Ժամը 13-ին Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կհայցի «ժողովրդի հավանությունը՝ հերթական և առաջիկա քայլերի վերաբերյալ»
«Ժամը 13-ին եթե հարգարժան պարոն Սարգսյանը չգա հրապարակ, եթե իրենք հետաձգեն իրենց արդեն նախատեսված հանրահավաքը, ես ժամը 13-ին արդեն իմ տեսակետը կներկայացնեմ ժողովրդին, կհայցեմ ժողովրդի հավանությունը՝ հերթական և առաջիկա քայլերի վերաբերյալ»,- այս առավոտ «Հետքին» ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նա իր համակիրների հետ քայլում էր Ազատության հրապարակում, նրան մոտենում էին տարբեր մարդիկ, բարևում և իրենց զորակցությունը հայտնում:
Գիշերը Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մի քանի ժամով բացակայել է Ազատության հրապարակից, սակայն հրապարակում ողջ գիշեր դրոշի մոտ կանգնած երիտասարդներ են եղել:
«Սա ցույց է տալիս, որ մեր պայքարը ոչ միայն Հայաստանի ժողովրդի մեծամասնության քվեի համար է, որ փետրվարի 18-ին տրվեց հանուն հայրենիքի, այլ այն, որ որակ կա, որ պատրաստ է՝ անկախ եղանակից և նաև երկրի իշխանությունը ժողովրդին վերադարձնելու համար կանգնել դրոշակի մոտ և ապահովել հրապարակը և հրապարակի իրավունքը»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Երեկվա հանրահավաքում նա ասել էր, որ լավ կլինի՝ Սերժ Սարգսյանը գա Ազատության հրապարակ և իշխանությունը հանձնի ժողովրդին: «Իրենք էլ մարդ են, իրենք շատ լավ գիտակցում են ՀՀ ողջ տարածքում ստեղծված աննախադեպ իրավիճակը, հասկանում են, որ պայթյունավտանգ է, հասկանում են, որ ժողովուրդը հաղթել է, և դա ոչ միայն իմ հարցն է, առաջին հերթին ժողովրդի հարց է և նաև իրենց հարցն է»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Ժառանգության» անդամ Դավիթ Սանասարյանը ևս գիշերը եղել էր Ազատության հրապարակում: Նա նշեց, որ տարբեր ժամերի տարբեր թվով մարդիկ են եղել: Շատ մարդիկ գնացել են տուն, որ առավոտյան վերադառնան հրապարակ:
Հարցին, թե որքանո՞վ է իրատեսական ու սպասելի, որ Սերժ Սարգսյանը կգա հրապարակ և իշխանությունը կփոխանցի ժողովրդին, եթե ընդունել է, տեղական դիտորդների պնդմամբ, կեղծված ընտրությունների արդյունքները՝ Դավիթ Սանասարյանը պատասխանեց, որ հիմա կոնկրետ պրոցես է ընթանում, և ամենակարևոր դիտորդը՝ Հայաստանի ժողովուրդը, ասել է, որ Սերժ Սարգսյանը չի ընտրվել:
«Ընտրական հեղափոխությունը տեղի է ունեցել: Հիմա Հայաստանի ժողովուրդը այս հրապարակում ամրագրելու է իր հեղափոխությունը, իր ընտրության տերն է կանգնելու, ու Սերժ Սարգսյանը թող մտածի»,- ասաց «Ժառանգության» անդամը:
Նա իշխանությունը ժողովրդին փոխանցելը համարում է շատ լավ առիթ, որով Սերժ Սարգսյանը կարող է «պատմության մեջ գրվել»:
«Ուղղակի ճիշտ կանի, որ գնա ժողովրդին ընդառաջ»,- ասաց Դավիթ Սանասարյանը: Նա հավելեց, որ մշակվում է մարտավարություն այն դեպքի համար, եթե Սերժ Սարգսյանը «ոչ ճիշտ» քայլ անի: Նրա խոսքով՝ մարտավարությունը մշակվում է ժողովրդի տրամադրության, ցանկության հետ:

В 13 часов Раффи Ованнисян попросит у народа согласия на осуществление ближайших шагов
«Если в 13 часов уважаемый господин Саргсян не придет на площадь, если они перенесут намеченный здесь митинг, то я в 13 часов представлю народу свою точку зрения и попрошу его согласия на осуществление очередных и ближайших шагов»,- сказал сегодня утром в беседе с «Hetq» лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян.
Вместе со своими сторонниками он прогуливался по площади Свободы, к нему подходили люди, здоровались, выражали свою поддержку.
Ночью Раффи Ованнисян несколько часов отсутствовал с площади Свободы, но молодежь неотлучно находилась возле флага.
«Это свидетельствует о том, мы ведем борьбу не за голоса большинства народа Армении, который 18 февраля проголосовал за свою родину. Люди готовы, невзирая на погоду, стоять рядом с флагом в том числе ради возвращения власти народу»,- сказал Раффи Ованнисян.
На вчерашнем митинге он выразил пожелание, чтобы Серж Саргсян пришел на площадь и передал власть народу. «Они тоже люди, они хорошо понимают, что в стране создалась беспрецедентная ситуация. Понимают, что это взрывоопасная ситуация, понимают, что народ победил, и это не только мой вопрос, это в первую очередь вопрос народа и их вопрос»,- отметил Р.Ованнисян.
Член партии «Наследие» Давид Санасарян тоже всю ночь провел на площади Свободы. На вопрос, насколько реально, что Серж Саргсян придет на площадь и передаст власть народу, если он признал результаты сфальсифицированных, как утверждают местные наблюдатели, выборов, Давид ответил, что сейчас идет конкретный процесс и что самый главный наблюдатель – народ Армении – заявил, что Серж Саргсян не был избран.
«Произошла революция посредством выборов. Сейчас на этой площади народ Армении должен закрепить эту революцию и защитить свой выбор. А Серж Саргсян пусть подумает. Но будет правильнее, если он пойдет навстречу народу»,- сказал представитель «Наследия», добавив, что разрабатывается тактика на тот случай, если Серж Саргсян предпримет «неправильные» шаги. По словам Давида Санасаряна, тактика разрабатывается с учетом настроений и пожеланий народа.