2012 թ. սկզբին Կարմիր Շուկայի 1050 բնակիչները կապահովվեն կանոնավոր ջրամատակարարմամբ
Արցախի Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա գյուղում մեկնարկել Է խմելու ջրի ներքին ցանցի կառուցումը` «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ԱՄՆ արևելյան ափի տեղական մարմնի և Արցախի կառավարության համաֆինանսավորմամբ:
Նախորդ դարի 30-ականներին կառուցված ջրամատակարարման ներքին ցանցն ամբողջովին շարքից դուրս է եկել և պիտանի չէ շահագործման: Գյուղապետ Սամվել Հակոբջանյանի խոսքով` կենցաղային կարիքները հոգալու համար գյուղացիները ջուրը կրում են գյուղի աղբյուրներից:
Ծրագրով նախատեսվում է գյուղի համար նոր ներքին ցանց կառուցել: Կվերանորոգվեն Տնջրի և Հաչա աղբյուրների աղբյուրակապերը, կկառուցվի 100 մ3 և 150 մ3 տարողությամբ երկու օրական կարգավորման ջրամբար, 11 կմ երկարությամբ ութ ջրատարի միջոցով ներքին ցանցը կմիացվի աղբյուրներին, և առանձին ջրագծերով ջուրը կհասցվի տներ:
Ներկայումս կատարվում են Տնջրի աղբյուրակապից մինչև գյուղ տանող ջրատարի կառուցման աշխատանքները:
«Ջրի հարցը ՀՀ-ի ու Արցախի շատ գյուղերում դեռևս մնում է հրատապ լուծում պահանջող խնդիր, և պատահական չէ, որ այս տարի ևս հիմնադրամի հանգանակած գումարների զգալի մասը կուղղվի գյուղական համայնքներում ջրամատակարարման ծրագրերի իրականացմանը»,- ասում է «Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը:
Արդեն 2012 թ. սկզբին գյուղի 270 ընտանիքը (ավելի քան 1050 բնակիչ) կապահովվի կանոնավոր ջրամատակարարմամբ:

Karmir Shuka Residents Will Have Drinking Water By 2012
The Hayastan All-Armenian Fund has begun rebuilding the potable-water system of Karmir Shuka, a village in the Martuni Region of Artsakh, with co-financing from its Eastern U.S. affiliate and the government of Artsakh.
Dating back to the 1930s, the existing network has long fallen into disrepair, leaving residents with no other option but to carry water from local springs for their daily needs, Mayor Samvel Hakobjanyan explained.
The reconstruction project comprises the building of a new internal-distribution network. Other components of the initiative include the refurbishment of the water-collection tanks at the Tnjri and Hacha springs, the construction of two regulation reservoirs with a capacity of 100 cubic meters and 150 cubic meters, respectively, and the installation of eight pipelines, with a total length of 11 kilometers, which will connect the springs to the internal-distribution network.
Currently crews are building the pipeline which will link the Tnjri spring to the village.
"As the lack of access to water remains a critically urgent issue in both Armeniaand Artsakh, the All-Armenia Fund continues to dedicate a considerable portion of its resources to water-infrastructure projects in rural communities," says Fund Executive Director Ara Vardanyan.
Slated for completion in early 2012, the project will result in the provision of regular supply of running water to Karmir Shuka's 270 families (totaling more than 1,050 residents).