Ս. Սարգյանը չկարողացավ ստանալ «իր երազած լեգիտիմությունը». Ն. Փաշինյան
Ընտրություններից հետո Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, ստեղծվեց քաղաքական նոր իրավիճակ, որն ունի իր առանաձնահատկությունները:
Թվում էր, թե հայաստանյան ընտրությունների արդյունքներով` քաղաքականության մեջ ձևավորվել է միաբևեռ համակարգ, որի գլխին պետք է կանգնած լինի Ս. Սարգսյանը, ասում է Ն. Փաշինյանը, բայց տեղի ունեցավ «աննախադեպ մի բան»:
Նրա խոսքով` ձևավորվեց քաղաքական պայքարի երկրորդ ժողովրդկան բևեռը` ի դեմս Ր. Հովհաննիսյանի:
«Երկու բևեռները» միմյանց հետ հարաբերակցությունում ունեն և հաջողություն, և անհաջողություն` ասում է Ն. Փաշինյանը: Ս. Սարգսյանի հաջողությունը, նրա խոսքով, այն է, որ դեռևս շարունակում է մնալ իշխանության ղեկին, իսկ անհաջողությունը, որ չկարողացավ ստանալ «իր երազած լեգիտիմությունը և շրջել մարտի 1-ի արյունալի էջը»:
Ժողովրդի հաջողությունն այս նախագահական ընտրություներում Ր. Հովհաննիսյանին դե ֆակտո ընտրելն էր ՀՀ նախագահ», մնում է դե յուրե արձանագրել այդ հաղթանակը` ասում է Նիկոլ Փաշինյանը:
Երեկ Ր. Հովհաննիսյանն է ընդունել Ս. Սարգսյանին իր աշխատասնյակում, որովհետև ՀՀ նախագահական նստավայրն արդեն գործող նախագահինը չէ` հայտարարեց Ն. Փաշինյանը:

At today’s Freedom Square rally, Nikol Pashinyan told the crowd that the February 18 presidential election has created a new political reality in Armenia.
The firebrand HAK activist, said that contrary to the regime’s wishes to guarantee a uni-polar political system in Armenia, headed by Serzh Sargsyan, something unprecedented had occurred instead.
Pashinyan argued that while Sargsyan has maintained his grip on power, he hasn’t secured the legitimacy that he so longs for and that he hasn’t been able to turn the bloody page of March 1, 2008.
The people have de facto elected Raffi Hovannisian as their next president. It remains to transform this victory into a legally binding one.
“Yesterday, at the Presidential Palace it was Raffi Hovannisian who received Serzh Sargsyan, and not the other way around. Sargsyan is no longer the acting president,” Pashinyan exclaimed.