«Բերմուդյան եռանկյունուց» դեպի քաո՞ս...
Երբ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, ՀՅԴ-ն և Հայ ազգային կոնգրեսը հայտարարեցին այս ընտրություններում նախագահի սեփական թեկնածու չառաջադրելու և առաջադրվածներից ոչ մեկին չպաշտպանելու մասին, ակնհայտ դարձավ, որ հանրապետության առաջին և երկրորդ նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանն առժամանակ լքում են բեմահարթակը:
Քաղաքական գործընթացների ու վերադասավորումների գեներացման կախարդական փայտիկը մնաց բացառապես երրորդ նախագահի՝ Սերժ Սարգսյանի ձեռքին, ով կարողացավ նրանց հաղթել երկուսի համեմատ էլ գրեթե պարտվողական դիրքերից: Այսպիսով, 5 տարի հասարակական-քաղաքական զարգացումները հունավորող, քաղաքական դաշտն ամբողջությամբ եռաբևեռ դարձրած, այսպես կոչված, «նախագահական բերմուդյան եռանկյունին» փլուզվեց, և դրան գոնե նախագահական այս ընտրությունների կտրվածքով փոխարինելու եկավ սերժսարգսյանական միակ «ճառագայթը»:
Ըստ էության, սա բոլորովին նոր, ընդ որում չափազանց քաոսային քաղաքական իրականություն է, քանի որ սերժսարգսյանական այս «ճառագայթը» հավակնում է դաշտը վերադասավորել ոչ թե դասական «իշխանություն-ընդդիմություն», այլ «իշխանություն և մնացածներ» սխեմայով: Որքան կտևի այս իրավիճակը, ինչպես կազդի այն քաղաքական համակարգի վրա, առայժմ դժվար է ասել:
Ամեն ինչ կախված է մեկ հիմնական հանգամանքից. արդյոք նախկին երկու նախագահները ընտրություններից հետո վերստին կմտնե՞ն իշխանության համար կուլիսային մրցակցության մեջ, թե՞ վերջնականապես ազատ թողնելով իրենց այդ հետաքրքրություններն սպասարկող քաղաքական ուժերին՝ նրանց հնարավորություն կտան դառնալու հարաբերականորեն ինքնուրույն խաղացողներ:
Նախագահական ընտրություններին իր թեկնածությունը չառաջադրելու վերաբերյալ Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունն այս իմաստով առավել քան միարժեք էր: Նա խաղից դուրս է գալիս գրեթե վերջնականապես՝ հղում անելով նախագահական մրցավազքի հետ իր տարիքի անհամատեղելիությանը: Սա այն բացատրությունն է, որը հետդարձի, մանևրումների տեղ չի թողնում:
Տեր-Պետրոսյանի հիմնական խնդիրը երկուսն էր: Նախ, նրան չհաջողվեց իր ինքնամեկուսացումն ապահովել բավականաչափ սահուն և անցնցում կերպով, որպեսզի չվնասի իր հոգեզավակը հանդիսացող ՀԱԿ-ի ամբողջականությանը: Եվ հիմա Տեր-Պետրոսյանն ստիպված ուղղակի կողքից հետևում է Կոնգրեսի ինքնափլուզմանը՝ թերևս փորձելով տպավորություն թողնել, որ դա տեղի է ունենում անկախ իր կամքից, և որ անզոր է կանխելու այդ անխուսափելի գործընթացը:
Երկրորդ, նրան չհաջողվեց ժառանգորդ հասունացնել և չհաջողվեց հենց այն պատճառով, որ չկարողացավ ձերբազատվել ՀԱԿ-ում առկա բազմաթիվ հավակնությունների, բաժանարարների զսպման, միավորողի միակ գործոնը լինելու իր կարգավիճակից: Մի կողմից ինքը չցանկացավ, մյուս կողմից իրեն այդ հնարավորությունն ուղղակի չտվեցին: Այդ մթնոլոտում չափազանց դժվար էր նման ժառանգորդ ի հայտ բերելը: Այնպես որ, կարելի է եզրակացնել, որ Տեր-Պետրոսյանը ակտիվ, նախաձեռնողական քաղաքականությունից հեռանում է անվերադարձ:
Ռոբերտ Քոչարյանի առումով ամեն ինչ այնքան էլ պարզ չէ: Իր տված վերջին հարցազրույցում նա առավել քան թափանցիկ ակնարկում է, որ խաղից դուրս է եկել՝ ընդամենը մարտավարական նկատառումներից ելնելով, և որ տանուլ է տվել ոչ թե պատերազմը, այլ ընդամենը ճակատամարտը: Սակայն Քոչարյանի մարտավարության մեջ տեղի է ունեցել մի շատ էական փոփոխություն. ինքը փաստացի հրաժարվում է գործող նախագահի դեմ հետագա առճակատումից և առաջարկում իշխանության՝ միմյանց փոխանցելու, այսպես կոչված, էստաֆետային եղանակը՝ խաղարկելով «երկու ղարաբաղցու» ֆենոմենը:
Անշուշտ, այս փոփոխությունը պայմանավորված է հենց Տեր-Պետրոսյանի, ավելի ճիշտ նրա վերջնական հեռացման մեջ համոզվածության գործոնով: Իր հեռանալով Տեր-Պետրոսյանը Քոչարյանին փոքր-ինչ ազատ շնչելու հնարավորություն է տալիս: Արդեն իսկ պարզ է, որ Սերժ Սարգսյանի դեմ ԲՀԿ-ի չափավոր ճնշումները պայմանավորված էին հենց «երկու ղարաբաղցու» կուլիսային միասնության թիկունքում զգացվող Տեր-Պետրոսյանի շնչառությամբ:
Սակայն ինքնին այն փաստը, որ Քոչարյանը խուսափեց նախագահական աթոռի համար մղվող պայքարում ուղղակիորեն ներգրավվելուց և որ արդեն իսկ չափավոր շանտաժի փոխարեն փորձում է գործածել կոմպրոմիսի մեթոդաբանությունը, թույլ է տալիս եզրակացնել, որ ինքը սերժսարգսյանական իշխանության մեջ իրեն նախկինի պես բավականաչափ ամուր չի զգում՝ իշխանական կոնյուկտուրայում կորցնելով նախկին ազդեցիկ ռեսուրսները:
Այս իմաստով ամեն ինչ կարծես թե սկսում է կախված լինել ոչ թե իրենից, այլ Սերժ Սարգսյանից: Եթե նա որոշում է Քոչարյանին չդիտարկել որպես իշխանության ժառանգորդի, ապա Քոչարյանի վերադարձի հնարավորությունները չափազանց նվազում են, եթե չասենք՝ վերանում են ընդհանրապես: Միակ ճանապարհը, որով փոխանցումավազքով առաջնորդվելու իր առաջարկի վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանից մերժում ստանալու պարագայում կարող է նման փորձ կատարել, մնում է ԲՀԿ-ում արմատական փոփոխություններ կատարելու և իշխանություներից նրա կախվածությունը չեզոքացնելու միջոցով ուղղակիորեն գործընթացի մեջ մտնելը: Բայց դա արդեն դուրս է լինելու «երկու ղարաբաղցու» հայեցակարգից:
Սերժ Սարգսյանի համար «անխոցելի» և միջազգային հանրության կողմից միանշանակորեն ընդունվելիք ընտրությունների անցկացումն անհրաժեշտ է նաև այս իմաստով: 2013-ի ընտրությունները նրա համար, այն էլ էական ու բովանդակային մրցակցության բացակայության պայմաններում, լրջագույն հնարավորություն է՝ վերջապես ստեղծելու իր և միայն իր մոնոլիտ իշխանությունը: Այնպիսի իշխանություն, որտեղ անգամ օլիգարխիան, կորցնելով իշխանության վրա ներգործելու առ այսօր ունեցած ու անխնա շահագործած ռեսուրսը, ինքն է հայտնվում Սերժ Սարգսյանի գերիշխանությունից կախվածության մեջ:
Ըստ էության, նախագահական այս ընտրություններով ի հայտ է գալիս զարգացումների և քաղաքական դաշտի վերաձևման երկու հնարավոր սցենար. քաղաքականություն առանց Քոչարյանի և քաղաքականություն Քոչարյանով: Երկրորդի պարագայում քաղաքական համակարգն անխուսափելիորեն կրկին սկսելու է կատարել Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի շահերի սպասարկման գործառույթը: Առաջինով որոշակի հնարավորություններ են պահպանվելու նոր քաղաքական համակարգ ձևավորելու համար, եթե իհարկե, քաղաքական ուժերը դեռևս վերջնականապես չեն կորցրել ռեաբիլիտացվելու ներուժը:
Այս պարագայում ընտրություններից հետո քաղաքական դաշտում անխուսափելիորեն ինքնահաստատվելու հրամայականի առջև հայտնված քիչ թե շատ գերիշխող ուժերի հիմնական մարտահրավերը մնալու է Սերժ Սարգսյանի՝ քաղաքական դաշտն անապատացնելու քաղաքականության հաղաթահարումը: Մինչդեռ նախագահական ընտրությունները ծաղրածուներին, քաղաքական թոշակառուներին, հավեժ պարտվողներին ու ինքնահաստատման բարդույթից չձերբազատվողներին թողնելով, ընտրությունների ընթացքի վերահսկման գործառույթից փաստացի հրաժարվելով՝ այդ ուժերը չափազանց կարևոր հենման կետ կորցրին:

От “бермудского треугольника” к хаосу?..
Когда партия “Процветающая Армения”, АРФ Дашнакцутюн и Армянский национальный конгресс заявили о том, что на предстоящих президентских выборах не будут выдвигать своих кандидатов и не поддержат ни одного из выдвинутых кандидатов, стало очевидно, что первый и второй президенты Армении – Левон Тер-Петросян и Роберт Кочарян – на время покидают политическую арену.
Волшебная палочка генерации политических процессов и перерасклада сил осталась в руках исключительно третьего президента Сержа Саргсяна, кто сумел их победить, занимая пораженческие по сравнению с обоими позиции. Таким образом, так называемый “президентский бермудский треугольник”, который на протяжении пяти лет направлял общественно-политические процессы и превратил политическое поле в “трехполюсное”, развалился, и на смену ему (во всяком случае в разрезе нынешних президентских выборов) пришел единственный “сержсаргсяновский луч”.
По сути, это совершенно новая, причем крайне хаотичная политическая реальность, поскольку “сержсаргсяновский ”луч” претендует на перерасклад сил в поле не по классической схеме “власть- оппозиция”, а по схеме “власть-остальные”. Как долго сохранится эта ситуация и как она скажет на политической системе, пока сказать трудно.
Все зависит от следующего основного обстоятельства: начнут ли два бывших президента закулисное соперничество за власть после президентских выборов или, предоставив окончательную свободу обслуживающим эти их интересы политическим силам, дадут им возможность стать относительно самостоятельными акторами.
В этом смысле заявление Тер-Петросяна о невыдвижении своей кандидатуры на предстоящих президентских выборах было более чем однозначным. Сославшись на несовместимость своего возраста с президентской гонкой, он практически окончательно вышел из игры.
Тер-Петросян столкнулся с двумя основными проблемами. Во-первых, ему не удалось гладко, без потрясений обеспечить свою самоизоляцию, чтобы не нанести ущерб целостности своего детища – Армянского национального конгресса. И сейчас Тер-Петросян вынужден со стороны наблюдать за саморазвалом АНК, пытаясь создать впечатление, что это происходит независимо от его воли и что он бессилен остановить этот неизбежный процесс.
Во-вторых, Тер-Петросяну не удалось подготовить преемника. И не удалось именно по той причине, что он не сумел избавиться от своего статуса единственного сохраняющего целостность АНК. В этой атмосфере найти преемника было чрезвычайно турдно. Так что можно заключить, что Тер-Петросян безвозвратно уходит из активной инициативной политики.
В случае с Робертом Кочаряном все не так просто. В своем последнем интервью он более чем прозрачно намекнул на то, что вышел из игры только из тактических соображений, и поражение потерпел не в войне, а всего лишь в сражении. Однако в тактике Кочаряна произошло одно существенное изменение: он фактически отказался от дальнейшей конфронтации с действующим президентом и, разыграв феномен “двух карабахцев”, предложил так называемый эстафетный способ передачи власти друг другу.
Это изменение, несомненно, обусловлено его убежденностью в окончательном уходе Тер-Петросяна. Последний своим уходом дал Кочаряну возможность вздохнуть чуть свободнее. Сейчас уже понятно, что умеренное давление на Сержа Саргсяна со стороны партии “Процветающая Армения” было обусловленно именно ощущаемым за спиной закулисного единства “двух карабахцев” дыханием Тер-Петросяна.
Однако тот факт, что Кочарян отказался от непосредственного участия в борьбе за президентское кресло и вместо умеренного шантажа пытается использовать методологию компромисса, позволяет заключить, что в сержсаргсяновской власти второй президент уже не чувствует себя так уверенно, как раньше, поскольку утратил свои былые влиятельные ресурсы во властной конъюнктуре.
В этом смысле все, пожалуй, начинает зависеть не от него, а от Сержа Саргсяна. И если последний решил не рассматривать Кочаряна в качестве наследника власти, то возможности возвращения экс-президента сильно уменьшаются, если не сказать полностью исчезают. Единственный путь состоит в осуществлении радикальных изменений в партии “Процветающая Армения” и ее вовлечении в процесс посредством нейтрализации зависимости ППА от властей. Но это уже выходит за рамки концепции “двух карабахцев”.
Проведение “неуязвимых” и однозначно приемлемых для международного сообщества выборов необходимо Сержу Саргсяну в том числе и в этом смысле. Выборы 2013 года, да еще в условиях отсутствия существенной конкуренции, создадут для него серьезнейшую возможность окончательного сформировать свою и только свою монолитную власть, при которой даже олигархия, утратив нещадно эксплуатируемый ею до сих пор ресурс воздействия на власть, сама окажется в зависимости от сверхвласти Сержа Саргсяна.
Фактически с предстоящими президентскими выборами появятся два возможных сценария развития процессов и передела политического поля: политика без Кочаряна и политика с Кочаряном. Во втором случае политическая система неизбежно начнет вновь выполнять функцию обслуживания интересов Сержа Саргсяна и Роберта Кочаряна. В первом случае сохранятся определенные возможности для формирования новой политической системы, если, конечно, политические силы пока окончательно не утратили возможность для реабилитации.
В этих условиях основным вызовом для преобладающих в большей или меньшей степени сил, которые после выборов неизбежно столкнутся с необходимостью самоутверждения в политическом поле, останется преодоление политики Сержа Саргсяна по опустыниванию политического поля. Между тем эти силы, оставив президентские выборы шутам, политическим пенсионерам, тем, кто вечно терпит поражение и страдает комплексом самоутверждения, и фактически отказавшись от функции контроля за ходом выборов, потеряли чрезвычайно важную для себя точку опоры.