Սամվել Ալեքսանյանին «պարսավեցին»
Թիվ 7 ընտրատարածքից մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը խախտել է պատգամավորի էթիկայի վարքագիծը: Քիչ առաջ ԱԺ էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ, պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանի ամբիոնից հրապարակեց հանձնաժողովի որոշումը:
Հիշեցնենք, որ սույն թվականի հունիսի 21-ին, Դեմիրճյան փողոցի կողմից Ազգային ժողովի մուտքի մոտ ՀԱԿ անդամ Վարդգես Գասպարին «Հարսնաքարում» տեղի ունեցած հայտնի միջադեպի հետ կապված բողոքի ակցիա էր կազմակերպել ընդդեմ Ռուբեն Հայրապետյանի: Նա իր ձեռքին ունեցել է պաստառ` «Նեմեց՝ մարդասպան» գրությամբ: Տեսնելով գրությունը` Վ.Գասպարիին է մոտեցել ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը եւ Գասպարիի ձեռքից կոպտորեն վերցրել է պաստառը: Արարքից վրդովված` վերջինս սկսել է բղավել. «Ալեքսանյան խուլիգան» եւ այլ արտահայտություններ: Այդ պահին նրան է մոտեցել Սամվել Ալեքսանյանին ուղեկցողներից մեկը եւ հրելով գետնին է գցել Վ. Գասպարիին: Պարզվել է, որ հրողը ԱԺ պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանի թիկնապահն է:
Վարդգես Գասպարին դիմել էր ոստիկանություն` ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողով: Վերջինս փակ նիստով որոշել է, որ Սամվել Ալեքսանյանը չի հարգել քաղաքացու կարծիք արտահայտելու սահմանադրական իրավունքը եւ դրսեւորել է պատգամավորին ոչ վայել վարքագիծ:

Самвела Алексаняна “пожурили”
Избранный депутатом Национального Собрания по мажоритарной системе Самвел Алексанян нарушил этический кодекс депутата. Несколько минут назад председатель временной парламентской комиссии по этике Никол Пашинян обнародовал решение комиссии.
Напомним, что 21 июня с.г. член Армянского национального конгресса Вардгес Гаспари проводил у входа в Национальное Собрание со стороны улицы Демирчяна акцию протеста против Рубена Айрапетяна (кличка Немец) в связи с инцидентом в ресторане “Арснакар”. Гаспари держал в руках плакат с надписью “Немец – убийца”. Прочитав эту надпись, депутат фракции Республиканской партии Армении Самвел Алексанян подошел к Гаспари и грубо вырвал у него плакат. Возмущенный этим поступком, Гаспаря начал кричать “Алексанян – хулиган!”. В этот момент к нему подошел один из сопровождавших Алексаняна лиц и повалил его на землю. Выяснилось, что этим человеком был телохранитель депутата НС Аракела Мовсисяна.
Вардгес Гаспари обратился в полицию и комиссию по этике НС. Последняя на закрытом заседании решила, что Самвел Алексанян проявил неуважение к конституционному праву гражданина на высказывание мнения и показал недостойное депутата поведение.