից։
Հաշվի առնելով բնակիչների հուսահատ պայքարը նման կերպով ոտնահարելու գործելաոճը, հարուցված քրեական գործի ու դատական հայցի անտեսումը, ինչպես նաև թե տեղական և թե հանրապետական իշխանությունների, ՀՀ մշակույթի և հատկապես բնապահպանության և մյուս նախարարությունների թողտվությունը՝ «Մենք ենք այս քաղաքի տերը» նախաձեռնությանը ոչինչ չի մնում, քան հայտարարել, որ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը մշակութային ցեղասպանության է իրագործում Երևան քաղաքում։
Ոչնչավում են մշակութային նշանակության բազմաթիվ հանրային տարածքներ, այդ թվում՝ Ուսանողական այգին (Աբովյան փ.), քանդակագործ Չուբարյանի արվեստանոցը (Նալբանդյան փ.), Վիշապների պուրակը (Գայի պող.) և այլ հանրային գոտիներ։
Երևանի ոչնչացված և այժմ ոչնչացվող հանրային տարածքը հետ վերադարձնելու փոխարեն՝ նոր գլխավոր ճարտարապետի կողմից անիմաստ և թանկարժեք գմբեթներ են նախագծվում Երևանի հրապարակի կենտրոնում, որն էլ ավելի է կաթվածահար անելու մեր քաղաքում մարդու կենսական միջավայրը։
Այս ամենն ուղղված է Հայաստանի քաղաքացու դեմ և հետապնդում է մշակութային շերտերի ոչնչացման նպատակ։ Որպես կառավարող ուժ` ՀՀԿ-ն և նրա ղեկավար կազմը ուղղակի քաղաքական պատասխանատվություն է կրում Երևանի մշակութային ժառանգության ոչնչացման համար։
«Հետք». հենց նոր խմբագրություն զանգահարած բնակիչներն ահազանգեցին, որ այս պահին Վիշապների այգում հատվում են ծառեր:

РПА осуществляет в Ереване культурный геноцид
Накануне нарушители закона вновь ворвались в сквер камней-драконов (вишапакар), за которым в течение многих месяцев ухаживали жители общины Нор Норк. В свое время сквер был благоустроен Республиканской партией Армении.
Учитывая действия, направленные против отчаянной борьбы жителей общины, игнорирование возбужденного уголовного дела и судебного иска, а также попустительство местных и республиканских властей, нескольких министерств, в том числе культуры и экологии, инициативе «Мы – хозяева этого города» не остается ничего другого, как заявить, что Республиканская партия Армении осуществляет в Ереване культурный геноцид.
Уничтожаются многочисленные общественные территории культурного значения, в том числе Студенческий сад (ул.Абовяна), мастерская скульптора Гукаса Чубаряна (ул.Налбандяна), сквер камней-драконов (пр.Гая) и другие общественные зоны.
Вместо того, чтобы вернуть уже уничтоженные и уничтожаемые в настоящее время общественные территории, новый главный архитектор столицы проектирует на центральной площади Еревана бессмысленный и дорогостоящий «купол», который нанесет еще больший ущерб жизненной среде человека в нашем городе.
Все это направлено против граждан Армении и преследует цель уничтожить культурные пласты. РПА как правящая сила и ее руководящий орган несут прямую политическую ответственность за уничтожение культурного наследия Еревана.
Инициатива «Мы – хозяева этого города»
P.S. Только что в редакцию «Hetq»-а позвонили жители Нор Норка и сообщили о том, что в настоящий момент в сквере камней-драконов вырубаются деревья.