Ս. Սարգյանը չկարողացավ ստանալ «իր երազած լեգիտիմությունը». Ն. Փաշինյան
Ընտրություններից հետո Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, ստեղծվեց քաղաքական նոր իրավիճակ, որն ունի իր առանաձնահատկությունները:
Թվում էր, թե հայաստանյան ընտրությունների արդյունքներով` քաղաքականության մեջ ձևավորվել է միաբևեռ համակարգ, որի գլխին պետք է կանգնած լինի Ս. Սարգսյանը, ասում է Ն. Փաշինյանը, բայց տեղի ունեցավ «աննախադեպ մի բան»:
Նրա խոսքով` ձևավորվեց քաղաքական պայքարի երկրորդ ժողովրդկան բևեռը` ի դեմս Ր. Հովհաննիսյանի:
«Երկու բևեռները» միմյանց հետ հարաբերակցությունում ունեն և հաջողություն, և անհաջողություն` ասում է Ն. Փաշինյանը: Ս. Սարգսյանի հաջողությունը, նրա խոսքով, այն է, որ դեռևս շարունակում է մնալ իշխանության ղեկին, իսկ անհաջողությունը, որ չկարողացավ ստանալ «իր երազած լեգիտիմությունը և շրջել մարտի 1-ի արյունալի էջը»:
Ժողովրդի հաջողությունն այս նախագահական ընտրություներում Ր. Հովհաննիսյանին դե ֆակտո ընտրելն էր ՀՀ նախագահ», մնում է դե յուրե արձանագրել այդ հաղթանակը` ասում է Նիկոլ Փաշինյանը:
Երեկ Ր. Հովհաննիսյանն է ընդունել Ս. Սարգսյանին իր աշխատասնյակում, որովհետև ՀՀ նախագահական նստավայրն արդեն գործող նախագահինը չէ` հայտարարեց Ն. Փաշինյանը:

Н.Пашинян: «Серж Саргсян не сумел получить легитимность, о которой мечтал»
После выборов сложилась новая политическая ситуация, которая имеет свои особенности, считает оппозиционный депутат Национального Собрания Никол Пашинян.
По его словам, в результате выборов в политике сформировалась однополюсная система, во главе которой должен был стоять Серж Саргсян, но произошло «нечто беспрецедентное» - сформировался второй народный полюс политической борьбы в лице Раффи Ованнисяна.
Успех Сержа Саргсяна заключается в том, что он пока продолжает оставаться у руля власти, а его неудача в том, что «он не сумел получить легитимность, о которой мечтал, и перевернуть кровавую страницу 1 марта», отметил Н.Пашинян.
По словам депутата, успех народа на прошедших президентских выборах – это де-факто избрание Раффи Ованнисяна президентом Армении, и остается зафиксировать эту победу де-юре.
Вчера Раффи Ованнисян принял Сержа Саргсяна в своем кабинете, потому что президентская резиденция уже не принадлежит действующему президенту, заявил Никол Пашинян.