Ձեռնարկությունները Հրազդան գետը վերածել են մաքրման կայանի
«Բնությունը պահպանող չկա, Հրազդան գետին պետք է տեր կանգնես: Ջուրը մաքուր չի: Մարդ կա, որի սնունդը հենց այս ձուկն է միայն: Հրազդան քաղաքից սկսած կեղտաջրերը լցվում են գետը, վերեւից` Դավթաշենի կամրջից 300 մ ներքեւ, առանձնատներից էլ կոյուղին է թափվում»,- ասում է կարթը ձեռքին Հրազդան գետից ձեռնունայն վերադարձող մի ձկնորս: Կիրճի բնակիչները պատմում են, որ վաղ առավոտյան դեպի կիրճ ձգվող խողովակներից ձեռնարկությունների արդյունաբերական թափոնները միանգամից լցվում են Հրազդան գետը, որից հետո ջուրը փոխում է գույնը: Նրանց ասելով` սովորաբար, աղտոտողներն աշխատում են այն ժամերին ջուրը բաց թողնել, երբ հնարավոր չէ փաստել:
«...ուրեմն ազատ քլորի աղբյուր կա, որը պետք է հայտնաբերել»
«Ակվաէկ» ՓԲԸ կենտրոնին պատվիրեցինք լաբորատոր հետազոտություն կատարել Արմենալի թափոնների արտանետման կետից 300մ ներքեւ եւ Երեւան ՀԷԿ-ից 500մ ներքեւ: Փորձանմուշները վերցվեցին երկու անգամ` 2002 թ. հուլիսի 7-ին եւ 12-ին: Հրազդան գետի ջրի լաբորատոր հետազոտման արդյունքները ներկայացրինք Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ինստիտուտի արդյունաբերական թունաբանության վարիչ Էմիլ Բաբայանին` գնահատելու համար: Նա հայտնեց, որ ըստ ներկայացված արդյունքների, Հրազդան գետն ընդհանուր առմամբ աղտոտված է, այդ թվում նաեւ վտանգավոր նյութերով:
«Քլորի պարունակությունն անհավատալի բարձր է գետի ջրում, շատ բարձր է ծանր մետաղների պարունակությունը: Արմենալ գործարանի եւ Երեւան ՀԷԿ-ի ջրերը Հրազդան գետ արտանետելուց հետո բարձր է ե'ւ պղնձի, ե'ւ ցինկի, ե'ւ կապարի պարունակությունը: Դրանք ծանր մետաղներ են, որոնք թունավոր հատկություններ ունեն եւ լուրջ վտանգ են ներկայացնում մարդկանց առողջության համար»,- հայտնեց պրն. Բաբայանը: Վերջինս գտնում է, որ ներկայացված լաբորատոր հետազոտության արդյունքները պետք է դիտել որպես նախնական տվյալ, քանի որ այն մակերեսային ջրերի հիգիենիկ հետազոտության լրիվ ծրագիրը չէ, բայց` «այս տվյալներն էլ չպետք է լինեին, այսպիսի քանակությունն անթույլատրելի է»:
Մեր խնդրանքին ընդառաջելով` ինստիտուտի արդյունաբերական թունաբանության վարիչը մեկնաբանեց, թե հայտնաբերված քիմիական նյութերն ինչ ազդեցություն կարող են ունենալ մարդկանց առողջության վրա: «Քլորի մեծ պարունակությունը կարող է ջրային կենդանիների, ձկների վրա ազդել: Ծանր մետաղները` կապարը թույն է, ազդում է կենտրոնական ներվային համակարգի վրա, հատկապես երեխաների մտային զարգացման վրա, եթե այն ընկնի օրգանիզմ: Իսկ օրգանիզմ կարող է ընկնել հողի աղտոտվելու, հետագայում բույսերի մեջ անցնելու, բուսական սննդամթերքներից` մարդուն անցնելով: Հրազդան գետի ջուրը գործածվում է ոռոգման համար, ոռոգվող տարածություններում այս մետաղները կարող են հողում կուտակվել եւ անցնել բուսականության, սննդամթերքի մեջ, դրանից անցնել մարդուն կամ կենդանիներին: Այս արդյունքներում նիտրիտներով ջրի բարձր աղտոտվածության վերաբերյալ տվյալներ կան, որոնք վկայում են թարմ օրգանական աղտոտվածության մասին: Նման ջրում լողանալը իհարկե, անթույլատրելի է»:
Էմիլ Բաբայանի ասելով` եղած տվյալները խոսում են այն մասին, որ Հրազդանի կիրճի այդ հատվածներում բավականին անմխիթար վիճակ է տիրում: «Եթե այս տվյալները ճիշտ են, ուրեմն ազատ քլորի աղբյուր կա, որը պետք է հայտնաբերել»,- շեշտեց նա:
Ստուգողները Արմենալում ու Գրանդ Սանում թերություններ չեն հայտնաբերել
Հրազդան գետի այդ հատվածում, որտեղից ջուրը վերցվել էր հետազոտելու համար, գտնվում են Արմենալ եւ Գրանդ Սան գործարանները: «Մենք Հրազդան գետ ոչ մի կաթիլ ջուր չենք լցրել եւ չենք էլ լցնելու, դա բացառված է»,-կտրուկ հայտարարեց «Արմենալ» հայ-ռուսական համատեղ ձեռնարկության օդի, ջրի, մատակարակման արտադրամասի պետ Կամո Խուրշուդյանը: Նա հաստատեց նման կասկածների գոյությունը, քանի որ գործարանի տարածքից երկու խողովակ է իջնում Հրազդանի կիրճ: Հայտնեց, որ մի քանի անգամ հանձնաժողովները ստուգումներ են կատարել իրենց մոտ: Եւ, երբ վերջին անգամ, մեկ ամիս առաջ, այցելել է բնապահպանության նախարարությանը կից բնապահպանական տեսչությունը, խոսակցություններին վերջ տալու համար կտրել են գործարանից դուրս եկող խողովակը: Հավաստիացնելու համար մեզ ցույց տվեց արդեն կտրված խողովակը:
Պրն Խուրշուդյանը վստահեցնում է, որ իրենց գործարանից Հրազդան գետ լցվող ջրի փոքր քանակությունը մաքուր վիճակում է: Ցույց տալով ձեռնարկության մաքրման կայանը` բացատրեց, որ այն վերջերս է վերանորոգվել: Քանաքեռ ԳԷՍ-ից ջուրը խողովակով մուտք է գործում մաքրման կայան եւ այստեղ քիմական միջամտությամբ արագ մաքրվում է, որպեսզի սարքավորումնեը չկեղտոտվեն: Հետո ջուրը լցվում է պարզարաններ: Մաքուր ջուրը խողովակաշարով գնում է արտադրամաս, իսկ ավելցուկը` զտված ջուրը, մաքուր վիճակում լցվում է գետը: Վերջում գործածված, սառեցված ջուրը թափվում է Աէրացիայի կայան: Ձեռնարկության ավագ ինժեներ, էկոլոգ Արտակ Տեր-Թորոսյանն ավելացրեց, որ իրենց արտադրական թափոններում կան քլորիդներ, սուլֆատներ, ֆտորիդներ, նավթամթերքներ, որոնք իրենց լաբորատոր հետազոտության արդյունքներով նորմայի սահմանում են:
Պարզվեց, որ Արմենալ գործարանի հարակից տարածքից իջնող խողովակը պատկանում է Գրանդ Սանին: Այս ձեռնարկության գլխավոր ինժեներ Միքայել Աղաբաբյանը հաստատեց, որ իրենց է պատկանում, սակայն թունավոր նյութերով գետը աղտոտելու մասին տեղեկությունները զգացմունքային խոսակցություններ համարեց: Հայտնեց, որ անցյալ տարի ամռանը վերանորոգել են մաքրման կայանը եւ մեկ տարի է այն նորմալ վիճակում է: Գործարանից արտանետվող բոլոր նյութերը մաքրման կայանում մաքրվում են, մնացորդները դուրս են գալիս, եւ ջուրը խողովակով լցվում է կիրճ: «Իհարկե, Հրազդան գետ լցվող ջրում մնացորդներ լինում են, բայց կառավարությունը հաստատել է այդ բոլոր նյութերի չափաքանակները, որոնք չպիտի գերազանցվեն: Մենք այդ սահմաններում տեղավորվում ենք եւ ոչ մի լրացուցիչ վնաս չենք հասցնում շրջակա միջավայրին»,- վստահաբար հայտնեց գլխավոր ինժեները:
Պրն Աղաբաբյանը հավաստիացնում է, որ իրենց կենտրոնական քիմիական լաբորատորիայում նաեւ Հրազդան գնացող ջուրն են հետազոտում: Իրենց արտադրության մեջ օգտագործվող միակ թունավոր նյութը սնդիկն է եղել, որը ցերեկային լամպերի արվտադրության մեջ է գործածվել, հիմա այդ տեսակի լամպեր չեն արտադրում: «Մեզ մոտ մի արտադրություն ունենք, որտեղ ջրաներկեր են գործածվում տպագրական աշխատանքների համար: Միգուցե այդ օրը կարմիր ներկը շա՞տ է եղել»,- ասաց նա` նկատի ունենալով լաբորոտոր հետազոտության համար Հրազդանից վերցված փորձանմուշների օրը: Հայտնեց, որ պարբերաբար սանէպիդկայանն է ստուգումներ կատարում, մեր այցից 10 օր առաջ ստուգումներ է կատարել բնապահպանական տեսչությունը, եւ հավաստելու համար, որ բոլոր կասկածները զուր են` ցույց տվեց ստուգման ակտը. «Ստուգման արդյունքում բնապահպանական օրեսդրության պահանջների խախտումներ եւ թերություններ չեն հայտնաբերվել»:
«Ճիշտ է, Գրանդ Սանն այսօր չի արտադրում ցերեկային լամպեր, բայց մեծ քանակությամբ սնդիկ են գործածել: Եթե այդ տարածքում հողը լվացվի եւ լցվի գետը, հնարավոր է, որ սնդիկ անցնի: Եթե մեքենաշինական գործարանում նիկելապատում են կատարում, ջրերի միջոցով նիկելը կլցվի գետը: Բացի այդ, գործարանների աղբը լցնում են կիրճը, այնտեղ նիկել կա, սնդիկ կա եւ այլն: Եթե տարածքն աղտոտված է, նրանք անձրեւի միջոցով կլցվեն գետը եւ կաղտոտեն»- ասում է Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ինստիտուտի արդյունաբերական թունաբանության վարիչ Էմիլ Բաբայանը:
Նաիրիտն ու Կաշին Հրազդան գետը վերածել են մաքրման կայանի
Այցելեցինք նաեւ Հրազդան գետի երեւանյան հատվածի երկարությամբ գտնվող եւս երկու գործարաններ` Նաիրիտ-1, «Կաշի» ԲԲԸ, որոնք գտնվում են գետի երեւանյան հատվածում եւ տեխնիկական ջրերի արտանետումներ ունեն գետում: Վերջերս բնապահպանական խնդիրներին նվիրված սեմինարներից մեկում Նաիրիտ ՓԲԸ-ի տնօրեն Ալբերտ Սուքիասյանը հայտնեց, որ Նաիրիտի մաքրման կայանը բարվոք վիճակում չի, չեզոքացման խնդիրները լուծում է` թթվային, հիմնային նստվածքները հավաքում է, բայց...: «Պետք է կարգի բերվի, ձեւափոխվի, կատարելագործվի, այլապես Երեւան քաղաքի շրջապատում գտնվող ձեռնարկությունների գոյությունն անիմաստ է պահպանել: Քլորի առկայությունը առաջ է բերելու արտանետումներ, որը ստեղծելու է այն բացասական ֆոնը, որի բազայի վրա կարող են վերանալ նոր նյութեր»,-հայտնեց պրն. Սուքիասյանը: Երեւանի քաղաքապետարանի «Երեւանի էկոլոգիական անվտանգության եւ հսկողության կենտրոն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Խաժակ Կարայանը նույնպես պնդում է, որ Նաիրիտի մաքրման կայանը չի գործում, գործարանի կեղտաջրերն ուղղակի Հրազդանի մեջ են թափվում:
«Նաիրիտ-1» ԲԲԸ-ի տեխնիկական բաժնի պետ Վլադիմիր Մխիթարյանը վստահեցնում է, որ Հրազդան գնացող ջրերը նորմատիվ մաքուր ջրերն են: «Այսինքն դա այնքան մաքուր չի, որ կարելի լինի կրկին գործածել, բայց այնքան աղտողտված էլ չի, որ իրավունք չունենան կրկին գետ լցնել: Բնապահպանության նախարարությունով հաստատված է հաշվարկը, թե որ նյութից ինչքան իրավունք ունենք լցնելու Հրազդան, որ ջրի որակը դրանից չվատանա: Նաիրիտ 1-ը բաց է թողնում նյութեր Հրազդան, որոնք իրենց թույլատրելի սահմաններում են»:
Պրն. Մխիթարյանի ասելով` գետերի համար ամենավտանգավորը ծանր մետաղներն են, որից Նաիրիտը միայն պղինձ ունի, բայց դա Հրազդան չի լցվում: Ըստ նրա, Նաիրիտից Հրազդան գետ արտանետվող նյութերից գերակշռում է կերակրի աղը` սահմանաված չափաքանակը 350 է, իրենց մոտ երբեմն 370-ի է հասնում, որը զրուցակցիս ասելով, շատ խիստ չափաքանակ է: Այսօր գործարանն աշխատում է իր հզորության մեկ երրորդի չափով, ուստի արտանետումները պակասել են: Արտադրում են քլորոպլենային կաուչուկ, կաուստիկ սոդա, լատեքսներ, աղաթթու, քացախաթթու եւ այլն: Նախարարությունով հաստատված է հաշվարկը, թե որ նյութից ինչքան իրավունք ունեն լցնելու Հրազդան, որ ջրի որակը չվատանա:
Մասիսի տարածքում եղանք այն հատվածում, որտեղից Նաիրիտ գործարանի ջուրը միանգամից լցվում է Հրազդան գետը: Գյուղացիները մեզ ցույց են տալիս աղտոտված վիճակը ու բացատրում: «Սա Նաիրիտի բաց կոլեկտորն է, մոտ 100-200լ ջուր լցվում է Հրազդանի մեջ: Այս կեղտոտված ջուրը գնում է Արտաշատի գյուղերը ոռոգման համար: Եթե էս ջուրը Հրազդանի մեջ լցվելով ձկները սատկում են, ուրեմն կեղտոտ ջուր է: Իսկ որ ձկները սատկում են, այդ մասին ահազանգում են նաեւ սահմանապահները»: Գյուղացիները բողոքում էին, որ Նաիրիտն իրավունք չունի այդ ջուրը գետը լցնի եւ իրենք դրանով ոռոգեն, սպառնում էին չվճարել ոռոգման վարձը:
Բնապահպանության նախարարության մի աշխատակից հայտնեց, թե Նաիրիտից եկել, թույլտվություն են խնդրել, որ իրենց ջրերն այդ վիճակով թափվեն Հրազդան: «Ասում են` քեզ համար ի՞նչ տարբերություն այստեղից է թափվում ջրի մեջ, թե մի քիչ այն կողմից»: Զրուցակիցս բացատրում է, որ եթե ջրբաժանից այն կողմ լցվի, արդեն գետի մեջ չի լցվի: Նա լավատեղյակ է, որ Նաիրիտի մաքրման կայանում քիմիական ոչ մի էլեմենտ չի չեզոքացվում, չի մաքրվում, ուղղակի կոշտ նյութերը նստում են: «Եթե կոլեկտորի հարցը չլիներ, երեւի այդ նստեցումն էլ չանեին, պարզապես 8 կմ-ից ավել նրանց խողովակը գետնի տակով է անցնում, եթե կոլեկտորի մեջ նստի, քանի՞ տարի կշահագործվի»:
«Այսօր Հրազդան գետ մենք արտանետումներ չունենք եւ չունեինք, այն առումով, որ մեր մաքրման կայանը կեղտաջրերն ուղարկում է Աէրացիա»,- ասում է «Կաշի» ԲԲԸ գործադիր տնօրեն Վարդան Կիրակոսյանը` դժվարությամբ հաշտվելով մեր հարցերին պատասխանելու մտքի հետ: Հիմնական պատճառաբանությունն այն է, որ գործարանն այսօր չի աշխատում: Ինչպես ներկայացրին «Կաշի» ԲԲԸ գործադիր տնօրենը եւ գլխավոր ինժեները, հունվար ամսից գործարանը չի աշխատում, եւ մենք տեղում տեսնելու որեւէ բան չունենք: Սակայն կաշվի մշակման արտադրամաս կատարած մեր շրջագայության ժամանակ հաստոցներից մեկ-երկուսը թարմ մաքրման հետքեր էին կրում, տարածքն առատ ողողված էր ջրով, ինչը չի խոսում հունվար ամսից գործարանը կանգնեցնելու մասին:
Կաշվի ձեռնարկության հարեւանությամբ, Հրազդանի ափին գրեթե միշտ կարելի է հանդիպել Պոլիվինիլացետատ գործարանի արտադրամասի պետ Ռուսլան Ասլանյանին. «Ես զգում եմ երբ է աշխատում գործարանը, վերջին տասը օրերին այդ հոտը կա: Կաշվի գործարանը թույն է արտադրում, կաշին մշակելու համար թունաքիմիկատներ են գործածում եւ բաց են թողնում ջրի մեջ: Ժողովրդին խաբելու համար վաղ առավոտյան են ջուրը բաց թողնում, որպեսզի հետո չզգացվի: Անդուր հոտ է, առանձնահատուկ թունաքիմիկատներ են, որոնք տարբերվում են սովորական կենցաղային հոտերից»:
Վաղ առավոտյան Հրազդանի կիրճ այցելած մեր լրագրողական խումբը տեղում համոզվեց, որ քանդված պարսպից «Կաշի» գործարանն է ջուրն արտանետում Հրազդան գետ: Թե ինչու են ընտրել այդ տարբերակը, երբ տնօրենը պնդում էր, որ իրենց մաքրման կայանը կեղտաջրերն ուղարկում է Աէրացիա, կարծում ենք լավագույն բացատրությունը դարձյալ տնօրենինն է. «Միայն այն, որ հզոր նասոսներ են գործում ամբողջը Աէրացիա ուղարկելու համար, դա մեծ գումար է կազմում: Դրա պահպանումը, հոսանքը, աշխատանքը, աշխատողներին աշխատավարձ տալը, բավականին գումար է կազմում տարվա կտրվածքով»: Փոքր արտադրածավալի համար, ինչպես մեկ-երկու հաստոց աշխատեցնելն է, բնականաբար նպատակահարմար չէ մեծ ծախսեր անել եւ «Կաշի» ԲԲԸ-ում նույնպես ընտրել էին կեղտաջուրն ուղիղ Հրազդան լցնելու տարբերակը:
«Այս տարի ձուկ չկա, մի հատ ձուկ չի եղել, որովհետեւ թույն են բաց թողնում ու ձուկը վերեւ չի գալիս, երեխաներն այստեղ չեն լողանում: Սոված մարդիկ շատ կան, գալիս են ձուկ բռնելու` չկա: Երեւանյան լիճը սարքել ենք, որ մարդիկ գնան հանգստանան, բայց այստեղ լրիվ թույն է»,- շարունակում է պատմել Ռ. Ասլանյանը:
«Կաշի» ԲԲԸ գործադիր տնօրեն Վարդան Կիրակոսյանը պատմում է, որ իրենցը քիմիական արտադրություն է: «Այս գործարանից արտանետվող հիմնական քիմիական նյութերը խրոմային թափոններն են, որոնք իսկապես վնասակար են, եթե նրա քանակությունը գերազանցում է ջրի մեջ, որն անթույլատրելի է: Մենք նորման չենք գերազանցում, բախտներս բերել է, որ Հրազդանը մեր կողքին է, որից կարող ենք շատ ջուր վերցնել, լուծումը շատ է լինում: Այդ պատճառով կուզենայինք, որ մեզ մոտ բիոլոգիական մաքրում կատարվեր, որ միանգամից մաքրված ջուրը Հրազդան ուղարկեինք»: Հուսով են, որ նոր մաքրման կայանի կառուցումը, որը նախատեսում են շահագործման հանձնել առաջիկա 6-7 ամսիսներին, ինչպես նաեւ լաբորատոր նոր սարքավորումների տեղադրումը, հնարավորություն կտա նաեւ բիոլոգիական մաքրում կատարել:
Եզրափակելով` պետք է ասենք, որ մեր այցելած չորս գործարաններն էլ մաքրման կայան ունեին, սակայն նրանցից միայն մեկի` Արմենալի մաքրման կայանն է փոքր-ինչ բարվոք վիճակում: Ջրերն այստեղ ենթարկվում են միայն քիմիական, բայց ոչ բիոլոգիական մաքրման: Նրանք բոլորը հավաստիացնում են, որ իենց մոտ վիճակը վերահսկելի է, որովհետեւ նախկին արտադրածավալները չունեն, որի հետեւանքով արտանետումների տոկոսը փոքր է: Նախարարությունը հաստատել է թույլատրելի արտանետումների չափը, իսկ իրենք դա չեն գերազանցում: Սակայն, խոսակցությունների ընթացքում հնչում էին նաեւ այսպիսի արտահայտություններ` «գործարանը ստուգում են փող պոկելու համար, էս մարդն էլ փողը տալիս է` գնում են, էլ չեն ասում` ինչ կեղտոտություն ասես գալիս է այսեղից»: Մեկ տեղում այսպիսի տպավորություն ունեին ստուգողներից` «Մի աշխատող ձեռնարկություն են գտնում, գալիս են ստուգում»: Եթե առայժմ վիճակը վերահսկելի է համարվում միայն այն պատճառով, որ արտադրածավալները փոքր են, ինչ է սպասվում մեզ ստուգող կազմակերպությունների նման գործելաոճի դեպքում, եթե ձեռնարկություններին հաջողվի մեծացնել արտադրածավալները:

Businesses have turned the Hrazdan Gorge into a Waste-Processing station
"Nobody protects the environment - we have to take care of the Hrazdan River. The water is not clean. There are people whose only food is this fish. Starting in the town of Hrazdan, waste water is dumped into the river, and 300 meters downstream from the Davidashen Bridge, sewage from private houses flows in", says a fisherman returning home from the Hrazdan River empty-handed. The residents of the gorge say that in the early morning hours, industrial waste from factories flows through the pipelines towards the gorge and flows into the Hrazdan River, after which the river changes color. They say that usually the polluters try to let the water flow at those times when there's no one around to prove it.
"…then there is a source of chlorine that must be discovered"
We ordered laboratory tests of waste products from the Armenal factory and the Yerevan Hydroelectric power plant from Aquaec CJSC. Specimens were taken twice, on July 7, 2002 and July 12, 2002, 300 meters downstream of the Armenal factory and 500 meters downstream of the Yerevan Hydroelectric power plant. We showed the results of the tests of the Hrazdan River water to Emil Babayan, Head of the Industrial Toxicology Department of the Institute of Inspection and Prevention of Diseases, for evaluation. He informed us that according to the test results, the Hrazdan River is generally polluted, and with dangerous toxic agents as well.
"The concentration of chlorine is unbelievably high in the water, and the level of heavy metals is also very high. Because of the flow from the Armenal factory and the Yerevan Hydroelectric power plant, the concentration of zinc, lead and copper is high. These are heavy metals and they have toxic characteristics and are dangerous to health", Babayan said. He believes that the test results must be considered preliminary, for this wasn't a full cycle of sanitary examination of surface waters. However "we shouldn't have gotten such results, they are unacceptable".
At our request, the toxicologist explained how the chemical agents discovered can affect people's health. "The high concentration of chlorine can affect fish and other river life. Heavy metals, lead in particular, is a toxin that affects the central nervous system, especially the mental development of children, when it gets into an organism. It can get into a human organism through green vegetables grown in polluted soil. Water from the Hrazdan River is used for irrigation, and these metals can accumulate in the irrigated territories and get into vegetation and food products, and through them pass to humans or animals. According to these results, the water is highly polluted with nitrites, which indicates recent organic pollution. It is, of course, impermissible to swim in such water".
Emil Babayan says these results show that the situation in those segments of the Hrazdan Gorge is quite disturbing. "If these results are correct, then there is a source of chlorine which must be discovered", he stressed.
Inspectors have not discovered infringements at Armenal and Grand Sun
The water that was tested was taken from the section of the Hrazdan River where the Armenal and Grand Sun factories are located. "We have not put a drop of water into the Hrazdan river and we will not; it is out of question", Kamo Khurshudian, head of the air and water supply division of the Armenal Russian-Armenian joint venture, firmly declared. He confirmed the existence of such suspicions because there were two pipes entering the Hrazdan Gorge from the factory. He said that several commissions had conducted verifications in the factory. And after his last visit to the Ecological Inspection Agency of the Ministry of Ecology a month ago, he shut down the pipe from the factory, in order to stop all the talk. To assure us he showed us the closed pipe.
Khurshudian insists that the small quantity of water discharged from the factory into the river is clean. He showed us the waste processing station of the factory, and explained that it had been renovated recently. Water runs from the Kanaker Hydroelectric plant through a pipe into the waste processing station and is chemically treated in order not to soil the equipment. Then the water is poured into purifiers. Pure water goes to the production unit though a pipeline system, and the remainder - the filtered water - is poured into the river. In the end, the used and cooled water is poured into the aeration station. The senior engineer of the plant, ecologist Artak Ter-Torosyan, added that there are chlorides, sulfates, fluorides, and petrochemicals in their production waste but they are within the allowed limits, according to their laboratory testing.
We found out that the pipeline running through the territory in the vicinity of the Armenal factory belongs to Grand Sun. The chief engineer of this factory, Mikayel Aghababyan, confirmed this but considered all the talk about polluting the river with toxic agents to be emotional. He informed us that the waste-processing station was renovated in the summer of 2001, and it has been in good condition for more than a year now. All the waste products from the factory are cleaned in the waste-processing station; the residue is separated, and the water flows into the gorge. "Of course, there are some traces of residue in the water that flows into the Hrazdan River, but the government has approved a level of all those substances, which shouldn't be exceeded. We stay within those limits, and cause no additional damage to the environment," the chief engineer stated confidently.
Aghababian assures us that the water that flows into the Hrazdan has also been tested in their central chemical laboratory. The only toxic substance used in their production was mercury, which was used in the production of florescent lamps. Now they don't produce that type of lamp. "We have one production line where water colors are used in printing work. Perhaps too much red paint had been used that day," he said, referring to the day the laboratory samples had been taken. He informed us that the sanitary- epidemiological station conducts periodic inspections, and also that ten days prior to our visit, there had been an inspection by the Ecological Inspection Agency, and showed us the inspection certificate to prove that all the suspicions are unfounded. "During the inspection, no violations or infringements of ecological legislation were discovered"
"It's true that Grand Sun doesn't produce florescent lamps today, but they used mercury in large quantities. If the soil is washed in this territory and put into the river, it's possible that mercury passes in, too. When they do nickel-plating in an automobile factory, nickel gets into the river through the water. Besides that, they dump waste from the factory that contains nickel, mercury etc. into the gorge. If the territory is polluted, the substances will get into the river from the rain and pollute it," says toxicologist Emil Babayan.
Nairit and Kashi have turned the Hrazdan River into a waste-processing station
We also visited two factories that are located in theYerevansection of theHrazdanRiverand have technical water emission into the river - Nairit-1, and the Kashi OJSC. Recently, during a seminar dedicated to ecological problems, the director of the Nairit CJSC, Albert Sukiasyan, stated that Nairit's waste-processing station is not in good condition: it solves the problems of neutralization, and collects acid and bottom sediments, but "…it needs to be repaired, modified and improved; otherwise it is senseless to keep factories in the environs ofYerevan. The presence of chlorine will create new waste products, which will create a negative background that will cause other new substances to disappear," Sukiassian said.
The Director of the Center for Ecological Security and Inspection of theYerevanMunicipality, Khazhak Karayan, also maintains that Nairit's waste-processing station isn't working and the factory's waste water simply flows into the Hrazdan.
The head of the technical department of Nairit-1, Vladimir Mkhitaryan, insists that the water flowing into the Hrazdan is clean and normative. "That is to say, it is not clean enough to be used a second time, but it is not so polluted either as to not be permitted to be dumped into the river. There is a calculation approved by the Ministry of Ecology that states what substances and in what quantities are allowed to be dumped into the Hrazdan, in order not to worsen the water quality. Nairit-1 emits substances into the Hrazdan that are within the permissible limits".
According to Mkhitaryan, the most dangerous pollutants for rivers are heavy metals. Of these, Nairit uses only copper, which it does not dump into the Hrazdan. He said Nairit mainly emits edible salt into the Hrazdan, the set limit for which is 350, and which at Nairit may sometimes reach 370, though they are very strict about it. Today the factory works at one third of its production capacity, so the emission has decreased. They produce chloroprene rubber, caustic soda, latex, hydrochloric acid, etc. in accordance with the approved limits, which don't harm the water quality.
We went to the area of the Masis district where the water from Nairit goes directly into theHrazdanRiver. The villagers showed us around and explained, "This is Nairit's open collector. 100 to 200 liters of water is poured into the Hrazdan from here. This discharged water goes for the irrigation of the villages surrounding Artashat. If fish dies when this water flows into the Hrazdan, it means the water is polluted. Even the border guards quartered here are alarmed that the fish are dying". The villagers complained that Nairit has no right to dump this water into the river, because they use it for irrigation. They have threatened not to pay irrigation fees.
An employee of the Ministry of Ecology informed us that Nairit asked for a permission to dump their water in its present condition into the Hrazdan. "They say, 'What difference does it make for you whether the water is dumped from here or from someplace else'"? He explains that if it is emitted upstream of the watershed it will not get into the river. He is well informed that no chemical element is neutralized or purified at the Nairit waste-processing station, and that solid substances simply form a sediment. "If there wasn't the question of the collector, perhaps they wouldn't even collect this sediment. Simply, their pipe goes underground for eight kilometers, and if it built up in the collector, how long could they operate it?
"Today we have no emissions into theHrazdanRiverand we haven't had them, in the sense that our waste-processing station directs waste water into aeration," says Kashi's executive director, Vartan Kirakossyan, reconciling himself with difficulty to the idea of answering our questions. The main argument is that the factory is not operating today. The executive director and the chief engineer of Kashi OJSC maintain that the factory has not functioned since January and there is nothing for us to see there. However, during our tour of the leather-tanning unit, one or two machine showed signs of recent cleaning, and the area was full of water, which doesn't suggest that the factory has been shut down since January.
In the vicinity of the leather factory, on the banks of theHrazdanRiver, you can almost always find Ruslan Aslanian, chief of production at the Polyvinylacetate plant. "I sense it when the factory is working. Over the last ten days, there has been this smell. The tannery produces toxins-- toxic chemicals are used to tan the leather and are let out into the water. In order to deceive the people, they let the water out in the early morning hours, so no one will know about it. It's an unpleasant smell - specific toxic chemicals- that differs from ordinary, every-day smells.
Our group of journalists that visited the Hrazdan Gorge in the early morning was convinced that it is the tannery that emits water from a broken place in the wall. The best explanation of why they have chosen this method, when the director claims that their waste-processing station sends water though aeration, also seems to be offered by the director. "The fact alone that very powerful pumps are used to send all of it to aeration means a large sum of money. Servicing, electricity, work, salaries, make up quite an amount in the period of a year." For a small production volume, such as operating one or two machines, it doesn't male sense to have huge costs, and so Kashi has chosen the method of emitting its wastewater into the Hrazdan.
There is no fish this year, there hasn't been a single fish, because they put poison in the water, and the fish don't come to the surface, children don't swim here. There are plenty of hungry people; they come here to catch fish, there aren't any. We made theYerevanLakefor people to come and relax, but everything is poisoned here," Aslanian continues.
Kashi director Vartan Kirakossyan tells us that theirs is a chemical production. "The main chemical substances emitted from this factory are chromium wastes, which are really dangerous. If this gets excessive, it is impermissible. We do not exceed the norm. We are lucky that Hrazdan is right next to us, and we can take a lot of water from it, to dilute it more. For this reason we would like it if a biological cleaning was conducted here, so as to send purified water into the river at once." They are hopeful that the construction of the new waste-processing station, which is planned to go into operation in the next six or seven months, as well as the acquisition of new laboratory equipment, will make it possible to conduct biological cleaning.
In conclusion, it is true that all four factories we visited had waste-processing stations. However, the waste-processing station of only one of them, Armenal, is in more or less good condition: the waters there are subjected only to chemical, not biological, cleaning. At all the plants they insist that their situation is under control, because they do not have the former production volumes, as a result of which the percentage of pollution is much lower. The Ministry has approved permissible levels of waste, which they do not exceed. However, we heard things like, "They inspect the factory to get money from us. You pay the money, and they go away and they don't report whatever pollution comes from here." In one place they had this impression of the inspectors: "They find one working plant and go there to inspect." If the situation is considered controllable so far, this is only because production volumes are low. What should we expect if the inspectors work this way and the plants succeed in increasing their production?