Վրաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը հարուստների ցուցակում է
Վրաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը հարուստ դեսպանների ցանկում է: Ըստ գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի` 2011թ. նրա եկամուտը գոյացել է 22 հազար 574 դոլար աշխատավարձից, 26 միլիոն 136 դրամ երկու անշարժ գույքի վարձակալությունից ստացած վճարից, 175 հազար դոլար եւ 95 հազար եվրո նվիրատվություններից:
Դեսպան Մանուկյանը 2011թ. ունեցել է նաեւ դրամական միջոցներ` 395 հազար դոլար, 192 հազար եվրո, 19 մլն ռուսական ռուբլի: Տարվա ընթացքում դեսպանի դրամական միջոցներն ավելացել են: Համեմատության համար նշենք, որ 2011-ի սկզբին նրա հաշվին եղել է 220 հազար դոլար, 100 հազար եվրո եւ 0 ռուբլի:
Դեսպանի 19 մլն ռուբլին գոյացել է բնակարանի վաճառքից:
Կինը` Արմինե Մանուկյանը, 2011-ին որեւէ եկամուտ չի ստացել, սակայն նրա հաշվին եղել է 140 հազար դոլար` տարեսկզբի 40 հազար դոլարի փոխարեն, 80 հազար եվրո, ինչպես նաեւ 12 մլն դրամ` տարեսկզբի 50 մլնի փոխարեն:
Հովհաննես Մանուկյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ հայտարարագրում նշված գումարի զգալի մասը գոյացել է 2011թ. թանկարժեք բնակարանի վաճառքից: Հարցին, թե որտե՞ղ է գտնվել «թանկարժեք բնակարանը», դեսպանն այսպես պատասխանեց. «Բավարարվենք այնքանով, ինչը հրապարակված է: Թեեւ սա հրապարակային գործչի ճակատագիր է, բայց իրոք հաճույք չի պատճառում, երբ սեփականությանդ վերաբերյալ հրապարակային վերլուծություն է արվում»:
Նա չպատասխանեց նաեւ այն հարցին, թե որտեղից է գոյացել երկու նվիրատվությունների խոշոր գումարները:
Ինչ վերաբերում է գումարի մնացած մասին, ապա, Հովհաննես Մանուկյանի խոսքով, դրանց ծագումը իր եւ ընտանիքի անդամներին պատկանող անշարժ գույքի վարձակալությունից ստացված վարձավճարներն են:

Посол Армении в Грузии – в списке богатых дипломатов
Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Грузии Ованнес Манукян входит в список богатых дипломатов. Согласно его декларации об имуществе и доходах за 2011 г., доход Манукяна образовался за счет зарплаты – 22 тыс. 574 доллара, прибыли от сдачи в аренду недвижимости – 26 млн 136 драмов и пожертвований – 175 тыс. долларов и 95 тыс. евро. В 2011 г. у посла были также денежные средства – 395 тыс. долларов, 192 тыс. евро, 19 млн российских рублей. В течение года денежные средства Ованнеса Манукяна возросли. Для сравнения отметим, что в начале года на его счете было 220 тыс. долларов, 100 тыс. евро и 0 рублей.
Сумма в 19 млн российских рублей образовалась от продажи квартиры. Жена посла Армине Манукян в 2011 г. никаких доходов не имела, однако на ее счете было 140 тыс. долларов (40 тыс. долларов в начале года), 80 тыс. евро и 12 млн драмов (50 млн драмов в начале года). В беседе с «Hetq» Ованнес Манукян сказал, что значительная часть указанной в декларации суммы образовалась от продажи в 2011 г. дорогостоящей квартиры. На вопрос, где находилась эта квартира, посол ответил: «Ограничьтесь тем, что опубликовано. И хотя такова участь публичного деятеля, однако в изучении твоей собственности мало приятного».
Дипломат таже не ответил на вопрос о том, откуда взялись два крупных пожертвования. Что касается остальной суммы, то, по словам Манукяна, она образовалась за счет платежей от сдачи в аренду недвижимости, принадлежащей его семье. Фото со страницы О.Манукяна в Фейсбуке.