ԱԺ-ն սկսեց աշխատանքները. «Ով ուզում է նախագահ ընտրվի, թող սպասի 2018 թվականին»
Այսօր Ազգային ժողովը մեկնարկեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Գրանցվել են 98 պատգամավոր: Ընդդիմության ներկայացուցիչները, օգտագործելով ԱԺ կանոնակարգ օրենքով ընձեռված հնարավորությունը, հանդես եկան հայտարարություններով:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ԱԺ-ի 4-օրյա նիստերի օրակարգն իրականությանն չառնչվող հարցերով է ծանրաբեռնված` չանդրադառնալով ընտրություններից հետո առաջացած այն իրավիճակին, որն առկա է «մարդկանց սրտերում, հոգիներում եւ տներում»:
«Առաջարկում եմ հատուկ ընթացակարգով խորհրդարան հրավիրել ԿԸՀ նախագահին, որպեսզի քննարկվի խայտառակ ընտրությունների արդյունքում ստեղծված պայթյունավտանգ իրավիճակը եւ չհաստատվի խայտառակ ընտրությունների արդյունքները»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանը շնորհավորեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանին` ՀՀ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
Զարուհի Փոստանջյանն էլ շնորհավորեց ժողովրդին` հաղթանակի կապակցությամբ: Դրանից հետո կարճ ելույթով հանդես եկավ նաեւ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գալուստ Սահակյանը:
«Ես հասկանում եմ մեր գործընկերներին: ՀՀ նախագահ ընտրվել է Սերժ Սարգսյանը: Ես գիտեմ մի բան` չարի վերջը գալու է, քիչ չարություն արեք»,-ասաց Գ. Սահակյանը:
Արձագանքեց նաեւ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը. «Ով ուզում է նախագահ ընտրվի, թող սպասի 2018 թվականին»:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն էլ հայտարարեց, որ խմբակցություններից թող կազմվեն 3-4 հոգանոց խմբեր եւ քննարկեն հետընտրական վիճակը: Հ. Աբրահամյանն ասաց, որ իրենք հարգում են 500 հազարից ավել այն ընտրողներին, ովքեր ձայն են տվել Րաֆֆի Հովհաննիսյանին եւ հորդորեց նրանց հարգել նաեւ 800 հազարից ավելի ընտրողներին, որոնք քվեարկել են Սերժ Սարգսյանի օգտին: «Բոլորս էլ գիտենք, որ դա Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ձայները չեն, դրանք ընդդիմության ձայներն են»,-ասաց ԱԺ նախագահը:
Ռուբիկ Հակոբյանը պատրաստակամություն հայտնեց մասնակցել ԱԺ նախագահի առաջարկած քննարկումներին եւ նա էլ զարմացավ, թե ինչպես եղավ, որ մեծամասնությունն ընտրեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, սակայն ընտրված նախագահ հայտարարվեց Սերժ Սարգսյանը:
Նշենք, որ ՀԱԿ խմբակցությունն այսօր չի մասնակցում քառօրյա նիստերի աշխատանքներին, իսկ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ դեմ է քվեարկելու օրենքի բոլոր նախագծերին` արտահայտելով իր դժգոհությունը:

Вице-спикер НС: «Кто хочет стать президентом, пусть подождет до 2018 года»
Сегодня начало работу очередное четырехдневное заседание Национального Собрания РА. Представители парламентской оппозиции, воспользовавшись возможностью, предоставленной законом «Регламент НС», выступили с заявлениями.
Депутат фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян отметил, что повестка четырехдневного заседания загружена не имеющими отношения к действительности вопросами и не затрагивает ситуацию, сложившуюся в стране после выборов.
«Предлагаю пригласить в парламент председателя ЦИК, чтобы обсудить взрывоопасную ситуацию, сложившуюся в стране после безобразных выборов и не утверждать их результаты»,- сказал Н.Пашинян.
Представитель фракции «Наследие» Рубен Акопян поздравил Раффи Ованнисяна с избранием президентом РА, а его коллега по фракции Заруи Постанджян поздравила с победой армянский народ.
После этого слово взял депутат фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян, который заявил следующее: «Я понимаю наших коллег. Президентом РА избран Серж Саргсян. Я знаю одно: злу всегда приходит конец. Делайте зла меньше».
Высказался и вице-спикер НС, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов. «Кто хочет стать президентом, пусть подождет до 2018 года»,- заявил он.
Глава парламента Овик Абрамян предложил фракциям сформировать группы из 3-4 человек для обсуждения поствыборной ситуации. Спикер заявил, что они уважают свыше 500 тысяч избирателей, которые голосовали за Раффи Ованнисяна, но пусть и они проявляют уважение к свыше 800 тыс. избирателей, которые голосовали в пользу Сержа Саргсяна.
Рубен Акопян выразил готовность принять участие в предложенных спикером обсуждениях. Вместе с тем он с удивлением заметил: большинство голосовало за Раффи Ованнисяна, однако избранным президентом объявлен Серж Саргсян.