Կուսակցական կոլապս, որտեղ հայտնվել է նաեւ մամուլը
Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Մանվել Սարգսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ նախագահական ընտրություններից առաջ հասարակության համար ստեղծվել է անսովոր վիճակ, եւ շատերը չեն կողմնորոշվել, թե սա ինչ վիճակ է: Այդ է պատճառը, որ տարբեր խոսակցություններ են լինում` ընտրությունները մրցակցայի՞ն են, թե՞ մրցակցային չեն:
«Կան առաջադրված գործիչներ եւ կան գործիչներ, որոնք չեն առաջադրվել, եւ հիմա նրանց թվում է, որ եթե իրենք առաջադրվեին, լրիվ ուրիշ իրավիճակ կլիներ: Այդպես չէ, սովորական վիճակ կլիներ, իսկ հիմա անսովոր է»,- ասում է Մանվել Սարգսյանը:
Ըստ նրա՝ միշտ խոսվել է, որ Հայաստանում արդար ընտրություններ չկան, դրանք կեղծվում են, սակայն կուսակցությունները համառորեն համոզում էին հասարակությանը, որ իրենք ունեն ազդելու բոլոր մեխանիզմները եւ հասարակությանը առաջ էին տանում, իսկ այս անգամ այդպես չեղավ: Իրենք էլ համակերպվեցին իրականությանը, որ ընտրապայքար չկա եւ չառաջադրվեցին: Մ. Սարգսյանի ասելով` ստեղծվել է մի իրավիճակ, որ հասարակությունը չի կարողանում հասկանալ, գործող ռեժիմն էլ չգիտի, թե ինչպես դրա տակից դուրս գա, քանի որ խոսվում է նաեւ երկրորդ փուլի մասին, այսինքն ստեղծել տպավորություն, որ երկրում ճգնաժամ չի ստեղծվում:
«Կուսակցությունների հետ միասին մի կոլապսի մեջ էլ մամուլը հայտնվեց: Մամուլն էլ չգիտի, թե ինչ հարց տա, չգիտեն՝ ինչ է կատարվում: Մարդիկ սովոր չեն նման իրավիճակում հարցեր ձեւակերպել, սովոր էին մի հինգ ամիս ինչ-որ հարց տալ, ինչ-որ բաներ գրել, տպավորություն ստեղծել»,- նշեց Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրենը:
Մանվել Սարգսյանի կարծիքով՝ այս վիճակը խնդիրներ է ստեղծելու նաեւ արտաքին հարաբերություններում: «Այս իշխանությունները ընտրություններում անցնելու են իրենց տիպիկ մեթոդներով, դրանք չեն փոխելու եւ ինչ-որ փաստերի առջեւ են կանգնելու, որովհետեւ նրանց ասելու են՝ պայմաններ չեք ստեղծել ընտրությունների համար: Դրա համար էլ հիմա կփորձեն թատրոն խաղալ, տպավորություն ստեղծել եւ այլն:
Հասարակությունն ինքը պիտի հասկանա, որ մնացել է մենակ գործող ռեժիմի դեմ: Հասարակությունը, տարիներ շարունակ լինելով քաղաքականությունից դուրս, ընդամենը այս կամ այն ուժերին սպասարկող, նման իրավիճակին պատրաստ չէր եւ չգիտի իր անելիքը, թե ինչ պիտի անի: Դա բարդ խնդիր է եւ մի օր պիտի գա այն վիճակը, որ երբ խնդիրներիդ լուծումը չես կապում որեւէ մեկի հետ, ուրեմն այդ խնդիրները դու պետք է լուծես»,- ավելացրեց Մանվել Սարգսյանը:

Партийный коллапс, в котором оказалась также пресса
Директор Армянского центра стратегических и национальных исследований Манвел Саркисян в беседе с «Hetq» сказал, что в преддверии президентских выборов общество оказалось в непривычной для себя ситуации, поэтому многие не могут понять, что происходит. Именно этим обусловлены разговоры о том, развернется на предстоящих выборах соперничество или нет.
«Есть деятели, которые выдвинули свои кандидатуры, а есть деятели, которые решили не баллотироваться. И сейчас им кажется, что если бы они выдвинули свои кандидатуры, то ситуация была бы совсем другой. Но это не так: была бы обычная ситуация, тогда как сейчас ситуация не обычная»,- считает Манвел Саркисян.
По его словам, всегда говорилось о том, что в Армении не проводятся справедливые выборы, что они фальсифируются. Однако партии упорно убеждали общество в том, что обладают всеми механизмами воздействия на выборы, и вели общество за собой. На этот раз они не стали говорить об этом и смирились с тем, что в ходе выборов борьбы не бывает, поэтому решили не баллотироваться. В сложившихся условиях общество не может понять, а действующий режим не знает, как выбираться из этой ситуации, так как говорится также о втором туре. То есть создается впечатление, что кризиса в стране нет, отметил директор АЦНСИ.
Он также считает, что «вместе с партиями в коллапсе оказалась также пресса, которая не знает, какой вопрос задать и что происходит”. “В подобных ситуациях люди не привыкли формулировать вопросы”,- добавил Манвел Саркисян.
По его мнению, возникшая ситуация создаст проблемы и во внешних отношениях. «На этих выборах власти одержат победу типичными для себя методами и встанут перед определенными фактами, так как им заявят: вы не создали условий для выборов. Поэтому сейчас они разыгрывают спектакль, пытаются создать впечатление и т.д. Общество должно понять, что осталось один на один с действующим режимом. Общество, которое на протяжении многих лет оставалось вне политики и лишь обслуживало ту или иную силу, оказалось не готово к подобной ситуации и не знает, что делать. Это сложная проблема. Когда-нибудь наступит день, когда ты не сможешь связать решение своих проблем с кем-то другим, и тебе придется самому решать эти проблемы»,- сказал эксперт.