ՀՀԿ ու ՕԵԿ խմբակցությունների պատգամավորների պահվածքը քննարկման առարկա կդառնա էթիկայի հանձնաժողովում
«Մեծամասնության ներկայանալը պարտավորություն էր, ոչ թե իրավունք: Մեծամասնությունն այդ տարրական բանը չգիտի, պետք է գային եւ ներկայանային նիստին, ինչպես բոլոր դեպքերում»,- քիչ առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար, պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը՝ անդրադառնալով քաղաքական մեծամասնության կողմից ընդդիմության պահանջով հրավիրված նիստի տապալմանը:
Պատգամավորի խոսքերով՝ ՀՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ը այս քայլով նսեմացնում են խորհրդարանի դերակատարումը, քանի որ Սահմանադրությամբ արտահերթ նիստ հրավիրելու ընդամենը 3 հնարավորություն կա, որոնցից մեկն էլ պատգամավորներին է պատկանում:
«Քաղաքական մեծամասնությունն ասում է, որ ԱԺ-ն այդ սահմանադրական իրավունքներից չի կարող օգտվել»,-ավելացրեց Արմեն Ռուստամյանը: Պատգամավորը տեղեկացրեց, որ քաղաքական մեծամասնության անպատասխանատվության հարցով դիմելու են ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովին:
«Կամ պետք է ասեն, որ ղեկավարության հրահանգով բոլորը միաժամանակ հիվանդացել են, բժշկի թուղթ բերեն, կամ պետք է ասեն, որ պարզապես թքած ունեն օրենքների վրա»,- նշեց ընդդիմադիր պատգամավորը:

Поведение депутатов фракций РПА и ПОЕ станет предметом обсуждения в комиссии по этике
“Явка депутатов, представляющих большинство, их обязанность, а не право, но эту элементарную вещь они не знают. Они должны были явиться на заседание в любом случае”,- заявил сегодня на брифинге руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян, касаясь провала политическим большинством внеочередного заседания, созванного по требованию оппозиции.
По словам депутата-дашнакцакана, этим шагом фракции Республиканской партии Армении и “Оринац еркир” принижают роль парламента, поскольку, согласно Конституции, есть всего 3 возможности созыва внеочередного заседания, и одна из них предоставлена депутатам.
“Политическое большинство говорит, что Национальное Собрание не может воспользоваться этими конституционными правами”,- отметил Армен Рустамян. Он сообщил, что фракция АРФД намерена обратиться по вопросу безответственного поведения политического большинства в комиссию по этике.
“Или они должны сказать, что по указанию руководства все одновременно заболели, а значит, обязаны представить медицинские справки, или должны сказать, что им наплевать на законы”,- отметил депутат-оппозиционер.