ԱԺ-ից բնակարանի վարձի փոխհատուցում է ստանում նաև Հովիկ Աբրահամյանի պատգամավոր բարեկամուհին
Երեւան քաղաքում բնակարան չունեցող պատգամավորին տրվում է Երեւան քաղաքում բնակարանի վարձին համարժեք փոխհատուցում, որի չափը սահմանում է Ազգային ժողովի նախագահը: Այս դրույթը սահմանված է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքով: Ազգային ժողովից «Հետքին» տեղեկացրին, որ փոխհատուցման գումարի չափը ամսական կազմում է 120 դոլարին համարժեք դրամ (այսօրվա դրությամբ` մոտ 48 հազար դրամ-հեղ.):
Ներկա դրությամբ փոխհատուցում ստանում են Ազգային ժողովի վեց պատգամավորներ` ՀՀԿ-ից Կարինե Պողոսյանը եւ Հայկ Գրիգորյանը, ԲՀԿ-ից` Գրիգոր Գրիգորյանը, ՕԵԿ-ից` Իշխան Խաչատրյանն ու Խաչիկ Հարությունյանը, ինչպես նաեւ անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:
Կարինե Պողոսյանը Արարատի մարզից է: Նա ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի բարեկամուհին է եւ մինչեւ պատգամավոր ընտրվելը եղել է Արտաշատի թիվ 1 դպրոցի տնօրենը: Ուսումնասիրելով պատգամավորի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրը` պարզվեց, որ ընտրվելու օրվա դրությամբ որպես եկամուտ հայտարարագրել է 3 մլն 544 հազար 671 դրամ, որը գոյացել է աշխատավարձից, իսկ հաշվեհամարին եղել է 600 հազար դրամ:
Կարինե Պողոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ Ազգային ժողովի նիստերի օրերին ԱԺ ամեն օր գալիս է Արտաշատից: Հարցին, եթե ամեն օր Արտաշատից է գալիս, ինչո՞ւ է ստանում 120 դոլարին համարժեք փոխհատուցումը:
«Ես բնակարան վարձեցի, պայմանները չբավարարեց, հիմա տուն եմ փնտրում: Վարձածս տունը Դավթաշենում էր, դատարկ էր, նույնիսկ գույք եմ բերել դրել, բայց չհարմարվեցի ու հիմա նոր տուն եմ փնտրում Կենտրոնում, դրա համար էլ գնում-գալիս եմ»,-ասաց Կարինե Պողոսյանը:
Պատգամավորից հետաքրքրվեցինք` արդյոք 120 դոլարով հնարավո՞ր է Կենտրոնում տուն վարձել: «Չեմ կարող, բայց ինչ անեմ, հատկապես ձմռան ամիսներին դժվար է գնալ-գալը, իսկ թե ինչքանով կվարձեմ… կվարձեմ, բայց ինձ հարմար տուն դեռ չեմ գտնում: Դավթաշենն էլ էր հեռու, չէր հարմարվում, դրա համար էլ հիմա Արտաշատից եմ գնում-գալիս»,-պատասխանեց պատգամավորը:
Հայկ Գրիգորյանը Գորիսից է եւ պատգամավոր ընտրվելուց առաջ աշխատել է Գորիսի թիվ 4 ավագ դպրոցում: Որպես եկամուտ 28-ամյա պատգամավորը, պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ, հայտարարագրել է իր աշխատավարձը` 108 հազար դրամ, իսկ նրա հաշվեհամարին եղել է 0 դրամ: Որպես անշարժ գույք, Հայկ Գրիգորյանն ունի մեկ բնակարան:
Պատգամավորը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ քառօրյաների ժամանակ մնում է Երեւանում այդ ընթացքում էլ իր բարեկամները պատգամավորին ապահովում են ավտոմեքենայով, որ գնա աշխատանքի ու հետ վերադառնա: «Մի մոռացեք, որ ես մեծամասնական պատգամավոր եմ եւ չեմ կարող միշտ մնալ Երեւանում, տարածաշրջանում ընտրողների հետ հանդիպումներ եմ ունենում եւ այլն»,-ասաց պատգամավորը:
Նա հաստատեց, որ ամեն ամիս ստանում է 120 դոլարին համարժեք դրամ որպես բնակարանի վարձի հատուցում: «Բնակարան եմ վարձել Երեւանում: Իհարկե այդ գումարով հնարավոր չէ բնակարան վարձել, ինչ-որ գումար էլ ես եմ ավելացրել ու վարձել եմ»,-նշեց Հայկ Գրիգորյանը:
Գրիգոր Գրիգորյանը ծնունդով Արարատից է եւ ամենայն հավանականությամբ այնտեղ էլ ապրում է: Ըստ եկամուտների հայտարարագրի` նա ունեցել է 5000 եվրո, «Volkswagen Passat» մակնիշի ավտոմեքենա, 0,207 հա տնամերձ հողամաս, 0, 264 հա այգի, ինչպես նաեւ 28 հա ոչ գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք: Պատգամավորից պարզաբանում ստանալ չհաջողվեց. նրա բջջային հեռախոսն անհասանելի էր:
Իշխան Խաչատրյանը Վեդիից է: Նա պատգամավոր է դարձել 2008թ.-ին: Գրեթե ամեն տարի նա ստացել է բնակարանի վարձի փոխհատուցման գումարը: Ուսումնասիրելով պատգամավորի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրը` պարզվեց, որ պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ նա ունեցել է 3 մլն 387 հազար 250 դրամի եկամուտ, որն աշխատավարձն է: Ինչ վերաբերում է դրամական միջոցներին, Իշխան Խաչատրյանն ունեցել է 5 մլն դրամ եւ 7000 դոլար: Պատգամավորը հայտարարագրել է նաեւ «Վոլգա» մակնիշի ավտոմեքենա:
ՕԵԿ-ական պատգամավոր Խաչիկ Հարությունյանը վանաձորցի է: Պատգամավոր է` 2008թ.-ից: Անդրադառնալով նրա գույքի ու եկամուտների 2011թ. հայտարարագրին` նշենք, որ Խ. Հարությունյանի եկամուտը նույնպես գոյացել է աշխատավարձից` 3 մլն 466 հազար դրամ: Իսկ դրամական միջոցներով փոխհատուցում ստացող 6 պատգամավորներից ամենահարուստն է` 3 մլն 200 հազար դրամ եւ 32 հազար դոլար: Պատգամավորի կինը` Անահիտ Բոշյանը, 2011թ. ստացել է 888 հազար դրամի եկամուտ, որը դարձյալ աշխատավարձից է գոյացել:
ՕԵԿ-ական պատգամավորներից նույնպես պարզաբանում ստանալ չհաջողվեց. Նրանք չէին պատասխանում հեռախոսազանգերին:
Ամեն ամիս 120 դոլարին համարժեք դրամ ստանում է նաեւ ԱԺ անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը: Նա «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ չգիտի, թե քանի պատգամավոր է ստանում «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքով սահմանված փոխհատուցումը, սակայն նշեց, որ ինքն այն պատգամավորներից մեկն է, որին օրենքով հասնում է Երեւան քաղաքում բնակարանի վարձին համարժեք փոխհատուցում:
«Նշված գումարով անհնար է Երեւան քաղաքում բնակարան վարձել, որտեղ կլինի գույք եւ նվազագույն պայմաններ ընտանիքի հետ բնակվելու համար»,-ասաց Է. Մարուքյանը:
Պատգամավորի տեղեկություններով`հունվարի 1-ից տրվող գումարի չափը բարձրացվելու է, որպեսզի օրենքի խախտումը վերանա, քանի որ օրենքում հստակ գրված է. «Երեւան քաղաքում բնակարան չունեցող պատգամավորին տրվում է Երեւան քաղաքում բնակարանի վարձին համարժեք փոխհատուցում »:
Էդմոն Մարուքյանից հետաքրքրվեցինք, արդյո՞ք ունի այդ գումարի կարիքը, թե՞ պարզապես օրենքով սահմանված իր իրավունքից է օգտվում: «Եթե Երեւանում բնակարան ունենայի կամ այլ եկամուտներ, որով կարողանայի այդ խնդիրն ինքս լուծել, ես կհրաժարվեի այդ բնակարանի վարձի փոխհատուցումից»,-պատասխանեց պատգամավորը:
Ինչ վերաբերում է Էդմոն Մարուքյանի հայտարարագրին, ապա պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ ունեցել է 3 մլն 72 հազար 911 դրամի եւ 850 եվրո եկամուտ, որը գոյացել է տարբեր աշխատավարձերից ու դրանց հավասարեցված վճարումներից, ինչպես նաեւ հոնորարից: Պատգամավորի հաշվին եղել է 1 մլն 686 հազար 185 դրամ, 36 դոլար եւ 990 եվրո:
Է. Մարուքյանը համատեղ սեփականության իրավունքով ունի 1999թ. արտադրության «Honda CR-V» մակնիշի ավտոմեքենա, ինչպես նաեւ բնակարան, որը Երեւանում չէ:

Компенсацию за аренду жилья получает от НС даже родственница Овика Абрамяна
Депутатам, не имеющим жилья в Ереване, выдается компенсация, эквивалентная плате за аренду квартиры, размер которой устанавливает председатель Национального Собрания. Это положение установлено законом «Регламент Национального Собрания». Как сообщили «Hetq» в парламенте, ежемесячный размер компенсации составляет драмовый эквивалент 120 долларов (около 48 тыс. драмов. – авт.).
В настоящее время компенсацию получают шесть депутатов НС: Карине Погосян и Айк Григорян (фракция Республиканской партии Армении), Григор Григорян (фракция «Процветающая Армения»), Ишхан Хачатрян и Хачик Арутюнян (фракция «Оринац еркир»), а также независимый депутат Эдмон Марукян.
Карине Погосян из Араратской области. Она родственница спикера НС Овика Абрамяна и до избрания депутатом была директором 1-ой школы города Арташата. Изучение ее декларации об имуществе и доходах показало, что по положению на момент избрания депутатом К.Погосян в качестве дохода задекларировала зарплату в размере 3 млн 544 тыс. 671 драма. Вместе с тем на ее счете было 600 тыс. драмов.
В беседе с «Hetq» Погосян рассказала, что в дни заседаний каждый день приезжает в Национальное Собрание из Арташата. На вопрос, почему в таком случае она получает компенсацию, депутат ответила: «Я сняла квартиру, но условия меня не устроили. Сейчас подыскиваю новое жилье. Квартира, которую я снимала, находилась в Давидашене, там даже мебели не было. Сейчас ищу квартиру в центре города, поэтому каждый день езжу в Арташат и обратно».
Мы также поинтересовались, можно ли за 120 долларов снять квартиру в центре. «Нельзя, но что поделаешь. Зимой особенно трудно ездить туда и обратно. Я пока не знаю, за сколько сниму квартиру, но удобного жилья пока не нашла. Давидашен был далеко, не смогла привыкнуть, поэтому пока езжу в Арташат»,- ответила К.Погосян.
Айк Григорян живет в Горисе. До избрания в парламент работал в 4-ой старшей школе. В качестве дохода 28-летний депутат задекларировал свою зарплату – 108 тыс. драмов, а на его счете было 0 драмов. У Григоряна есть одна квартира.
В беседе с «Hetq» депутат сказал, что во время четырехдневных заседаний НС остается в Ереване. На это время родственники обеспечивают его автомобилем, на котором Григорян ездит на работу. «Не забывайте, что я избран по мажоритарной системе и не могу постоянно оставаться в Ереване – в районе я провожу встречи с избирателями и т.д.»,- пояснил наш собеседник.
Он подтвердил, что в качестве компенсации за съем жилья ежемесячно получает сумму, эквивалентную 120 долларам. «В Ереване я снял квартиру. Конечно, этой суммы не хватает, чтобы платить за аренду, поэтому я сам немного добавил и снял квартиру»,- сказал Айк Григорян.
Григор Григорян из Арарата, где, по всей видимости, и живет. Согласно его декларации об имуществе и доходах, он имел 5000 евро, автомобиль «Volkswagen Passat», приусадебный участок площадью 0,207 га, сад площадью 0,264 га и 28 га земли несельскохозяйственного назначения. Получить объяснения от самого депутата нам не удалось – его мобильный телефон был недоступен.
Ишхан Хачатрян родом из Веди. Депутатом он стал в 2008 г. Каждый год Хачатрян получает компенсацию за съем квартиры. Согласно его декларации об имуществе и доходах, на момент избрания депутатом Ишхан Хачатрян получал зарплату в размере 3 млн 387 тыс. 250 драмов, которая и составляла его доход. Что касается денежных средств, то у депутата было 5 млн драмов и 7000 долларов. Задекларирован также автомобиль «Волга».
Член фракции «Оринац еркир» Хачик Арутюнян живет в Ванадзоре. Депутатом является с 2008 г. Относительно декларации об имуществе и доходах Арутюняна за 2011 г. отметим, что его доход образовался за счет зарплаты в размере 3 млн 466 тыс. драмов. Хачик Арутюнян – самый богатый из депутатов, получающих компенсацию за съем жилья: он имеет 3 млн 200 тыс. драмов и 32 тыс. долларов. Жена депутата Анаит Бошян в 2011 г. получила доход на сумму 888 тыс. драмов, который составила ее зарплата. Х.Арутюнян тоже не отвечал на наши телефонные звонки, а посему получитьего объяснения нам не удалось.
Компенсацию за аренду жилья получает и независимый депутат Эдмон Марукян. В беседе с нами он сказал, что на эту сумму в Ереване невозможно снять квартиру, в котоой были бы минимальные условия для проживания с семьей.
По сведениям депутата, с 1 января размер компенсации будет увеличен, поскольку в законе четко прописано: «Не имеющему в Ереване квартиру депутату выдается компенсация, эквивалентная плате за аренду жилья в городе Ереване».
На вопрос, нуждается ли Эдмон Марукян в этой сумме или просто пользуется предоставленным ему законом правом, депутат ответил: «Если бы в Ереване у меня была квартира или какие-либо источники дохода, благодаря которым я бы смог самостоятельно решать эту проблему, то я бы отказался от компенсации»,- заверил депутат.
Что касается декларации, то на момент избрания депутатом Эдмон Марукян получал доход в размере 3 млн 72 тыс. 911 драмов и 850 евро. Эти суммы образовались от двух разных зарплат и приравненных к ним выплат, а также от гонораров. На счете депутата имелось 1 млн 686 тыс. 185 драмов, 36 долларов и 990 евро.
Э.Марукян на правах совместной собственности владеет автомобилем «Honda CR-V» 1999 г. выпуска, а также квартирой, которая находится не в Ереване.