Կառավարությունը Սահմանադրությանը հակասող օրինագիծ է ներկայացրել ԱԺ
«Ընդերքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին օրինագիծը Ազգային ժողովում բուռն քննարկումների տեղիք տվեց: Ըստ նախագծի՝ օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելուց հետո` 12 ամսվա ընթացքում, ընդերքօգտագործման իրավունքը (լիցենզիա, պայմանագիր, լեռնահատկացման ակտ) չվերաձեւակերպելու դեպքում ընդերքօգտագործողի գործունեությունը համարվելու է առանց թույտվության իրականացրած գործունեություն եւ կիրառվելու են պատասխանատվության միջոցներ:
Նախագծով առաջարկվում է անհատ ձեռնարկատերերին նույնպես համարել ընդերքօգտագործողներ: Ընդունվելու դեպքում օրենքն ուժի մեջ է մտնելու 2013 թվականի հունվարի 1-ից եւ տարածվելու է 2012 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ասաց, որ բերված նախագիծը հակասում է Սահմանադրության 22-րդ հոդվածին, քանի որ խստացնող պայմանով տարածվում է նաեւ 2012թ. հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա: Նրա ասելով՝ կամ նախագիծը պետք է փոփոխվի, կամ հետ ուղղարկվի:
ԱԺ նախագահը ակնհայտ դեմ կանգնեց այս նախագծին՝ տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանին հորդորելով քննարկումներ անցկացնել, որպեսզի պարզվեն արդյոք այս նախագիծը մի քանի մարդկանց համար է ընդունվելու:
Վարդան Այվազյանը նույնպես վերապահումներ ունի, մասնավորապես անհատ ձեռներեցներին ընդերքի օգտագործման իրավունք վերապահելու հարցում:
Այս նախագիծը եւ բուռն քննարկումները եւս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ կառավարությունը նախագծերը ներկայացնում է առանց խորը վերլուծության եւ ցանկանում է տարեվերջին միանգամից ընդունել տալ:

Правительство представило в НС противоречащий Конституции законопроект
Проект закона о внесении дополнения и изменения в закон РА “О недрах” вызвал бурное обсуждение в Национальном Собрании. Согласно проекту, если в течение 12 месяцев со дня вступления в силу закона право на пользование недрами не будет переоформлено, то деятельность пользователя недр будет считаться осуществляющейся без разрешения, что повлечет за собой привлечение к ответственности.
Законопроектом предлагается считать пользователями недр также частных предпринимателей. В случае принятия закон вступит в силу с 1 января 2013 г. и будет распространяться на отношения, возникшие после 1 января 2012 г.
В связи с этим спикер НС Овик Абрамян заявил, что представленный проект противоречит ст.22 Конституции, а посему должен быть либо изменен, либо отправлен обратно.
Спикер НС явно выступил против данного проекта закона, призвав председателя постоянной парламентской комиссии по экономическим вопросам Вардана Айвазяна провести слушания с целью выяснить, принимается ли этот законопроект для нескольких лиц.
У Айвазяна также были возражения в частности в вопросе предоставления права на пользование недрами частным предпринимателям.
Бурное обсуждение этого документа еще раз доказало, что правительство представляет законопроекты без проведения глубокого анализа, но при этом хочет, чтобы к концу года все они были приняты.