Երևանում անցկացվել է ակցիա՝ ընդդեմ ընտանեկան բռնության
«Ես Անահիտն էի: 30 տարի անդադար կռվի մթնոլորտում ապրելուց հետո կյանքիս վերջ դրեց ամուսնուս կողմից հերթական դաժան ծեծից հետո գլխիս հասցված ծանր բետոնի և փայտի մահակի հարվածը»:
«Ես Մարոն էի, 20 տարեկան: Ասում են, թե ինքնասպան եմ եղել, կախվել եմ խալաթի գոտիով, սակայն վզիս վրա միայն մատնահետքեր էին: Իրականում 3 ամսական հղի էի և ունեի 2 տարեկան Արևիկիս, երբ նա սպանեց ինձ»:
Այս և ընտանեկան բռնության մի քանի այլ դեպքեր դեկտեմբերի 3-ին Շառլ Ազնավուրի հրապարակում ներկայացրեց «Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ն: Ներկայացված 4 դեպքից 3-ով զբաղվում է կազմակերպության կողմից ստեղծված Արագ արձագանքման խումբը, որի առաքելությունն է վեր հանել հասարակությունում ընտանեկան բռնության դեպքերը, հրապարակային հնչեղություն տալ դրանց և հետամուտ լինել դեպքերի թափանցիկ և արդար քննությանը:
Ակցիան իրականացվում էր ընդդեմ գենդերային հիմքով բռնության ակտիվության 16-օրյակի շրջանակներում և կրում էր «Ընտանեկան բռնությունը՝ որպես ամուր ընտանիքի հիմք» խորագիրը: Ակցիայի նպատակն էր հանրությանն իրազեկել ընտանեկան բռնության երևույթի մասին և բարձրացնել այն հարցը, թե արդյոք ընտանեկան բռնությունը ազգային արժեք է և մի երևույթ, որը պետք է մնա ընտանիքի 4 պատերի ներսում:
«Մի՛ եղեք անտարբեր բռնության հանդեպ: Ձեր լռությունը կարող է կյանք արժենալ»:
«Ընտանեկան բռնության դեռ քանի՞ դեպք պետք է որակվի որպես ինքնասպանություն»:
«Ընտանեկան բռնությունը դադարացնելու առաջին քայլը դրա մասին բարձրաձայնելն է»:
Ակցիայի մասնակիցները հանդես եկան նման կարգախոսներ կրող պաստառներով: Ըստ ակցիայի կազմակերպիչների՝ ընտանեկան բռնությունը լուրջ հիմնախնդիր է Հայաստանում: Համաձայն տարբեր վիճակագրական աղբյուրների՝ «Հայաստանում կանանց մինչև 69%-ը ենթարկվում է բռնության ընտանիքում», իսկ «61%-ը տառապում է զուգընկերոջ վերահսկողական վարքից»:
Հաշվի առնելով ընտանեկան բռնության զոհ Մարիամ Գևորգյանի գործով դատավարության համեմատաբար մեղմ վճիռը՝ կազմակերպությունն անդրադարձել էր Մարիամի դեպքին ևս: Կազմակերպիչները ներկայացրել էին Մարիամի ողբերգական պատմությունը նկարների և պաստառների միջոցով: Նկարների շարքին հետևում էր «Հասարակությունը չի ների նրան, ում համաներեց դատարանը» արտահայտությունը պարունակող ցուցապաստառը:
Կազմակերպիչները փաստեցին, որ ընտանեկան բռնության մասին օրենքի առկայության դեպքում բռնարարների հանդեպ կիրառվող պատիժներն առավել արդար և խիստ կլինեին, ուստի ընտանեկան բռնության օրենքի ընդունումը դարձել է պահի հրամայական:
Անցորդներից շատերը համաձայնեցին, որ ընտանեկան բռնությունը լուրջ հիմնախնդիր է Հայաստանում և միայն այդ խնդրի գիտակցման միջոցով է հնարավոր պայքարել երևույթի վերացման դեմ:

“I used to be Anahit before my 30-years’ husband killed me with a piece of concrete and a wooden stick after a regular violent quarrel.”
“I was Maro. I was 20. I am said to perform a suicide with the belt of my robe, while there were only fingerprints on my neck”.
The above mentioned and some other similar incidents were presented on December 3 in Charles Aznavour square by ''Society without Violence'' NGO. The action was organized in the frames of 16 days of activism against gender-based violence and it was entitled ''Domestic violence as a ground for a strong family''. Three out of the four presented cases are dealt by the Rapid Response Unit established by the organization the mission of which is to find out the cases of domestic violence in our society, give them public coverage and to pursue transparent and fair investigation.
The aim of the action was to aware public about domestic violence and to raise the issue whether this is a national value and a concept that should be kept within family walls.
“Don't be indifferent. Your indifference may cost a life”.
“How more cases of domestic violence might be declared as suicides?”
“The first step to stop domestic violence is to speak out!”
The participants were holding posters with above-mentioned statements. The organizers were stating that domestic violence is a serious issue in Armenia. According to different statistical data, “69% of Armenian women are subjected to domestic violence”, and “61% suffers from domineering attitude of the partner”.
Taking into account the light verdict of Mariam Gevorgyan's case on domestic violence, Society Without Violence addressed this case as well. The organizers presented Mariam's tragic case with photos and posters. There was also a poster with a statement « Society will not forgive the one, who was forgiven by the Court (subjected to amnesty).''
In addition the organizers stated that the verdicts on similar aces would be more precise and fair if Armenia had a Law on domestic Violence. Thus, the adoption of domestic violence law in our country became imperative.
Many of the passengers agreed that domestic violence is a serious problem and can be fought only if it is accepted as a problem.