Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկում է վաճառել ՊԵԿ նախագահի առանձնատունը
Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկեց վաճառել ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի առանձնատունը և դրանով կատարել հարկային բարեփոխումների մի քանի ծրագիր՝ միջազգային վարկ վերցնելու փոխարեն:
Խորհրդարանում թեժ քննարկումներ են: Ընդդիմադիր պատգամավորները քննադատում են ՀՀ նախագահի ներկայացրած, 2012 թ. հուլիսի 9-ին ստորագրված, ՀՀ և Միջազգային զարգացման ընկերակցության միջև «Հարկային վարչարարության արդիականացման ծրագիր» ֆինանսավորման համաձայնագիրը:
Ծրագիրն արժե 12 մլն դոլար, որով պետք է բարեփոխումներ իրականացվեն: ՊԵԿ փոխնախագահ Արմեն Ալավերդյանը դրական քայլ համարեց բարեփոխումների համար վարկային համաձայնագիրը և ԱԺ-ին կոչ արեց այն վավերացնել:
Ա. Ալավերդյանը թեև ոչ ուղղակի, սակայն փորձեց «խոցել» ՀԱԿ պատգամավորներին՝ ասելով, թե մինչև հիմա 90-ականներին վերցրած վարկերն էլ են փակում: ՊԵԿ փոխնախագահը նշեց, թե բարեփոխումների համար վարկ վերցնելը վատ բան չէ, մանավանդ եթե այդ բարեփոխումների արդյունքում ֆինանսական հոսքերն ավելի են մեծանալու:
«Սա այն նվազագույն գումարն է, որով համակարգում գործընթացներն ավտոմատացվեն: Շատ վատ եմ զգում, որ տնտեսվարողները մեզ հետ չեն շփվում թվային եղանակով: Ո՞ր դարն է, որ հաշվետվությունները թղթային կրիչներով են բերում»,- ասաց ՊԵԿ փոխնախագահը:
Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում նշեց, թե պետք չէ անընդհատ իրեն հակադարձել՝ հիշեցնելով 90-ականները, քանի որ այդ տարիներին երկրում պատերազմ էր: Պատգամավորը նշեց, որ պետք չէ նոր վարկեր վերցնել, քանի որ դրանք ապագա սերնդի ուսերին են մնալու:
Ընդդիմադիր պատգամավորը ահազանգ հնչեցրեց. արտաքին պարտքի սպասարկման գումարը հասնում է 400 մլն դոլարի:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն էլ, դիմելով քաղաքական մեծամասնությանը, նշեց, թե կառավարությունը ազնիվ քայլ չի անում, քանի որ երբ օրեր առաջ ԱԺ-ն հաստատեց կառավարության գործունեության ծրագիրը, բարեփոխումների համար վարկերի մասին խոսք չկար, իսկ ծրագիրը հաստատվելուց հետո ԱԺ-ին դրել են անհարմար դրության մեջ՝ առաջ բերելով վարկային համաձայնագրի վավերացման հարցը:

Никол Пашинян предлагает продать особняк председателя КГД
На сегодняшнем заседании Национального Собрания депутат оппозиционной фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян предложил вместо того, чтобы брать международный кредит для осуществления нескольких программ по налоговым реформам, продать особняк председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна.
В парламенте развернулись горячие дебаты. Оппозиционные депутаты подвергли критике ратификацию президентом РА 9 июля 2012 г. соглашения “Программа модернизации налового администрирования”, подписанного Республикой Армения и Ассоциацей международного развития.
Стоимость программы – 12 млн долларов, на эти деньги должны быть осуществлены реформы в налоговой сфере. Заместитель председателя КГД Армен Алавердян расценил кредитное соглашение как положительный шаг в направлении осуществления реформ и призвал депутатов утвердить этот документ.
Зампредседателя КГД попытался “подколоть” депутатов фракции АНК, заявив, что до сих пор государство погашает кредиты, взятые в 90-х годах. Он также отметил, что брать кредит для проведения реформ не так плохо, особенно если учесть, что в результате реформирования финансовые потоки увеличатся.
Никол Пашинян в своем выступлении отметил, что не надо постоянно ссылаться на 90-е годы, так как в то время шла война. Депутат также высказался против получения новых кредитов, так как их погашение ляжет на плечи будущих поколений.
Пашинян напомнил о том, что сумма обслуживания внешнего долга приближается к 400 млн долларов.
В свою очередь депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян, обращаясь к политическому большинству, сказал, что правительство поступило нечестно: когда несколько дней назад парламент утвердил программу деятельности правительства, о кредите для осуществления налоговых реформ не было ни слова, и об этом вспомнили после утверждения программы, тем самым поставив депутатов в неловкое положение.