«Գոյություն ունեցող կարգավորումը հնարավորություն է ընձեռում քաղաքականացնել էթիկայի հանձնաժողովը»
ՀՀԿ-ական պատգամավորներ Արփինե Հովհաննիսյանն ու Դավիթ Հրությունյանը հանդես են եկել խորհրդարանի էթիկայի հանձնաժողովի անդամների թիվը իշխանական պատգամավորներով համալրելու նախաձեռնությամբ: Նախատեսվում է հավասարեցնել քաղաքական մեծամասնության եւ փոքրամասնության պատգմավորների թիվը հանձնաժողովում:
Նշենք, որ հանձնաժողովը ներկայումս ունի 6 անդամ` 3-ը ընդդիմությունից եւ մեկական պատգամավորներ` ՀՀԿ-ից, ԲՀԿ-ից եւ ՕԵԿ-ից: Այս պահին հանձնաժողովի նախագահը նույնպես ըննդիմությունից է` ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ շատ պարզ է իրենց նախաձեռնության նպատակը, որով նախատեսվում է հանձնաժողովում ավելացնել իշխանական պատգամավորների թիվը:
«Նախաձեռնել ենք իշխանական պատգամավորների թիվն ավելացնել, որպեսզի նրանց թիվը հավասարեցվի փոքրամասնության անդամների թվին: Այլ կերպ ասած` հավասարակշռություն ստեղծելու համար է նախաձեռնությունը»,- ասաց Արփինե Հովհաննիսյանը:
Հարցին, թե ինչու հիմա որոշեցին հանդես գալ նման նախաձեռնությամբ, Արփինե Հովհաննիսյանը պատասխանեց. «Որովհետեւ պարզ դարձավ, որ գոյություն ունեցող կարգավորումը հնարավորություն է ընձեռում քաղաքականացնել էթիկայի հանձնաժողովը»:
Հիշեցնենք, որ էթիկայի հանձնաժողովում լարվածություն առաջացավ հատկապես ընդդիմության նախաձեռնած նոյեմբերի 21-ի արտահերթ նիստից հետո, երբ ՀՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ը դահլիճ չեկան ու չգրանցվեցին, այդպիսով տապալելով նիստը: Դրանից հետո ՀՅԴ խմբակցությունը քաղաքական մեծամասնության արարքը քննության առարկա դարձրեց էթիկայի հանձնաժողովում: Նիստի ժամանակ էթիկայի հանձնաժողովի փոխնախագահ Դավիթ Հարությունյանը ցուցադրաբար լքեց նիստը, ինչից հետո հանդես եկավ նման նախաձեռնությամբ:

“Существующее регулирование дает возможность политизировать комиссию по этике”
Депутаты-республиканцы Арпине Ованнисян и Давид Арутюнян выступили с инициативой пополнения состава парламентской комиссии по этике должностных лиц властными депутатами. В этой комиссии предусматривается иметь равное число депутатов от политического большинства и меньшинства.
Отметим, что в настоящее время в состав комиссии входят 6 депутатов: трое от оппозиции и по одному депутату от Республиканской партии Армении, партий “Процветающая Армения” и “Оринац еркир”. Председателем комиссии является представитель оппозиции – депутат фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян.
В беседе с “Hetq” депутат Арпине Ованнисян отметила, что цель их инициативы – увеличить в комиссии число властных депутатов, что позволит добиться баланса.
На вопрос, почему эта инициатива выдвинута именно сейчас, А.Ованнисян ответила: “Потому что стало ясно, что существующее регулирование дает возможность политизировать комиссию по этике”.
Напомним, что напряженность в комиссии по этике возникла после созванного 21 ноября по инициативе оппозиции внеочередного заседания, на которое депутаты от РПА и ПОЕ не явились, в результате чего заседание было сорвано. После этого фракция АРФ Дашнакцутюн обратилась в комиссию по этике для изучения вопроса о поведении политического большинства. Во время заседания заместитель председателя комиссии по этике Давид Арутюнян демонстративно покинул заседание, после чего выступил с подобной инициативой.