Որսագող «Նոնոն» Խոսրովի արգելոցի տնօրե՞ն
Բնապահպան-ակտիվիստները պահանջում են, որ Խոսրովի արգելոցի տնօրենի թափուր պաշտոնը զբաղեցնի արժանի մեկը: Բնապահպաններ Եղիա Ներսիսյանի, Մերի Խաչատրյանի և Աննա Շահնազարյանի կարծիքով՝ «Նոնո» մականունը կրող, բարձրագույն կրթություն չունեցող Գաբրիել Պողոսյանը, ով Արտաշատի ավագանու անդամ էր, իսկ վերջերս էլ նշանակվել էր «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն, լավագույն թեկնածուն չէ այդ պատասխանատու պաշտոնի համար՝ հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ վերջինս «հայտնի որսագող է»:
Հիշեցնենք՝ Խոսրովի արգելոցի տնօրենի թափուր պաշտոնի համար նոյեմբերի 7-ի դրությամբ առաջադրվել էր միայն Գաբրիել Պողոսյանը, երկու օր անց հայտնի դարձավ ևս երկու թեկնածուի անուն` Գառնիկ Շաբոյան և Մանուկ Մանուկյան. վերջինս ինքնաբացարկ է ներկայացրել: Բնապահպանները հավաստիացնում են, որ բնապահպանության նախարարության կայքում տեղեկատվություն չկար ոչ թեկնածուների գործունեության, ոչ մասնագիական պատրաստվածության, ոչ էլ անգամ կենսագրական տվյալների մասին:
Ակտիվիստները բնապահպանության նախարարությունից պահանջում են անբավարար համարել արգելոցի տնօրենի թափուր պաշտոնի համար այսօր տեղի ունենալիք մրցույթի հայտերը և դրանց ընդունման նոր վերջնաժամկետ սահմանել, որպեսզի հնարավորություն տրվի այլ թեկնածուներին նույնպես մասնակցել մրցույթին:
Բնապահպանների խոսքերով` իրենք շատ ուշ են տեղեկացել մրցույթի մասին և ժամանակ չեն ունեցել գտնել համապատսխան թեկնածուներ: Եղիա Ներսիսյանը նշեց նաև, որ բնապահպանության նախարարը նույնիսկ իրեն է առաջարկել դառնալ Խոսրովի արգելոցի տնօրեն, սակայն ինքը հրաժարվել է` պատասխանելով, որ իրեն պաշտոն պետք չէ, ինքը հանրության ներկայացուցիչ է, և իր գործը պաշտոնյաների աշխատանքը հսկելն է:

Браконьер по кличке Ноно станет директором Хосровского заповедника?
Экологи-активисты требуют, чтобы вакантную должность директора Хосровского заповедника заняла достойная личность. По мнению экологов Егии Нерсисяна, Мери Хачатрян и Анны Шахназарян, не имеющий высшего образования бывший член совета старейшин мэрии города Арташата, а недавно занявший пост замдиректора ГНКО "Государственный заповедник "Хосровский лес" Габриел Погосян по кличке Ноно не лучший кандидат на этот ответственный пост, учитывая то обстоятельство, что он известен как браконьер.
Напомним, что по положению на 7 ноября на вакантную должность директора заповедника был выдвинут лишь Габриел Погосян. Спустя два дня стали известны имена еще двух кандидатов – Гарника Шабояна и Манука Манукяна. Последний объявил самоотвод. Экологи уверяют, что на сайте Министерства экологии нет информации ни о деятельности, ни о профессиональной подготовке кандидатов, ни даже их биографических данных.
Экологи-активисты требуют от Минэкологии назначить новый срок приема заявок на участие в конкурсе на должность директора заповедника, что дать возможность принять в нем участие и другим кандидатам.
По словам экологов, они поздно узнали о конкурсе и не имели времени на то, чтобы найти соответствующих кандидатов. Егия Нерсисян также сообщил, что министр экологии предложил ему стать директором Хосровского заповедника, однако он отказался, заявив, что должность ему не нужна – он представитель общественности, и его дело следить за работой чиновников.