Երևանում կազմակերպվող գյուղմթերքի տոնավաճառում օրական վաճառքի ծավալը 40-45 տոննա է
Գյուղատնտեսության նախարարությունն աշխատում է քաղաքապետարանի հետ՝ Երևանում գյուղմթերքների 3-րդ տոնավաճառը բացելու համար, և պահանջարկ լինելու դեպքում 2013թ. Երևանում գյուղմթերքների տոնավաճառները կավելանան: Այս մասին այսօրվա մամուլի ասուլիսում ասաց գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը:
2011թ. Երևանում գործում էր գյուղմթերքների մեկ տոնավաճառ Կասյան փողոցին հարակից հրապարակում: Այս տարի բացվեց երկրորդը «Այրարատ» կինոթատրոնի մոտ: Տոնավաճառներում իրենց մթերքը վաճառում են հենց գյուղացիները, ոչ թե վերավաճառողները:
Ռոբերտ Մակարյանի տեղեկացմամբ՝ այս ընթացքում Կասյան փողոցին հարակից հրապարակում կազմակերպվել է 41 տոնավաճառ, վաճառվում է շուրջ 40 տեսակի գյուղմթերք, օրական վաճառքի միջին ծավալը 40-45 տոննա է: «Այրարատ» կինոթատրոնի մոտ կազմակերպվել է 25 տոնավաճառ, օրական վաճառքի միջին ծավալը 15-20 տոննա է:
Կասյան փողոցին հարակից հրապարակում կազմակերպվող տոնավաճառներում մինչև այժմ իր գյուղմթերքն է վաճառել 6016 գյուղացիական տնտեսություն, իսկ Այրարատ կինոթատրոնին հարակից տոնավաճառում՝ 1341 գյուղացիական տնտեսություն:
«Տոնավաճառները կգործեն մինչև ամանոր: Այսինքն՝ քաղաքի մեր ազգաբնակչությունը նաև հնարավորություն կունենա նախատոնական իր առևտուրը կազմակերպել այդ տոնավաճառներում»,- ասաց Ռոբերտ Մակարյանը:

Ежедневный объем продаж на сельскохозяйственных ярмарках в Ереване составляет 40- 45 тонн
Министерство сельского хозяйства сотрудничает с мэрией Еревана в вопросе организации в столице третьей ярмарки сельскохозяйственных продуктов. Об этом на сегодняшней пресс-конференции сообщил заместитель министра сельского хозяйства РА Роберт Макарян.
В 2011 г. в Ереване действовала одна ярмарка, которая размещалась на прилегающей к улице Касьяна площади. В этом году появилась вторая – по соседству с кинотеатром "Айрарат". На этих сельхозярмарках свою продукцию продают сами крестьяне, а не перекупщики.
По словам замминистра, за прошедший период ярмарка на площади рядом с улицей Касьяна открывалась 41 раз, средний объем продаж составил 40-45 тонн в день. Сельхозярмарка возле кинотеатра "Айрарат" проводилась 25 раз, а еждневный средний объем продаж составил 15-20 тонн.
Сельскохозяйственные ярмарки будут действовать в столице до Нового года, так что жители столицы смогут сделать свои предновогодние покупки именно там, отметил Р.Макарян.