Իրաքում ՀՀ դեսպանի՝ «բիզնեսմենին վայել» եկամուտները
2010թ.-ից Իրաքում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը «ԲԱՄՕ» շինարարական ընկերության հիմնադիր եւ նախագահ Մուրադ Մուրադյանն է: Իհարկե, այժմ ընկերության ղեկավարությամբ նա չի զբաղվում, սակայն, լինելով դեսպան, շարունակում է «բիզնեսմենին վայել» եկամուտներ ստանալ:
51-ամյա դեսպանը հարուստ կենսագրություն չունի: Դպրոցն ավարտելուց հետո սովորել է Երեւանի գյուղատնտեսական ինստիտուտի տնտեսագիտության ֆակուլտետում: Աշխատել է ծննդավայր Ծովասար գյուղի սովխոզի գլխավոր տնտեսագետ, հետո ուսումը շարունակել է Մոսկվայի Կ.Ա. Տիմիրյազեւի անվան գյուղատնտեսական ակադեմիայում, իսկ 1992-2010թթ. հիմնադրել ու ղեկավարել է «ԲԱՄՕ» շինարարական ընկերությունը:
Հիշեցնենք, որ 2005թ. կառավարության որոշմամբ մարզահամերգային համալիրը վաճառվել է հենց «ԲԱՄՕ» ընկերությանը:
Ուսումնասիրելով Մուրադ Մուրադյանի՝ 2011թ. գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրը՝ պարզվեց, որ դեսպանը ստացել է 6 մլն դրամի եւ 500 հազար ռուսական ռուբլու եկամուտ, որը գոյացել է շահաբաժնից: Հայտարարագրից այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ դեսպանը մեկ տարի աշխատել է «հասարակական» հիմունքներով, քանի որ աշխատավարձ չի հայտարարագրել:
Ինչ վերաբերում է Մուրադ Մուրադյանի դրամական միջոցներին, ապա նա 2011-ի սկզբին հայտարարագրել էր 25 մլն 400 հազար, իսկ տարեվերջին` 20 միլիոն դրամ, 1 միլիոն 120 հազար դոլար` տարեսկզբի 1 մլն 250 հազար դոլարի փոխարեն, ինչպես նաեւ 12 միլիոն 200 հազար ռուսական ռուբլի` տարեսկզբի 15 միլիոն 600 հազար ռուբլու փոխարեն:
Դեսպանը նշել է նաեւ 7 անուն անշարժ գույք, 4 տարբեր ներդրումներ կամ արժեթղթեր, ինչպես նաեւ 2 իր, որոնց արժեքը 8 մլն դրամից կամ համարժեք արժույթից բարձր է: Հայտարարագրում նշված գույքերը բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի կողմից փակվել է եւ հնարավոր չէ տեսնել:

Посол РА в Ираке получает доходы, "подобающие бизнесмену"
Учредитель и президент строительной компании "БАМО" Мурад Мурадян с 2010 года является Чрезвычайным и Полномочным послом Армении в Ираке. В настоящее время Мурадян не руководит компанией, но, являясь послом, продолжает получать "подобающие бизнесмену" доходы.
У 51-летнего посла Армении в Ираке нет богатой биографии. После школы поступил на экономический факультет Ереванского сельскохозяйственного института, по окончании которого работал главным экономистом в совхозе родного села Цовасар. Затем продолжил учебу в Московской сельскохозяйственной академии им.Тимирязева, а в 1992-2010 гг. основал и руководил строительной компанией "БАМО".
Напомним, что решением правительства РА от 2005 г. Спортивно-концертный комплекс в Ереване был продан именно компании "БАМО".
Согласно декларации об имуществе и доходах Мурада Мурадяна за 2011 г., его доходы составили 6 млн драмов и 500 тыс. российских рублей и образовались за счет прибыли от акций. Мурадян не задекларировал зарплату, поэтому сложилось впечатление, что год он работал на общественных началах.
Что касается денежных средств Мурада Мурадяна, то в начале 2011 г. он задекларировал 25 млн 400, а в конце года – 20 млн драмов, а также 1 млн 120 тыс. долларов вместо 1 млн 250 тыс.долларов в начале года и 12 млн 200 тыс. российских рублей вместо 15 млн 600 тыс. рублей в начале года.
В декларации указано также 7 наименований недвижимости, 4 вида ценных бумаг и 2 предмета, стоимость которых превышает 8 млн драмов или валютного эквивалента этой суммы. Указанная в декларации недвижимость закрыта Комиссией по этике высокопоставленных должностных лиц.