Մարզադպրոցի տնօրենը՝ Արաբկիրի թաղապետի եւ Երեւանի ավագանու անդամի «խուժանության մասին»
«Հետքի» խմբագրություն է դիմել Արաբկիր վարչական շրջանի «Խաղերի մարզադպրոց»-ի տնօրեն Աշոտ Ղարագյոզյանը եւ պատմում է ՀՀ նախագահի ընտրություններով պայմանավորված իրեն կատարվածը, մասնավորապես՝ «Արաբկիրի թաղապետ Հրայր Անտոնյանի եւ Երեւանի ավագանի Արայիկ Մխիթարյանի կատարած խուժանության մասին»:
Աշոտ Ղարագյոզյանը պատմում է.
«Երեկ զանգահարեցին եւ կանչեցին Արաբկիրի Հանրապետական կուսակցության շտաբ: Արաբկիրի թաղապետ Հրայր Անտոնյանը եւ Երեւանի ավագանի Արայիկ Մխիթարյանն էին: Ասացին՝ ինչո՞ւ է Արաբկիրում ընտրությունների ժամանակ Սերժ Սարգսյանը պարտվել, ասացի՝ ես տեղյակ չեմ: Ես ոչ հանձնաժողովի նախագահ եմ եղել, ոչ շտաբի պետ. Ոչ մի բանի համար պատասխանատու չեմ եղել: Մինչ այդ էլ ինձ վրա ոչ մի պարտականություն չէին դրել՝ ձայներ հավաքելու առումով:
Ասում են՝ պետք ա ազատման դիմում գրես, ասում եմ՝ ինչո՞ւ, բա՝ որովհետեւ մենք բոլորս, նախագահը Արաբկիրի ընտրություններում կրվել ենք: Ասում եմ՝ ես ինչ կապ ունեմ, ես ուղղակի իմ աշխատանքներն եմ կատարել մարզադպրոցում:
Ինձ սեռական բնույթի հայհոյանքներ տվեցին, բա՝ մենք քեզ ասում ենք՝ դու պետք ա անպայման դիմում գրես, ազատվես. արդեն քո տեղը մարդ ենք նշանակել, փողն էլ իրա ջեբը դրած ա, մյուս ընտրություններում էդ փողով իրանք ամեն ինչ էլ կանեն, ձայն կբերեն:
Ահավոր վիրավորված եմ, ես առավոտից սրտի պրիստուպներ ունեմ, քանի հատ շտապօգնություն է եկել: Էս ի՞նչ գանգստերություն է, ի՞նչ այլանդակություն է, ո՞վ է տեսել վարչական ղեկավարի, Երեւանի ավագանու անդամի նման խուժան պահվածք, ո՞վ է դրանց վստահել էդ բարձր պաշտոնները:
Դրանց այլանդակ պահվածքը, հայհոյանքները, ուզում էին հարվածել, ինչի՞ համար: Այնտեղ էլի մարդիկ կային, բայց ես նրանց չէի ճանաչում:
Ես ոստիկանություն չեմ դիմել, բայց մամուլով ուզում եմ տեղեկացնել, թե ինչ է եղել, ու նամակ եմ գրել երկրի նախագահին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանին»:
Հ. Գ. Տեւական ժամանակ է՝ մեզ չի հաջողվում կապ հաստատել Հրայր Անտոնյանի եւ Արայիկ Մխիթարյանի հետ:
Լուսանկարն արվել է 2011թ. օգոստոսի 10-ին: Լուսանկարում Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար (լուսանկարն արվելու պահին՝ ղեկավարի տեղակալ) Հրայր Անտոնյանն է Փափազյան փողոցի մայթեզրի կրպակների ապամոնտաժման ժամանակ:

Arabkir Gym School Director: "Local officials want to fire me for not collecting votes for Serzh"
Ashot Gharagyozyan, the director of the “Games Gymnastics Scholl in Arabkir, came to the Hetq office and related what happened to him in the context of the February 18 presidential election.
"Yesterday I received a call from the Republican Party campaign HQ in Arabkir. Those who told me to visit were Hrayr Antonyan, the Arabkir District Leader and Yerevan Municipal Councilman Arayk Mkhitaryan.
They asked me why Serzh Sargsyan lost in Arabkir. I told them I didn’t know. I said I was never the president of the election committee or the head of the local campaign HQ. Thus, I wasn’t responsible for anything. I told them I was never given any responsibility in terms of collecting votes.”
They told me I should write a letter of resignation. I asked why. They said because all of us had lost, the president, in Arabkir. I asked what connection did I have in the matter and that I was only performing my work in the gymnastics school.
They began to hurl sexual expletives at me. They repeated that I would have to write a resignation letter and that my replacement had already been assigned. “We have paid him off,” they said. “With that money in their pocket they will do everything to bring in votes in the next election.”
I am deeply insulted. I’ve had a few heart palpitations since the morning and have called an ambulance several times. What type of gangsterism is this? What perversion? Who has ever witnessed a government official, a member of the Yerevan Council, act in such a manner? Who saw fit to appoint him to such a post?
There curses and awful behavior...They wanted to strike me. For what? There were others present as well bit I didn’t know them.
I won’t go to the police. But I want to tell what happened through the press. I have written a letter to the president and the human rights defender."
P.S. We have tried to contact Hrayr Antonyan and Arayik Mkhitaryan, but to no avail.
(The above photo was taken on August 10, 2011. It shows Hrayr Antonyan, the Arabkir Deputy District Head at the time, on Papazyan Street directing the dismantling of sidewalk kiosks.)