Պարույր Հայրիկյանը որոշել է չդիմել ՍԴ փետրվարի 18-ի ընտրությունները հետաձգելու պահանջով
Հայաստանի նախագահի թեկնածու, հունվարի 31-ին մահափորձի ենթարկված Պարույր Հայրիկյանը չի դիմելու Սահմանադրական դատարան՝ նախագահի ընտրությունները երկու շաբաթով հետաձգելու պահանջով: Այս մասին այսօր լրատվամիջոցներին ասել է թեկնածուի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը։
Այսպիսով, նախագահի ընտրությունները կկայանան փետրվարի 18-ին:
Հիշեցնենք, որ իր դեմ մահափորձից հետո թեկնածուն, համաձայն Սահմանադրության 52-րդ հոդվածի, իրավունք ուներ դիմել ՍԴ՝ ընտրությունները հետաձգելու պահանջով, սակայն, փաստորեն որոշեց չօգտվել իր այդ իրավունքից:
Սահմանադրության 52-րդ հոդվածում ասվում է. «Հանրապետության Նախագահի թեկնածուներից մեկի համար անհաղթահարելի խոչընդոտներ առաջանալու դեպքում Հանրապետության Նախագահի ընտրությունը հետաձգվում է երկշաբաթյա ժամկետով։ Անհաղթահարելի ճանաչված խոչընդոտները չվերանալու դեպքում նշանակվում է նոր ընտրություն, իսկ քվեարկությունն անցկացվում է նշված երկշաբաթյա ժամկետը լրանալուց հետո՝ քառասուներորդ օրը: Մինչև քվեարկության օրը թեկնածուներից մեկի մահվան դեպքում նշանակվում է նոր ընտրություն, իսկ քվեարկությունն անցկացվում է նոր ընտրություն նշանակելուց հետո` քառասուներորդ օրը»։

Паруйр Айрикян не обратится в КС по поводу переноса даты президентских выборов
Кандидат в президенты РА Паруйр Айрикян, на которого 31 января было совершено покушение, решил не обращаться в Конституционный суд с просьбой о переносе на две недели президентских выборов. Об этом СМИ сообщил сегодня адвокат кандидата Левон Багдасарян.
Таким образом, выборы президента Армении состоятся 18 февраля.
Напомним, что после покушения Паруйр Айрикян, согласно ст.52 Конститции РА, имел право обратится в КС с просьбой перенести выборы, но он фактически решил не пользоваться этим правом.
Ст.52 Конституции гласит: "В случае возникновения для одного из кандидатов в Президенты Республики непреодолимых препятствий выборы Президента Республики откладываются на двухнедельный срок. При неустранении препятствий, признанных непреодолимыми, назначаются новые выборы, а голосование проводится на сороковой день после истечения указанного двухнедельного срока".