Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանը գնալով հարստանում է
Անդրանիկ Մանուկյանը 2010թ. ապրիլի 26-ից զբաղեցնում է Ուկրաինայում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնը: Մինչ այդ եղել է տրանսպորտի եւ կապի նախարար, ապա ՀՀ նախագահի խորհրդական:
Անդրանիկ Մանուկյանը դեռեւս պատգամավորական տարիներից` 1990- 2000թթ. (ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի, ապա ՀՀ Ազգային ժողովի) աչքի է ընկել բիզնեսի նկատմամբ իր ձգտումներով: Նա մասնաբաժիններ ունի հանքարդյունաբերության, ավտոմեքենաների ներկրման եւ այլ ոլորտներում: Ա. Մանուկյանին է պատկանում Երեւանի կենտրոնում գտնվող «Մետրոպոլ» հյուրանոցային համալիրը եւ այլ օբյեկտներ: Իհարկե, ամբողջ բիզնեսն իր անունով գրանցված չէ, սակայն բոլորն էլ գիտեն, որ դրա իրական տերը Անդրանիկ Մանուկյանն է:
Այն, որ Անդրանիկ Մանուկյանն իր աշխատավարձի հույսին չէ եւ երբեք էլ չի եղել, երեւում է նույնիսկ նրա ներկայացրած գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերից:
Ըստ հայտարարագրի` 2005թ. Անդրանիկ Մանուկյանն ունեցել է 233 մլն 136 հազար 456 դրամի եկամուտ, որից 3 մլն 716 հազար 448 դրամը աշխատավարձն է եղել: Ունեցել է նաեւ արտարժույթով եկամուտ` 2 մլն 276 հազար 839 դոլար:
Կինը` Անահիտ Միքայելյանը ունեցել է 3200 դոլար:
Ա. Մանուկյանը 2006թ. ունեցել է 110 մլն 192 հազար 963 դրամ, որից 3 մլն 532 հազար 963 դրամը աշխատավարձն է եղել, բացի այդ` ունեցել է 1 մլն 561 հազար 790 դոլարի եկամուտ: Կինը ունեցել է 19 մլն 780 հազար դրամ եւ 3200 դոլար:
Նշենք, որ 2001-2008թթ. Անդրանիկ Մանուկյանը զբաղեցրել է տրանսպորտի եւ կապի նախարարի պաշտոնը:
Դեսպանի պաշտոնում Անդրանիկ Մանուկյանի դրամական եկամուտներն ավելացել են: 2011թ. Անդրանիկ Մանուկյանն ունեցել է 100 մլն 202 հազար 437 դրամի եկամուտ, որը գոյացել է ներդրած ավանդի տոկոսներից: Եթե նշվածը միայն մեկ տարվա տոկոսագումարն է, ապա դժվար չէ պատկերացնելը, թե քանի զրո պետք է ունենա մայր գումարը: Դեսպանը ունեցել է նաեւ 21 հազար 536 դոլարի եկամուտ, որը աշխատավարձն է:
Բացի այդ, Անդրանիկ Մանուկյանն ունի 450 մլն դրամ (2011թ. սկզբին` 425 մլն), 6 մլն 600 հազար դոլար եւ 500 հազար եվրո:
Կինը` Անահիտ Մանուկյանը (ազգանունը փոխել է,-հեղ.), 2011-ին որեւէ եկամուտ չի ունեցել, սակայն նրա հաշվին եղել է 24 մլն դրամ (2011թ. սկզբին 24 մլն 500 հազար) եւ 115 հազար դոլար (տարեսկզբին` 115 հազար):

Посол Армении в Украине увеличил свое состояние
Андраник Манукян был назначен Чрезвычайным и Полномочным послом Армении в Украине 26 апреля 2010 г. До этого он занимал посты министра транспорта и связи и советника президента РА.
Еще будучи депутатом Верховного Совета Армянской ССР, а затем и Национального Собрания Республики Армения (1990-2000 гг.), Манукян отличился своим пристрастием к бизнесу. Он владеет акциями в сферах горнодобывающей промышленности, импорта автомобилей и др. Андранику Манукяну принадлежат гостиничный комплекс “Метрополь” в центре Еревана и другие объекты. Разумеется, не весь бизнес Манукяна записан на его имя, однако все знают, что именнно он является реальным владельцем того или иного объекта.
То, что бывший депутат и министр живет не на одну зарплату, видно и по представленным им декларациям об имуществе и доходах.
В 2005 г. Андраник Манукян получил доход в размере 233 млн 136 тыс. 456 драмов, из которых лишь 3 млн 716 тыс. 448 драмов составила его зарплата. Посол получил также доход в валюте – 2 млн 276 тыс.839 долларов.
Жена М.Манукяна Анаит Микаелян имела 3200 долларов.
В 2006 г. доход Манукяна составил 110 млн 192 тыс. 963 драма, из них 3 млн 532 тыс. 963 драма образовались за счет зарплаты. В то же время он получил доход в валюте – 1 млн 561 тыс.790 долларов. У жены Манукяна было 19 млн 780 тыс. драмов и 3200 долларов.
Отметим, что в 2001-2008 гг. Андраник Манукян занимал пост министра транспорта и связи.
После назначения послом денежные доходы бывшего министра возросли. В 2011 г. он получил 100 млн 202 тыс. 437 драмов за счет процентов по вкладу. Если такая сумма образовалась только за год, то нетрудно представить, из скольких нулей состоит основная сумма. Кроме того, доход в размере 21 тыс. 536 долларов Андранику Манукяну принесла его зарплата.
В декларации он указал также 450 млн драмов (в начале 2011 г. – 425 млн драмов), 6 млн 600 тыс. долларов и 500 тыс. евро.
Жена посла Анаит Манукян (фамилию изменила. – авт.) в 2011 г. никаких доходов не имела, однако на ее счете было 24 млн драмов (в начале 2011 г. – 24 млн 500 тыс. драмов) и 115 тыс. долларов.