Վճռաբեկ դատարանը վերադարձրել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի բողոքը
ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը վերադարձրել է «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» ՀԿ-ի հայցով վճռաբեկ բողոքն ընդդեմ ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի 2012թ. հոկտեմբերի 17-ի որոշման:
Հիշեցնենք, որ հայցվորը, դիմելով դատարան, պահանջել է ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա կազմակերպած, ՀՀ զինված ուժերում որդիներ կորցրած մայրերին և կազմակերպությանը վիրավորելու համար ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին պարտավորեցնել լրատվական նույն միջոցով հրապարակային ներողություն խնդրել և հերքել զրպարտություն համարվող փաստացի տվյալները, հօգուտ կազմակերպության բռնագանձել 10 (տասը) ՀՀ դրամ՝ բռնագանձումը տարածելով նրա գույքի վրա։
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանն իր 2012թ. հուլիսի 20-ի վճռով հայցը մերժել էր:
ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանն իր 2012թ. հոկտեմբերի 17-ի որոշմամբ կազմակերպության վերաքննիչ բողոքը մերժել էր:
Հայցվորը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել Վերաքննիչ դատարանի 2012թ. հոկտեմբերի 17-ի որոշումը և այն փոփոխել՝ հայցը բավարարել:
Վճռաբեկ դատարանն իր 2012թ. դեկտեմբերի 19-ի որոշմամբ վերադարձրել է վճռաբեկ բողոքը՝ պատճառաբանելով, որ բողոք բերած անձի փաստարկները բավարար չեն եզրահանգելու, որ առկա է ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված, գործի ելքի վրա ազդած դատական սխալ՝ նյութական կամ դատավարական իրավունքի խախտում, ինչպես նաև բերված բողոքը չի համապատասխանում քաղ.դատ.օր.-ով նախատեսված պահանջներին:

On December 19, 2012, Armenia’s Court of Cassation has rejected a lawsuit by the Helsinki Citizens Assembly of Vanadzor which sought to overturn an October 17, 2012 verdict of the Court of Appeals sustaining a lower court’s ruling in favour of RA Chief of Police Vladimir Gasparyan.
On July 20, 2012, Yerevan’s Kentron and Nork-Marash Court threw out the original slander suit brought by the Vanadzor Office of the Helsinki Citizens' Assembly (HCAV) against Vladimir Gasparyan.
The NGO had sued Gasparyan for remarks he made during an October 2011 interview with the hraparak.am news site and a program called Zinouzh. The organization claims that some of the remarks slandered its good name.
Vladimir Gasparyan, now the Chief of Police in Armenia, made the remarks while serving as the deputy defense minister.
The NGO had demanded that Gasparyan issue a public apology for his remarks and to pay 10 AMD in symbolic compensation.